Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

9 lipca 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że za kwotę 1,5 mld dolarów zakupione zostaną obronne systemy dla morskich platform wydobywczych, które w 2019 r. zostaną dostarczone statkami do Izraela. Zamówienia obejmują systemy dowodzenia, monitoringu, przechwytywania, łączności, nawigacji i obrony cybernetycznej. Systemy będą także znajdować się na czterech okrętach patrolowych zakupionych w Niemczech. Systemy dostarczy izraelski przemysł zbrojeniowy.

9 lipca 2017 r. koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Joav Mordechai ujawnił, że w ciągu ostatnich 18 dni palestyńska firma Gaza Electricity Company kupiła 7 mln litrów oleju napędowego za 21,1 mln szekli (3 szekle za litr). Okazało się, że 65% tego paliwa trafiło do elektrowni w Gazie, a pozostałe 35% zostało skonfiskowane przez Hamas i sprzedane do sektora prywatnego w cenie 4,37 szekla za litr. Było to atrakcyjna cena, gdyż oficjalna cena oleju w Gazie wynosi obecnie 5,37 szekli za litr. Hamas przedstawił się mieszkańcom Gazy jako organizacja niosąca pomoc, nie wypłaciła ona jednak żadnej rekompensaty firmie energetycznej. Z tej sprzedaży Hamas uzyskał 10,8 mln szekli zysku netto. Obecnie w elektrowni w Gazie działa tylko jeden z trzech generatorów. Produkuje on 23 MW energii dziennie, co wraz z dostawami zagranicznymi daje 93 MW energii elektrycznej dziennie w Strefie Gazy (strefa potrzebuje ponad 500 MW dziennie).

9 lipca 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Kairze z egipskim prezydentem Abdel Fatta al-Sissi. Rozmowy dotyczyły głównie sytuacji w Strefie Gazy. Al-Sissi powiedział Abbasowi, że konieczne jest rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego i utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Rozwiązanie będzie miało kluczowe znaczenie dla przywrócenia stabilności i bezpieczeństwa dla całego regionu Bliskiego Wschodu.

10 lipca 2017 r. na lotnisku Ben-Guriona wylądował samolot z grupą 200 nowych żydowskich imigrantów z Francji.

10 lipca 2017 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku Izrael odwiedziło 1,74 mln turystów, co stanowi wzrost o 26% w porównaniu do tego samego okresu z minionego 2016 r. (1,38 mln turystów) i 24% więcej niż w 2015 r. Dane wskazują, że o 76% wzrosła turystyka z Chin, o 30% z Rosji i 20% z USA. W czerwcu b.r. do Izraela przyjechało 303 tys. turystów, co stanowi wzrost o 28,4% w porównaniu do czerwca 2016 r. Dochody z turystyki w pierwszym półroczu b.r. wyniosły 9,4 mld szekli. Minister turystyki Jariv Levin powiedział: “Czerwcowe dane o turystyce przynoszą rekordowy poziom turystyki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku. Widzimy, że nasza polityka jest słuszna i przynosi owoce. Widzimy, że właściwa strategia marketingowa może wynieść Izrael na nowe wyżyny. Realizujemy innowacyjne działania marketingowe dla marki Izraela, wprowadzamy nowe linie lotnicze i nowe połączenia z Izraelem, a wszystko to wdrażamy miesiąc po miesiącu.”

10 lipca2017 r. przed południem palestyński terrorysta wjechał samochodem w izraelskiego żołnierza przy żydowskim osiedlu Maale Amos w Judei. Żołnierz został ranny. Napastnik wysiadł z samochodu z zamiarem kontynuowania ataku z użyciem noża, jednak żołnierze zastrzelili go.

10 lipca 2017 r. minister energetyki Juval Steinitz podpisał z przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej umowę o zwiększeniu ilości energii elektrycznej w obszarze Dżenina, w Samarii. W pierwszym etapie mieszkańcy regionu otrzymali podstację energetyczną, którą wybudowano z międzynarodowych środków. Dzięki temu Dżenin otrzyma dodatkowe 60 MW. Następnie zrealizowana zostanie budowa nowej elektrowni, która zapewni dostawy prądu dla Dżeninu. Ze swojej strony Autonomia Palestyńska zagwarantowała terminowe płatności za energię elektryczną.

10 lipca 2017 r. libański serwis internetowy El-Nashra napisał, że południowe przedmieścia Bejrutu odwiedził wysoki rosyjski oficer, który spotkał się z przywódcąHezbollahu, szejkiem Hassanem Nasrallahem. Nasrallah przekazał wiadomość, w której wyraził nadzieję, że w najbliższej przyszłości Hezbollah będzie odgrywał ograniczoną rolę w regionalnych walkach. W Syrii trwają starania o wprowadzenie zawieszenia broni wynegocjowanego przez Trumpa i Putina.

11 lipca 2017 r. cały kraj dotknęła fala upałów. W Dolinie Beit She’an odnotowano temperaturę 42 stopni Celsjusza, a w obszarze Arava na południu 39 stopni.

11 lipca 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt spotkał się w Jerozolimie z przedstawicielem palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa. W spotkaniu wziął udział ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu, David Friedman. Podczas rozmowy poruszono wiele tematów związanych z negocjacjami pokojowymi. Spotkanie nie odbyło się w Ramallah, gdyż Mahmoud Abbas odmówił spotkania się z Davidem Friedmanem, który popiera żydowskie osadnictwo w Judei i Samarii. Jednak prezydent Donald Trump poparł uczestnictwo Friedmana w tym spotkaniu. Dlatego odbyło się ono w Jerozolimie, bez osobistego udziału Abbasa.

11 lipca 2017 r. dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Syjonistycznej, Jaakov Haguel ostrzegł przed rosnącym antysemityzmem na całym świecie. “Musimy poradzić sobie z każdym graffiti na murach. Musimy powstrzymać ten spadek po śliskim zboczu, ponieważ jeśli nie zatrzymamy go, to zakończy się mordowaniem Żydów.”

11 lipca 2017 r. Katar oświadczył, że pomimo powszechnej krytyki ze strony państw Zatoki Perskiej nadal będzie wspierać rozwój infrastruktury w Strefie Gazy. W Katarze nadal pozostają członkowie przywództwa politycznego Hamasu. Katar ogłosił także, że podpisał umowę w sprawie budowy 8 budynków mieszkalnych w Strefie Gazy.

12 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Białego Domu Jasonem Greenblattem i ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu Davidem Friedmanem. Greenblatt powiedział, że wczoraj odbył otwartą i szczerą rozmowę z palestyńskim przedstawicielem. Rozmowa dotyczyła tematów związanych z negocjacjami pokojowymi.

12 lipca 2017 r. nad ranem palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich komandosów, którzy poszukiwali podejrzanych o działalność terrorystyczną w Dżeninie. W stronę izraelskich żołnierzy rzucono także improwizowany ładunek wybuchowy. W wymianie ognia zginęło 2 terrorystów, a kolejnych 2 zostało rannych.

12 lipca 2017 r. specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Nikołaj Mladenow powiedział, że pomimo amerykańskich wysiłków, nie ma realnych możliwości, aby nastąpiła normalizacja stosunków Izraela z arabskimi państwami przed osiągnięciem porozumienia z Palestyńczykami. “Nie można pominąć interesów Palestyńczyków i działać na rzecz pokoju tylko z państwami arabskimi. Należy podjąć działania mające na celu budowanie zaufania, aby umożliwić stronom podjęcie rozmów i zajęcie się sednem konfliktu. Wzrost izraelskiego budownictwa w ciagu ostatnich sześciu miesięcy jest niepokojący. Rozumiem sytuację polityczną i koalicyjną, ale nie pomoże to stworzeniu atmosfery, która będzie wspierać negocjacje. Po stronie palestyńskiej słyszymy coraz silniejsze podżeganie, słyszymy słowa poparcia dla terroru i widzimy uroczystości nazywania ulic imieniem terrorystów. Muszą sobie z tym poradzić.”

13 lipca 2017 r. podpisano izraelsko-palestyńskie porozumienie w sprawie regionalnego projektu budowy kanału Morze Martwe – Morze Czerwone. Dzięki temu projektowi Autonomia Palestyńska otrzyma dziesiątki milionów metrów sześciennych wody pitnej. Porozumienie było negocjowane przy pośrednictwie specjalnego wysłannika Białego Domu Jasona Greenblatta, który powiedział: “Jak wszyscy wiemy, woda jest cennym towarem na Bliskim Wschodzie. Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują osiągnięte porozumienie między Autonomią Palestyńską a rządem Izraela, które pozwoli na sprzedaż 33 milionów metrów sześciennych wody z Izraela do Autonomii Palestyńskiej. Ponadto mamy nadzieję, że umowa przyczyni się do uzdrawienia Morza Martwego, a także pomoże nie tylko Palestyńczykom i Izraelczykom, ale także Jordańczykom. Prezydent Trump jasno stwierdził, że największym priorytetem dla niego jest osiągnięcie trwałego pokoju między Izraelczykami a Palestyńczymi. To porozumienie jest przykładem współpracy w celu osiągnięcia wzajemnie korzystnej transakcji. W rzeczywistości jest to druga ważna transakcja, która została osiągnięta między Izraelczykami a Palestyńczykami w tym tygodniu. Pierwsze, to umowa na włączenie podstacji elektroenergetycznej Dżenin, która została podpisana w poniedziałek. Porozumienie to miało silne poparcie administracji Trumpa i innych międzynarodowych partnerów. Stanowi to kolejny przykład współpracy pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczymi, którzy doprowadzą do poprawy sytuacji gospodarczej Palestyńczyków. W ciągu jednego tygodnia oni skorzystali na porozumieniach, które zapewniają kluczowe poprawy w dziedzinach wody i energii elektrycznej. Jestem dumny z roli, jaką Stany Zjednoczone i jej zagraniczni partnerzy odegrali w osiągnięciu tego porozumienia i mam nadzieję, że jest to zwiastun nadchodzących wydarzeń.”

13 lipca 2017 r. Kwartet Bliskowschodni (USA, Rosja, UE i ONZ) zebrał się w Jerozolimie i wydał oświadczenie wyrażające zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją humanitarną w Strefie Gazy. Kwartet potwierdził swoje zaangażowanie na rzecz procesu pokojowego.

13 lipca 2017 r. rano izraelscy żołnierze wkroczyli do siedziby należącej do Hamasu stacji telewizyjnej Al-Quds TV w Hebronie, w Judei. Skonfiskowano komputery i urządzenia nadawcze. Wydano oświadczenie mówiące, że stacja służyła do podżegania przeciwko Izraelowi.

13 lipca 2017 r. przedstawiciele społeczności żydowskich w Judei i Samarii zawarli porozumienie z władzami Autonomii Palestyńskiej w sprawie podjęcia wspólnych działań na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa na drogach w regionie i zmniejszenia wskaźników wypadków drogowych. W tym celu powołano wspólną organizację społeczną, w skład której wejdą izraelscy i palestyńscy wolontariusze, którzy rozpoczną kampanię edukacyjną w tej sprawie. Dodatkowo zostaną podjęte działania na rzecz walki z samochodami, które nie spełniają wymogów technicznych. Najczęściej są to samochody wycofywane z eksploatacji w Izraelu, które następnie trafiają do palestyńskich warsztatów mechanicznych i są sprzedawane w Autonomii Palestyńskiej.

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.