Uncategorized

 KOPANIE SIĘ Z KONIEM I FAKTY

Jerzy Klechta

 
 
 


Antysemita wie swoje. Mianowicie, że to Żydzi są winni śmierci Chrystusa. Nie jeden Żyd czy nawet stu Żydów, lecz wszyscy są winni. Nawet ci, którzy się jeszcze nie urodzili.

Z koniem nie ma się co kopać, ale warto słów kilka na ten temat napisać odwołując się do wiarygodnych  i obowiązujących dokumentów.

I tak na wspólnej konferencji chrześcijańsko – żydowskiej w Seelisbergu w Szwajcarii (1947r.) zalecono czy wręcz nakazano, aby nie nazywać wrogami Jezusa „narodu żydowskiego” oraz zakazano mękę i śmierć Chrystusa przedstawiać tak, jakby wina spadała na  Żydów. Chrystus zbawił wszystkich. Tzn.także Żydów.

Z wielowiekową antysemicką tradycją Kościół katolicki zerwał na II Soborze Watykańskim w dokumencie „Nostra aetate”. Zarzut bogobójstwa, którym przez wieki obciążano naród żydowski uznano za nie do przyjęcia.

Jan Paweł II w swoim nauczaniu wykluczył antysemityzm, który wyrażał się w absurdalnym, nieludzkim obciążaniu wszystkich Żydów za ukrzyżowanie Chrystusa. Sam zaś – dodajmy na marginesie – przyjaźnił się z wadowickim Żydem Jurkiem Klugrem od czasów  gimnazjalnych. Jego ojciec był prezesem gminy żydowskiej w Wadowicach, które liczyły przed wojną 10 tys.mieszkańców, w tym 2 tys, Żydów.

Jerzy Kluger był regularnym gościem Karola Wojtyły w Watykanie. Towarzyszył papieżowi do ostatnich dni Jego życia.

Dlaczego podnoszę temat. Dlatego, że antysemityzm nadal jest obecny. Spalenie kukły Żyda  we Wrocławiu nie spotkało się z masowym protestem. Co więcej, po serii odwołań za obrzydliwy czyn, sąd ograniczył karę zaledwie do aresztu domowego. Antysemita wrocławski ma zaś spore grono zwolenników.

Czyżby uznano, że jest to kara śmiesznie niska dlatego, że spalenie kukły Żyda to był czyn chrześcijański?

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Szanowny Panie Jerzy,
  co ja mam Panu napisać? Że mi jest wstyd i że przepraszam? Czy to zmieni fakt,że antysemityzm,nacjonalizm,ksenofobia i chamstwo stają się w Polsce bezkarne wskutek pobłażliwości władz?To nie jest przecież sprawa pojedynczego wybryku tylko zmiany nastrojów społecznych, określonej polityki oświatowej i nastawienia policji,prokuratury i sądów.Mogę jedynie zacytować wiersz poety:
  Nie obawiajcie się wrogów,
  Wrogowie mogą was tylko zabić.
  Nie obawiajcie się przyjaciół,
  Przyjaciele mogą was tylko zdradzić.
  Obawiajcie się ludzi obojętnych,
  Bo za ich milczącą zgodą
  Istnieje zbrodnia i zdrada.
  Bruno Jasieński

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.