Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

5 października 2017 r. rano do portu w Ejlacie przycumował amerykański okręt desantowy USS „Bonhomme Richard” (LHD-6). Jego wizyta jest związana z ponownym rozmieszczaniem amerykańskich wojsk w regionie. Okręt przez dwa miesiące przebywał w morzu, a jego wpłynięcie do Ejlatu ma na celu wzmocnienie stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Członkowie załogi będą mogli zejść na ląd i odwiedzić różne miejsca w Izraelu. „Bonhomme Richard” jest okrętem flagowym Ekspedycyjnej Grupy Uderzeniowej Task Force 76, wchodzącej w skład Siódmej Floty Stanów Zjednoczonych, działającej na Oceanie Indyjskim i zachodniej części Oceanu Spokojnego. Okręt ma na pokładzie około 42 helikopterów Ch-46 Sea Knight, samoloty pionowego startu V-22 Osprey oraz 5 myśliwców AV-8B Harrier. Okręt przewozi około 2 tys. żołnierzy marines i 1060 członków załogi.

5 października 2017 r. muzułmański Waqf potępił decyzję izraelskiej policji, która na podstawie wyroku sądowego usiłowała ograniczyć możliwość gry w piłkę nożną przez Arabów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. W wydanym oświadczeniu, Waqf stwierdził, że nie uznaje autorytetu „syjonistycznych sądów”.

5 października 2017 r. dowództwo Sił Obronnych Izraela w porozumieniu z ministerstwem obrony postanowiło zezwolić Palestyńczykom mieszkającym w obszarze C Autonomii Palestyńskiej, na wejście do Izraela i podjęcie „podstawowych robót”. Decyzję podjęto na podstawie wniosków organów publicznych, pomimo obowiązującej blokady terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Blokada zostanie zniesiona po zakończeniu się święta Sukkot. Zgoda dotyczy wyłącznie tych Palestyńczyków, którzy posiadają zezwolenia na pracę w Izraelu i są zatrudnieni przy „podstawowych robotach”.

6 października 2017 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan skrytykował media za nieustanną krytykę obecności religii w systemie edukacji Izraela. „Mówiłem to od pierwszego dnia mojej obecności w polityce, że separacja religii od państwa będzie niczym innym, jak moralną katastrofą. Za każdym razem, gdy słyszę, że media narzekają na religię, chcę krzyczeć. Kiedy słyszę to, czuję jak moje wnętrzności wywracają się. Nie potrafię zrozumieć osób, które krytykują religijność, gdyż jest ona istotą naszej obecności w tym kraju. Dlaczego, kiedy terroryści atakują – to wybierają oni specjalnie Wzgórze Świątynne w Jerozolimie? Jest tak, gdyż oni rozumieją – niestety rozumieją lepiej niż wielu ludzi w izraelskim społeczeństwie – dlaczego tu jesteśmy i na jakiej podstawie żyjemy w tym kraju. Nie jest to z powodu świeckiego syjonizmu, ponieważ Ben-Gurion rozumiał gdzie zaczęła się historia narodu żydowskiego: ze Wzgórza Świątynnego, z miejsca, które wybrał Wszechmogący, że to tutaj powinno być miejsce narodu żydowskiego. Jeśli młode pokolenie nie nauczy się tego, nie będzie wiedziało i nie zrozumie tego – wtedy jasne będzie, że nie ma szans, abyśmy przeżyli tutaj przez dłuższy czas. Zawsze można znaleźć łatwiejsze miejsce do zamieszkania z mniejszymi zagrożeniami.”

7 października 2017 r. milicja Hamasu przeprowadziła rajd w obozie uchodźców Bureij w centralnej części Strefy Gazy. Przejeto posterunek Komitetów Oporu, które są zwiazane z salafitami i ISIS. Aresztowano lidera ekstremistów islamskich w obozie, Nour Issa. Odpowiadał on za ostrzał rakietowy Izraela.

7 października 2017 r. nieznani sprawcy zniszczyli w nocy tradycyjną sukkę na terenie kampusu Kansas State University w Stanach Zjednoczonych. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające.

8 października 2017 r. w kilku rejonach kraju wystąpiły pierwsze jesienne opady deszczu.

8 października 2017 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła jeszcze na terenie strefy, ale bezpośrednio przy barierze granicznej.

8 października 2017 r. późnym wieczorem izraelski czołg ostrzelał i zniszczył przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

8 października 2017 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi powiedział, że ma nadzieję, że perspektywy pojednania między Fatahem i Hamasem otworzą drogę do negocjacji pokojowych i osiągnięcia porozumienia pokojowego izraelsko-palestyńskiego. „Egipskie działania zmierzające do pomagania naszym palestyńskim braciom w osiągnięciu jedności narodowej, utorują drogę do sprawiedliwego pokoju między Palestyną a Izraelem. Mam nadzieję, że doprowadzi to do utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego, w celu zaspokojenia uzasadnionych aspiracji narodu palestyńskiego do bezpiecznego, stabilnego i zamożnego życia.”

9 października 2017 r. rano w kilku rejonach kraju wystąpiły duże opady deszczu. W Nahariji wystąpiły lokalne podtopienia na kilku ulicach.

9 października 2017 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy dzielnicy Pisgat Zeev we Wschodniej Jerozolimie. Samochód został uszkodzony. Policja zatrzymała 2 Arabów.

9 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu zatwierdził plany budowy ponad 3,8 tys. nowych mieszkań w największych blokach żydowskich osiedli w Judei i Samarii, ale także w izolowanej żydowskiej społeczności w Hebronie. Decyzję podjęto po osiągnięciu porozumienia z administracją Białego Domu, która zgodziła się, aby Izrael zatwierdzał budowy na spornych terytoriach raz na trzy lub cztery miesiące, a nie raz na kilka tygodni. Oznacza to, że amerykańska dyplomacja wyraża zgodę, aby duże bloki żydowskich osiedli pozostały pod izraelską suwerennością w każdym przyszłym porozumieniu pokojowym. Jutro ma nastąpić oficjalne ogłoszenie rozpoczęcia budowy 300 domów w Beit El, 206 w Tekoa, 158 w Kfar Etzion, 129 w Avnei Hefetz, 102 w Negohot (w południowym rejonie Gór Hebron), 97 w Rehelim i 48 w Ma’ale Mikhmas. Ponadto w Hebronie powstanie 30 domów.

9 października 2017 r. rano 2 Palestyńczyków sforsowało barierę graniczną w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze aresztowali ich obu. Nie byli uzbrojeni.

10 października 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman ostrzegł o możliwości wojny prowadzonej jednocześnie na północy i południu. Podkreślił, że wszystkie instytucje muszą być przygotowane na każdy scenariusz. „Kluczowe znaczenie mają przygotowania do następnej rundy działań wojennych. Granice między państwami i regionami szybko zanikają. Musimy przygotować się na każdy scenariusz. Nowa rzeczywistość stawia przed nami nowe wyzwania. Kiedyś mówiliśmy o obszarze Libanu, ale teraz nie ma już takiej przestrzeni. Jest tylko północ W każdym rozwoju zdarzeń, jaki będzie miał miejsce, będzie tylko jeden obszar – Syria i Liban razem. Hezbollah, reżim Assada i wszyscy współpracownicy reżimu Assada są razem. Jeśli chodzi o region libański, nie będziemy już więcej mówić wyłącznie o Hezbollahu. Mówimy o Hezbollahu i armii libańskiej, i niestety jest to rzeczywistość. Armia libańska stała się integralną częścią Hezbollahu, pod jego dowództwem. Bez względu na to, gdzie wybuchnie następna wojna – i nie ma tutaj znaczenia, gdzie będzie przebiegać – na północy czy na południu, natychmiast stanie się wojną na dwóch frontach. Nie będzie już wojny na jednym obszarze, i to jest nasze podstawowe założenie. Przygotowujemy na to armię … Naszym największym wysiłkiem jest zapobiegnięcie następnej wojnie, ale na nowym Bliskim Wschodzie oceny, jakie znaliśmy wcześniej, obecnie mają niskie prawdopodobieństwo, lub są po prostu nieistotnymi ocenami. Dlatego może się to zdarzyć w każdej chwili, dzisiaj lub jutro. Izrael powinien być przygotowany na takie niespodzianki. Powinniśmy przygotować się na każdy możliwy scenariusz, a nowa rzeczywistość przygotowuje nowe wyzwania dla nas.”

10 października 2017 r. kilkadziesiąt tysięcy ludzi przeszło tradycyjnym Marszem Jerozolimy, aby upamiętnić 50. rocznicę zjednoczenia miasta.

10 października 2017 r. Autonomia Palestyńska oskarżyła Izrael, że kontynuuje działalność kolonizacyjną na „okupowanych palestyńskich ziemiach”. Zdaniem palestyńskich władz, polityka prawicowego rządu Izraela stoi w sprzeczności z pragnieniami międzynarodowej społeczności i powstrzymuje wysiłki Stanów Zjednoczonych na wznowienie negocjacji pokojowych.

10 października 2017 r. egipska armia poinformowała, że już od 3 tygodni realizuje trzeci etap tworzenia strefy buforowej wzdłuż granicy Strefy Gazy. Celem tej strefy jest uniemożliwienie przemytu broni i towarów do Strefy Gazy. W tym celu wyburzono co najmniej 140 domów na obszarze ponad 200 hektarów wzdłuż granicy. Obecnie trwa wycinanie wszystkich drzew i krzewów w strefie buforowej, która ma szerokość 1,5 km i długość 10 km.

11 października 2017 r. w nocy około 1 tys. ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ich przejazd autobusami zabezpieczali izraelscy żołnierze. Palestyńczycy obrzucili kamieniami autobus. W starciu ranny został 1 Arab.

11 października 2017 r. izraelscy komandosi aresztowali palestyńskiego terrorystę w beduińskiej miejscowości Rahat na Negewie. Terrorysta pochodził z Tulkarem w Samarii i był w drodze, aby przeprowadzić atak terrorystyczny. Aresztowanie przeprowadzono na podstawie informacji wywiadowczych. Podczas aresztowania terrorysta usiłował zaatakować nożem komandosów.

12 października 2017 r. przedstawiciele Fatahu i Hamasu podpisali w Kairze porozumienie kończące dziesięcioletni rozłam między tymi palestyńskimi frakcjami. Zgodnie z porozumieniem Autonomia Palestyńska ma do dnia 1 grudnia przejąć pełną kontrolę nad Strefą Gazy, do której zostanie przeniesionych 3 tys. palestyńskich policjantów (w porównaniu milicje Hamasuliczą ponad 20 tys. ludzi). Równocześnie Autonomia Palestyńska znosi wszystkie represje nałożone na Strefę Gazy, w tym ponownie będzie opłacać płatności za dostawy energii elektrycznej z Izraela oraz wypłacać wynagrodzenia urzędnikom. W trakcie negocjacji Egipt zgodził się na dostarczanie paliwa dla elektrowni w Gazie. Wynegocjowane porozumienie dotyczy jedności politycznej i wzajemnej zgody na budowę palestyńskiego rządu jedności narodowej. Strony nie negocjowały rozbrojenia Strefy Gazy.

12 października 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett w reakcji na decyzję o utworzeniu palestyńskiego rządu jedności narodowej, powiedział: „Palestyńczycy wybrali dzisiaj, że chcą utworzyć rząd terrorystyczny. Osoba podpisująca umowę o porozumieniu to Salah Aruri, który porwał i zamordował trzech młodych Izraelczyków w 2014 r. Mahmoud Abbas nawiązując kontakt z Hamasem, przekształca Autonomię Palestyńską w terrorystyczny organ. Państwo Izrael musi zrezygnować z kontaktów z tym organem terrorystycznym.” Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Pojednanie między Fatahem i Hamasem sprawia, że pokój będzie dużo trudniejszy do osiągnięcia. Porozumienie z masowymi mordercami jest częścią tego problemu, a nie częścią rozwiązania. Mówimy tak dla pokoju, i nie podajemy ręki Hamasowi. Każde pojednanie między Autonomią Palestyńską a Hamasemmusi obejmować przestrzeganie międzynarodowych porozumień, współpracę z Kwartetem, a przede wszystkim uznanie Izraela. Ciągłe kopanie tuneli, produkcja rakiet i prowadzenie działań terrorystycznych przeciwko Izraelowi są sprzeczne z warunkami Kwartetu i amerykańskimi wysiłkami na rzecz wznowienia procesu politycznego. Izrael nalega, aby Autonomia Palestyny nie zezwoliła, aby oddziały terrorystyczne Hamasu działały na obszarach Autonomii Palestyńskiej w Judei, Samarii i Strefie Gazy, o ile rzeczywiście Autonomia Palestyńska ponosi odpowiedzialność za swoje terytorium. Izrael będzie obserwował rozwój sytuacji i odpowiednio postępował.”

12 października 2017 r. Departament Stanu USA oświadczył, że Stany Zjednoczone do 2019 r. wystąpią z UNESCO ze względu na uprzedzenia tej organizacji wobec Izraela.

12 października 2017 r. minister sprawiedliwości Ajelet Szaked powiedziała, że „administracja Trumpa podjęła ważną decyzję: należało ją podjąć, ponieważ organizacja UNESCO szkodzi Izraelowi i swoimi kłótliwymi i antysemickimi decyzjami napędza ruch bojkotu i dyskredytacji. Nadchodzące wystąpienie Stanów Zjednoczonych z UNESCO jest ważnym krokiem w zdejmowaniu maski hipokryzji z UNESCO. Izrael powinien także wycofać się, i rozbudować Hebron oraz Jerozolimę.” Minister obrony Avigdor Liberman powiedział: „Jest to etycznie i moralnie uzasadniony oraz bardzo ważny krok naszego wielkiego sojusznika Stanów Zjednoczonych, w odniesieniu do antysemickiej i stronniczości organizacji, która utraciła swój cel działania oraz znaczenie.” Minister edukacji Naftali Bennett powiedział: „Jako przewodniczący izraelskiej delegacji w UNESCO, rok temu ogłosiłem całkowite zaprzestanie izraelskiej działalności w tej organizacji. Decyzja została w pełni wdrożona. UNESCO stało się polityczną marionetką wrogów Izraela, dlatego gratuluję amerykańskiej administracji zrozumienia prawdy, która jest oczywista, że Izrael również powinien wystąpić z tej organizacji.” Biuro premiera Benjamina Netanjahu wydało oświadczenie: „Premier polecił Ministerstwu Spraw Zagranicznych przygotowanie wystąpienia Izraela z UNESCO razem ze Stanami Zjednoczonymi.”

12 października 2017 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant. Przy dzielnicy Schuafat obrzucono kamieniami tramwaj. Nikt nie został ranny, ale tramwaj jest uszkodzony. Policjanci aresztowali 1 Araba.

 

Efraim

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.