REUNION 69

KSIĘGA WYJŚCIA. POŻEGNANIA I POWROTY CZ.2

Napisala i Przyslala Zosia Braun

Książka o osobistych losach Żydów polskich. Osią jej są wydarzenia okołomarcowe, a bohaterami ludzie, którzy w 1968 roku mieszkali w Polsce. Dzisiaj żyją w Izraelu, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Danii, Szwecji oraz w Polsce.

10 marca (sobota), godz. 18.00-19.30, Muzeum POLIN, wstęp wolny

„Księga wyjscia” – premiera książki Mikołaja Grynberga


Zaczynam od ogłoszenia o inauguracji książki Mikołaja Grynberga „Księga wyjscia” w Muzeum Polin 10.3.2018. (Dla przypomnienia ten biblijny tytuł po polsku z hebrajskiego jest drugą księgą „Shmot” – Wyszczegolnia 70 imion z domu Jakuba, którzy wyszli z Ziemi Kanaan (panowł tam głód) do Egiptu a konczy sie wyjściem narodu żydowskiego z niewolnictwa Faraonów do Ziemi Swiętej Izraela.

 

Tytuł „Księga wyjścia” sugeruje, ze jeżeli jest punkt wyjściowy to też istnieje cel i meta (życiowa). Postaram przedstawić  moje osobiste komentarze i wnioski (Pożegnania i Powroty część 2)

W Sobotę przed swiętem PURIM czytamy werset „Zkor et asher asa lecha Amalek…” http://pardes.pl/pdf/exodus.pdf (Tlumaczenie Izaaka Cylkowa (1841-1908) – bardzo polecam) z księgi Exodus

 

Tedy przyciągnął Amalek i walczył z Izraelem w Refidim”

oraz drugi cytat o Amaleku, ksiega Deutorium

 

„Pomnij, co uczynil Ci Amalek, na drodze gdyscie wyszli  z Egiptu.

Jako cię napadł w drodze i pozabijał wszystkich ciągnących w nieładzie za tobą, gdyś znużony był i strudzony – a nie obawiał się B-ga.

Gdy przeto uspokoi cię Wiekuisty, B-g Twój, od wszystkich wrogów twoich wokolo, na ziemi, którą Wiekuisty, B-g Twój oddaje ci w udziale, abyś ją posiadł, – zgładzisz pamięć Amaleka z pod nieba, nie zapominaj”

Amalek – to dla nas symbol antysemity i antysemityzmu, tak bardzo nadal aktualny. https://pl.wikipedia.org/wiki/Amalekici

 

A więc to nie tylko zapiski, to całe księgi historyczne notowane w każdym pokoleniu ponad trzy tysiące lat.

Te same metody nienawiści i dążenie do pognębienia narodu żydowskiego

Z lekcji Judaizmu uczymy sie też, że w każdym z nas jest taki „mały osobisty amalek”, który nasyca nas watpliwościami, kradnie nam zdrowy rozsądek, aby w końcu z jednego wygnania wywieść na drugie wygnanie; jednego antysemitę zmienić na kolejnego; zmienić jedną diasporę na drugą, zmienić jeden kraj na drugi, zmienić wiarę naszych Pra-ojcow na coś „wspólczesnego” a potem już można w ogóle bez tego.  

 

Moja kolejna wizyta do Polski ma na celu przekonać się jeszcze raz, że po to aby poczuć się Żydówką i poznać Judaizm, juz nie potrzeba antysemickich wydarzen i przypomnień, już można być dumną że dotarłam do celu i będzie on kontynuowany przez moich dzieci i wnuków. Amen.

Kategorie: REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.