Polityka

Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie

 

Autor ( Fred Maroun ) w porcie w Tel Awiwie.


Rozmawiałem z kilkoma osobami o urlopie, jaki właśnie spędziłem w Izraelu. opowiadając jak tam było wspaniale. Ktoś rzucił pytanie: „Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że kiedy ty bawiłeś się w Izraelu, Palestyńczycy ginęli w Gazie?”

Istotnie, zdaję sobie z tego sprawę i ani odrobiny nie żałuję. Kochałem plaże, muzea, pomniki, ogrody, jaskinie, krajobraz, targi sztuki i sklepy w Tel Awiwie, Jaffę, Neve Cedek, Cezareę, Hajfę, Wzgórza Golan, Tyberiadę, Morze Martwe, Jerozolimę i inne miejsca. Jadłem przepyszne dania w arabskich i żydowskich restauracjach i cieszyłem się zimnym izraelskim piwem. Chodziłem, pływałem i opalałem się przez dwa tygodnie w pięknym Izraelu. Czułem się tam bezpieczniej niż w Paryżu, Rzymie i większości miast amerykańskich.

Port w Tel Awiwie

Czułem się tam tym lepiej, że wiedziałem, że w odróżnieniu od niektórych innych ludzi, którzy zdecydowali się bojkotować Izrael z powodu wydarzeń w Gazie, ja uczyniłem poprawny wybór nie bojkotowania Izraela.

Żal mi Palestyńczyków, którzy zostali zabici, szczególnie tych (jeśli tacy byli), którzy uwierzyli w kłamstwo Hamasu, że demonstracje będą pokojowe. Nikomu nie życzę śmierci ani ran. Gdybym zbojkotował Izrael, nie zapobiegłbym śmierciom ani w żaden sposób nie pomógłbym Palestyńczykom.

Jakikolwiek był powód tego, że Gazańczycy biorą udział w pełnych przemocy zamieszkach i próbach przedarcia się przez granicę Izraela, Izrael ma prawo się bronić. Jeśli Palestyńczycy nie chcą widzieć siebie i swoich krewnych umierających lub rannych, odpowiedź jest prosta: powinni trzymać się pokojowych imprez i nie powinni używać przemocy. Mogą dokonać tego wyboru niezależnie od tego, czy ja lub ktokolwiek inny spędzamy wakacje w Izraelu.

Rozumiem, że blokada Gazy narzucona przez Izrael i Egipt jest bardzo frustrująca dla Gazańczyków i że nie jest łatwo żyć z takimi restrykcjami; Gazańczycy muszą jednak pamiętać, że kiedy Izrael bezwarunkowo wycofał się z Gazy w 2005 r., nie było żadnej blokady. Blokada została założona dwa lata później po tym, jak terroryści zaczęli atakować Izrael.

Jeśli Gazańczycy chcą zakończenia blokady, muszą zrozumieć, że istnieje tylko jedna droga do osiągnięcia tego celu, a jest nią zaprzestanie grożenia Izraelowi i atakowania go. Terrorystyczna przemoc jest przyczyną blokady, dlatego nasilanie przemocy nie jest rozwiązaniem. Gazańczycy muszą uznać, że odpowiedzialność za blokadę spada na tych, którzy ją spowodowali – na terrorystów, którzy nimi rządzą.

Ci, którzy szczerze chcą pomóc Palestyńczykom, zamiast obwiniać Izrael, powinni powtarzać tę prostą prawdę. Obwinianie Izraela może być modne i popularne, ale nie osiąga niczego i jest moralnie złe.

Jestem szczęśliwy i czuję się uprzywilejowany jako Arab, że mogłem odwiedzić Izrael. Pragnąłbym, by Żydzi byli równie ciepło witani jako turyści i jako obywatele w krajach arabskich. Kiedy żyłem w Libanie przez 24 lata nie spotkałem ani jednego Żyda, ale w Izraelu spotkałem wielu Arabów i wielu Żydów, pracujących razem i żyjących obok siebie; często nie umiałem powiedzieć, kto jest Arabem, a kto jest Żydem. Izrael jest nowoczesnym i liberalnym społeczeństwem, który powinien być modelem dla każdego Araba.

To nie Izrael musi się zmienić. To nie Izrael należy bojkotować. To świat arabski musi zajrzeć głęboko sam w siebie, zobaczyć, jak zachowuje się wobec własnej ludności i wobec innych i jak bardzo musi się zmienić.

A więc tak, było mi dobrze podczas mojego urlopu w Izraelu i nie czuję z tego powodu żadnej winy. Te dwa tygodnie były najlepszymi wakacjami w moim życiu. Zrobiłbym to natychmiast raz jeszcze w mgnieniu oka.

 

<div>Kościół w Jaffie</div>

Kościół w Jaffie

<div>Fontanna w Jaffie</div>

Fontanna w Jaffie

Ogrody bahajów w Hajfie

Ogrody bahajów w Hajfie

Times of Israel, 28 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Fred Maroun

Pochodzący z Libanu Kanadyjczyk. Wyemigrował do Kanady w 1984 roku, po 10 latach wojny domowej. Jest działaczem na rzecz liberalizacji społeczeństw Bliskiego Wschodu. Prowadzi stronę internetową fredmaroun.blogspot.com

 

Od redakcji ”Listów z naszego sadu”

Adolf Hitler w ciągu kilku lat zmienił społeczeństwo niemieckie w społeczeństwo psychopatów. Hamas (podobnie jak Autonomia Palestyńska), robi co w jego mocy, by zmienić społeczeństwo Gazy w społeczeństwo psychopatów. Poniżej film z tegorocznego zakończenia roku szkolnego w przedszkolu. Takie wychowanie przynosi nieodmiennie tragiczne efekty.

 

Kategorie: Polityka

7 odpowiedzi »

  1. Izrael, tzn Min Sprawiedliwosci, potwierdza nieustannie, ze ponosi pelna prawna odpowiedzialnosc za Gaze. Bo panuje na wszystkich przejsciach, wlacznie z tym do nieba.

  2. Israel wyszdl z Gazy 2005 , blokada zaczela sie w czerwcu 2007.

  3. Ty cos tam. Izrael w 2005 roku jak wycofal wojska z Gazy, wyslal do ONZ list, ze blokuje niebo, zadne lotnisko, blokuje morze, tylko 3-6 km od brzegu dla kutrow rybackich – nie nowych, a starych ; lad zamkniety. Przejscie pod kontrola izraelska. Blokada, pelna. Tylko podstawowe produkty. Wiesz ze Zydem jest ten kto nie klamie.

  4. Fred Maroun, you are a thinking man and a feeling man. Thank you! Your observations are very accurate; without prejudice.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.