Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

23 czerwca 2018 r.


kilkuset Palestyńczyków demonstrowało w Ramallah, domagając się, aby Autonomia Palestyńska zniosła środki karne nałożone na Strefę Gazy i Hamas. W minionym tygodniu do podobnych demonstracji doszło także w Betlejem. Poparcie dla demonstracji udzielił Hamas iLudowy Front Wyzwolenia Palestyny.


wieczorem palestyński terrorysta wjechał ciężarówką w patrol izraelskich żołnierzy przy arabskiej wiosce Husan, w pobliżu Betlejem w Judei. Rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy. Napastnik uciekł, jednak po pościgu został aresztowany.


24 czerwca 2018 r. 


Siły Obronne Izraela zestrzeliły syryjski bezzałogowy dron obserwacyjny, który zbliżył się do izraelskiej granicy na Wzgórzach Golan. Wykorzystano w tym celu baterię rakiet Patriot z rejonu miasta Safed. Syryjska armia wydała oświadczenie, że dron prowadził misję w południowej Syrii.


w bazie lotniczej Nevatim na pustyni Negew wylądowały trzy nowe samoloty wielozadaniowe F-35„Adir”. W niedługim czasie dołączą one do 140 Eskadry „Złote Orły”.


wypuszczone ze Strefy Gazy balony i latawce wywołały 26 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu. W ciągu dnia izraelskie bezzałogowe drony kilkakrotnie atakowały Palestyńczyków wypuszczających latawce z podwieszonymi bombami zapalającymi. Rannych zostało 3 Arabów.


. wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Migdal Oz w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Nikt nie został ranny. Napastnicy zbiegli.


. rosyjskie samoloty wojskowe przeprowadziły co najmniej 25 nalotów na miasto Busra al-Harir, położone w Syrii u podnóża Wzgórz Golan. Atakowane były pozycje syryjskich rebeliantów, które wojska rządowe usiłują usunąć z rejonu położonego w pobliżu granicy z Izraelem i Jordanią. W nalotach uczestniczyło 5 rosyjskich samolotów, które startowały z bazy lotniczej Hmeimim w zachodniej Syrii. Izrael uważnie obserwował te działania.


 do Izraela przyleciała grupa 237 nowych żydowskich imigrantów z Ukrainy. W ciągu ostatniego tygodnia do Izraela przybyło ogółem 340 nowych imigrantów z Brazylii, Kolumbii, Francji, Uzbekistanu, Argentyny i Ukrainy. Ich przylot był możliwy dzięki wsparciu ze strony Międzynarodowej Wspólnoty Chrześcijan i Żydów.


    25 czerwca 2018 r.


po południem na lotnisku Dawida Ben Guriona wylądował brytyjski książę William. Po raz pierwszy członek brytyjskiej rodziny królewskiej przyleciał do Izraela z oficjalną wizytą. Program wizyty rozpoczyna się od jutrzejszego dnia.


wydawana w Londynie arabska gazeta Al-Araby Al-Jadeed napisała, że w ostatnich dniach izraelskie samoloty wojskowe zbombardowały cele terrorystyczne w północnej części egipskiego Półwyspu Synaj. Cele znajdowały się na obrzeżach miast Rafah i Sheikh Zuweid. Naloty bezzałogowych dronów miały być skoordynowane z egipską armią. Trafione zostały pojazdy terrorystów, a także infrastruktura podziemnych tunelów przemytniczych prowadzących do Strefy Gazy. Izrael i Egipt nie potwierdziły tych doniesień.


 amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z jordańskim królem Abdullahem. Trump powiedział, że doszło do wielu pozytywnych zmian odkąd Stany Zjednoczone wycofały się z umowy jądrowej z Iranem. Podkreślił konieczność wznowienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, jednak nie chciał podać daty przedstawienia nowego planu pokojowego.


Efraim

 

 

 

 

Izrael badacz

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.