Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

1 lipca 2018 r.


rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły przegrupowywanie jednostek pancernych oraz artylerii na Wzgórza Golan, aby wzmocnić stacjonujące tam siły.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Irański reżim bardzo wyraźnie czuje nadchodzące sankcje gospodarcze, a irańska gospodarka już teraz jest bardzo słaba. Iran, zamiast inwestować miliardy dolarów w naród, to inwestuje w finansowanie terroryzmu w regionie i na całym świecie, a także w regionalną agresję. Nie ma więc co się dziwić, że Irańczycy słusznie protestują przeciwko temu. Zmiana pozycji Stanów Zjednoczonych wobec Iranu jest strategicznym zwrotem w sytuacji Izraela. Kiedy samotnie stanąłem przeciwko całemu światu, aby usiłować doprowadzić do anulowania tej złej umowy, wierzyłem, że jest to możliwe. Naszym celem zawsze jest to samo: chcemy powstrzymać Iran przed zdobyciem broni jądrowej i rozbić irański bankomat, który finansuje agresję w regionie, w tym w Syrii. Podczas gdy Stany Zjednoczone uderzają gospodarczo w reżim irański, my pracujemy nad tym, aby irańskie siły i ich przedstawiciele nie zdołali utworzyć militarną obecność w jakimkolwiek miejscu w Syrii, i nadal będziemy to robić. Jeśli chodzi o południową Syrię, to nadal będziemy bronić naszych granic. W miarę naszych możliwości rozszerzymy pomoc humanitarną. Nie pozwolimy na wkroczenie na nasze terytorium i zażądamy, aby umowa z 1974 r. o separacji naszych wojsk od armii syryjskiej była ściśle przestrzegana. W tej sprawie jestem w stałym kontakcie z Białym Domem i Kremlem. Minister obrony i szef sztabu mają podobny kontakt ze swoimi odpowiednikami w Stanach Zjednoczonych i Rosji.”


Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 24 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.


wysoki palestyński urzędnik Riad al-Maliki, przemawiając w imieniu Mahmouda Abbasa na szczycie Unii Afrykańskiej, oskarżył Izrael o wdrożenie systemu apartheidu. „Stany Zjednoczone podjęły agresywne i jednostronne kroki, gdy uznały okupowaną Jerozolimę za stolicę izraelskiego państwa okupacyjnego, i przeniosły swoją ambasadę z Tel Awiwu do okupowanej Jerozolimy.” Oskarżył także Izrael o prowadzenie czystek etnicznych i wdrażanie systemu apartheidu przeciwko Palestyńczykom w Judei, Samarii i Wschodniej Jerozolimie.


2 lipca 2018 r.


izraelskie koleje Israel Railways otworzyły dwie nowe stacje kolejowe – Ra’anana West i Ra’anana South. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Po prostu przejechaliśmy pociągiem z jednej strony Ra’anany na drugą, i widzimy lśniące wieże i postęp high-tech, oraz dobrobyt parków przemysłowych. Izrael wprowadza innowacje i widzimy przyszłość, naprawdę widzimy przyszłość. Jeśli chodzi o tunele, to budujemy, a jednocześnie niszczymy tunele terrorystyczne tych ludzi, którzy nie inwestują tak jak my w lepsze życie dla swego narodu, ale tylko w to, aby nas atakować. My w przeciwieństwie do tego budujemy tutaj tunele, które skracają odległości. Powiedziałem właśnie ministrowi transportu Israel Katzowi, że dzięki doskonałym połączeniom, które tworzymy – z północy na południe, z południa do centrum, i z północy do centrum – wszystko tu łączymy i otwieramy nowe możliwości. Podejmujemy wysiłek, aby w obrębie miast wybudować linie nadziemnych pociągów, podziemnych pociągów, autostrady i ekspresowe pasy ruchu, i będziemy musieli wykopać w tym celu wiele tuneli za pomocą nowej technologii.”


minister ds. imigracji i absorpcji, Sofa Landver, powiedziała, że obecnie największa koncentracja Żydów na świecie występuje w Izraelu, gdzie mieszka ponad 6 mln Żydów. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, gdzie mieszka 5,7 mln Żydów.wieczorem Kneset przyjął ustawę, na mocy której Izrael będzie mógł zamrozić ponad 1,2 mld szekli z wpływów podatkowych, które nie zostaną w tym roku przekazane do Autonomii Palestyńskiej. Ustawę poparło 87 parlamentarzystów, a 15 głosowało przeciwko. Jest to odpowiedź na finansowanie przez Autonomię Palestyńską terroryzmu, i przekazywanie funduszy dla terrorystów i ich rodzin.


 po południem grupa 4 palestyńskich terrorystów przekroczyła ogrodzenie graniczne Strefy Gazy i podjęła próbę podpalenia bezzałogowego stanowiska wojskowego izraelskiej armii. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając 1 napastnika. Dwóch rannych aresztowano. Przy napastnikach znaleziono noże oraz materiały łatwopalne.


rząd Australii ogłosił zakończenie bezpośredniej pomocy przekazywanej dla Autonomii Palestyńskiej. Jako przyczynę podano obawy, że środki te mogą być wykorzystywane do wsparcia działalności terrorystycznej. Australia wstrzymała 10 mln dolarów, które miały być przekazane do Banku Światowego na odbudowę i rozwój Autonomii Palestyńskiej.


3 lipca 2018 r.


syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zaatakowały magazyny broni używane przez pro-irańskie siły, które są położone w pobliżu drogi Damaszek-Dara.


sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że decyzja Izraela o zamrożeniu palestyńskich pieniędzy zagrozi istnieniu Autonomii Palestyńskiej. Obecnie Izrael pobiera około 127 mln $ miesięcznie z opłat celnych nakładanych na towary przeznaczone na rynek Autonomii Palestyńskiej. Opłaty te są pobierane w izraelskich portach, a następnie przekazywane władzom palestyńskim. “To bardzo niebezpieczna decyzja, która jest równoznaczna z likwidacją Autonomii Palestyńskiej, piractwem i kradzieżą. Izrael kradnie ziemię i pieniądze narodu palestyńskiego, a jest to wynikiem decyzji prezydenta Trumpa, który wspiera Izrael.” Rzecznik Mahmouda Abbasa, Nabil Abu-Rudeina powiedział: “Obniżenie wynagrodzeń więźniów i rodzin męczenników jest czerwoną linią, deklaracją wojny przeciwko Palestyńczykom, która podważa podstawę relacji między Autonomią Palestyńską a Izraelem.”


ministerstwo zdrowia przedstawiło raport ujawniający trudności w izraelskim systemie zdrowia. Okazuje się, że maleje liczba lekarzy, i obecnie wynosi 3,1 lekarza na 1000 mieszkańców (w zeszłym roku wskaźnik wynosił 3,4) – średnia w krajach OECD wynosi 3,3 lekarza na 1000 mieszkańców. Podobnie niski jest poziom zatrudnienia pielęgniarek, jaki wynosi 5 pielęgniarek na 1000 osób. Izrael również słabo sobie radzi z absolwentami studiów medycznych, których jest 6,8 na 1000 mieszkańców – średnia w krajach OECD wynosi 12,1. Chociaż zauważono, że Izrael zajmuje czołowe miejsce wśród absolwentów kierunków medycznych, którzy studiowali za granicą – 51,8 przy średniej w krajach OECD wynoszącej zaledwie 20,3. Raport pokazał także niedobór łóżek szpitalnych, których obecnie jest 2,3 łóżka na 1000 mieszkańców – średnia w krajach OECD wynosi 3,6 łóżka. Związane z tym jest przeludnienie w szpitalach – obłożenie wynosi 93,8% (średnia w OECD 75,5%). Lepiej sytuacja wygląda pod względem urządzeń diagnostycznych. Raport dostrzega niepokojące zjawisko dużej ilości palaczy na poziomie 19,6%, przy średniej w krajach OECD wynoszącej 16,4%. Spożycie alkoholu w Izraelu wynosi 2,6 litra na osobę (średnia w krajach OECD wynosi 8,8 litra). Średnia długość życia wynosi 82,5 roku i jest jedną z najwyższych na świecie (średnia w krajach OECD wynosi 80,8 roku). Przy czym średnia długość życia kobiet wynosi 84,2 lat, i mężczyzn 80,7 lat. Odnotowano także wysoki poziom narodzin dzieci – średnio 3,1 dziecka na kobietę (w krajach OECD przypada 1,7 dziecka na kobietę). Również wskaźnik umieralności niemowląt w Izraelu jest również najniższy i wynosi 3,1 zgonów niemowląt na 1000 urodzeń (w krajach OECD wskaźnik ten wynosi 3,8). Odnotowano także 4,1 samobójstw na 100 tys. mieszkańców (w krajach OECD średnia wynosi 12,4).


4 lipca 2018 r.


nad ranem w północnym Izraelu wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 4,1 w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod jeziorem Kinneret. Nie odnotowano żadnych szkód.


premier Benjamin Netanjahu złożył życzenia z okazji Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. “Gratulacje, Ameryko, 4 lipca. W tym dniu, 242 lata temu nastąpiły wielkie narodziny wolności, nie tylko wolność dla Stanów Zjednoczonych, ale wolność dla świata. Ameryka ma nasz największy podziw. Ameryka nie ma większego przyjaciela niż Izrael, a Izrael nie ma większego przyjaciela niż Ameryka.”


rano izraelscy żołnierze wkroczyli do nielegalnej beduińskiej wioski Khan al-Ahmar, położonej w pobliżu żydowskiego osiedla Kefar Adumim w północnej części Judei. W wiosce żyje około 180 Beduinów, a ich domy według oceny izraelskich władz stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Podczas eksmisji doszło do starć z mieszkańcami, w których rannych zostało 35 Beduinów i 3 izraelskich żołnierzy. Aresztowano 11 osób. Mieszkańcy mają być przesiedleni do arabskiej wioski Abu Dis, która jest odległa o 12 km.


 Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 19 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.


 

Efraim

 

 

 

Izrael Badacz

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.