Ciekawe artykuly

BYLE NIE PONAD NARODOWE

Jerzy Klechta

 

 

 

 

 


Pod koniec roku, na początku nowego wracam do tego, co nie raz dotykałem, ale co mnie boli, nie tylko mnie zresztą. Lękam się tych haseł i hasełek, że wszystko ma być narodowe. Biało-czerwone i szlus.

Na pierwszy ogień idą media. Telewizja publiczna już przestała być publiczna. W szkołach obowiązują lektury szkolne narodowe czyli patriotyczne. Na marginesie szepnę, że w tym przypadku jestem „za”, gdyż w biurku mam gotowy scenariusz o Mieszku I i jego połowicy Dobrawie Przemyślidce. Bijąc się w piersi informuję, że muzyka narodowa też jest mi bliska, ponieważ napisałem i wydrukowano mi dwie biografie: o Chopinie i Moniuszce. Z tym wszak, że dla mnie osobiście muzyka jest ponadnarodowa. Bacha, Mozarta, Szostakowicza, czy Mahlera kocham bardziej od siebie samego.

A Michał Anioł? A van Gogh, a Manet? A poeci i pisarze? Czyżby Szekspir był gorszy od Sienkiewicza? Zresztą autor „Hamleta” jest najlepszy ze wszystkich.

Teatr narodowy również leży mi na sercu a to głównie dzięki Teatrowi Polskiemu w Warszawie, z którym ongi miałem  przyjazny kontakt, jako współautor dwóch widowisk. Tyle, że co to znaczy teatr „narodowy”? Że jest lepszy od francuskiego na przykład? A Molier to kto? Chłopię znad Wisły? A kino? Czyżby takie filmy jak „Ida” czy „Kler” nie były filmami o Polakach właśnie. Wszak jak się coś czy kogoś kocha to na dobre i na złe. Przemilczanie czarnych kart jest grzechem głównym.

Ten tekścik piszę nie po to, aby burzyć radość świąteczną. Ten tekst po to, aby u progu 2019 roku zademonstrować sprzeciw przeciwko wynoszeniu pod niebiosa tego, co chore. A jest chorobą śmiertelną wynoszenie tego, co „narodowe” ponad wszystko inne. Był taki jeden, który naród swój wynosił ponad wszystko. Wszystko miało być narodowe. Od kolebki po koniec świata. Gdy dostrzegł, że zaplątał się gdzieś  Polak jakiś, nie mówiąc o Żydzie i innych „parszywych” stworzeniach – droga ich wiodła przez komin.

Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.