Ciekawe artykuly

Udział zbrojny Żydów w II Wojnie Światowej cz.2 / 4

 

Feliks Tych


W niedużej wsi Chełmno nad Nerem zaczął działać pierwszy ośrodek masowej zagłady Żydów. Historycy szacują, że zamordowano tam co najmniej 120 tysięcy osób z kilku krajów Europy. Między marcem a lipcem 1942 roku SS zbudowała w lasach okupowanej Polski trzy następne obozy przeznaczone wyłącznie do masowego uśmiercania Żydów: Bełżec, Sobibór i Treblinkę. Dlaczego właśnie w okupowanej Polsce? W tych trzech obozach zginęło łącznie około miliona siedmiuset tysięcy Żydów z okupowanej Polski i innych krajów Europy. Duszono ich gazami spalinowymi z silników Diesla wymontowanych z czołgów zdobytych przez armię niemiecką w wojnie z ZSRR. Gaz wtłaczano do zamkniętych hermetycznie pomieszczeń upozorowanych na łaźnie.

Największe instalacje dla „przemysłowej” zagłady Żydów przez duszenie ich gazem trującym, przeznaczone głównie dla transportów śmierci z Europy centralnej, zachodniej, południowej i północnej powstały w lecie 1942 roku w wyodrębnionej części obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. Już w marcu 1941 Himmler nakazał rozszerzenie terenu obozu na Brzezinkę czyli Birkenau. W Auschwitz- Birkenau zamordowano- głównie za pomocą gazu o nazwie Cyklon-B – ponad milion Żydów z 14 krajów Europy. Żydów mordowano także w obozie koncentracyjnym Majdanek i obozie koncentracyjnym Stutthof. Dlaczego na miejsce unicestwienia [annihilation] Żydów Europy ludzie Hitlera wybrali lasy okupowanej Polski oraz znajdujący się również na terenie okupowanej Polski silnie strzeżony kompleks obozowy Auschwitz- Birkenau? Odpowiedź brzmi: z powodów logistycznych i taktycznych. Logistycznych, bo na terenach okupowanej Polski znajdowała się największa ilość Żydów, którzy mieli zostać unicestwieni.

Przyczynach taktycznych, bo chciano to ludobójstwo [genocide] utajnić przed resztą świata. Ludobójcze zamiary Niemiec Hitlera nie ograniczały się tylko do Europy. Kiedy Afrika Korps niemieckiego Feldmarszałka Erwina Rommla- po licznych sukcesach wojennych nad wojskami brytyjskimi w Afryce Północnej- dotarł ze swym dużym korpusem wojskowym latem 1942r do Egiptu, pojawiły się tam specjalne ekipy oficerów SS z Reichssicherheitshauptamt. Miały one rozszerzyć program anihilacji Żydów Europy na Żydów osiadłych w znajdującej się pod mandatem brytyjskim Palestynie. Gdyby nie zwycięstwo wojsk brytyjskich ( z udziałem także żydowskich żołnierzy z Palestyny) w bitwie pod El Alamein, historycznej bitwie, która w październiku 1942r. Zmusiła wojska niemieckie i włoskie do wycofania się z Afryki- niemiecki plan wymordowania Żydów osiadłych na Ziemi Izraela byłby zapewnie zrealizowany. Na szczęście do tego nie doszło.

c.d. juz jutro

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.