Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.6 – 19.6

 

 

 

 

 


18 czerwca 2019 r.


 

premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael wyśle przedstawiciela na organizowaną przez Stany Zjednoczone konferencję gospodarczą w Bahrajnie. Oświadczenie zostało wydane dzień po tym, jak administracja Trumpa zapowiedziała, że na konferencję nie zostanie zaproszony Izrael. „Otwarcie i w tajemnicy pozostajemy w kontakcie z wieloma przywódcami świata arabskiego, a między państwem Izrael i większością państw arabskich istnieją rozległe więzi. Wkrótce odbędzie się ważna konferencja w Bahrajnie. Z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę Stanów Zjednoczonych doprowadzenia do lepszej przyszłości i rozwiązania problemów regionu. Oczywiście będą tam Izraelczycy. Również na początku przyszłego tygodnia w Jerozolimie odbędzie się bezprecedensowe historyczne spotkanie amerykańskich i rosyjskich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego. Będzie to bardzo ważny szczyt, który ma zapewnić stabilność na Bliskim Wschodzie w tych bardzo burzliwych czasach. Trójstronne spotkanie dwóch supermocarstw w państwie Izrael będzie poświadczać międzynarodowy status państwa Izrael wśród narodów.”


izraelskie siły powietrzne poinformowały, że od niedzieli prowadzone są kompleksowe ćwiczenia lotnicze, w których uczestniczą wszystkie eskadry lotnictwa. „Całe siły powietrzne znajdują się w powietrzu. Ćwiczenie obejmuje wszystkie siły, począwszy od personelu obsługi technicznej poprzez personel operacyjny i dowódców, do samego dowództwa sił powietrznych. Ćwiczymy działania na wielu obszarach. Główny nacisk położony jest na arenie północnej, gdzie wróg może pojawić się natychmiast. Ćwiczymy na szczególnie wysokim poziomie przeciwko wymagającemu, myślącemu i szybko reagującemu wrogowi, który ma technologie wykraczające poza to, co istnieje na dzisiejszej arenie walki. Siły lądowe są pełnym partnerem ćwiczeń i osiągnęliśmy wysoki poziom współpracy, ogólnie rzecz biorąc najwyższy w ostatniej dekadzie. Są to także pierwsze ćwiczenia z udziałem myśliwców F-35. Ćwiczymy przez cały dzień i noc. Ćwiczymy działania bojowe w niejednoznacznej przestrzeni, w której nie wiadomo dokładnie, kim jest wróg i jakie są pozycje własnych oddziałów. Pozwala nam to przyzwyczaić się do sytuacji niepewności, co jest ważną umiejętnością na polu bitwy w ostatniej dekadzie. Aby sprawić, że ćwiczenie będzie bardziej efektywne, symulujemy również działania wroga. Od roku czasu tworzyliśmy scenariusze i mamy duże możliwości symulowania działań wroga,a przemieszczanie jego sił z miejsca na miejsce stawia wyzwania naszym żołnierzom, którzy próbują ich uderzyć. Dążymy do poprawienia współpracy z siłami lądowymi. Chcemy osiągnąć sytuację, w której żołnierze na polu walki zbiegną się w miejscu celu natychmiast po tym, jak trafimy w cele wroga i zmusimy ludność cywilną do ukrycia się, aby nie było żadnych strat wśród niewinnych. Upewniamy się, że bomba uderzy w dom terrorystów, a nie w któryś z sąsiednich domów. Jeśli jest budynek z cywilami, ewakuujemy cywilów, a następnie atakujemy dom. Jest to wyzwanie wywiadowcze wymagające współpracy z siłami lądowymi.”


. Siły Obronne Izraela otworzyły obszar połowowy u wybrzeży Strefy Gazy. Rybacy mogą korzystać z obszaru 10 mil morskich od południowego wybrzeża strefy i 6 mil morskich od północnego wybrzeża strefy.


rzecznik prasowy Autonomii Palestyńskiej Nabil Abu Rudeineh, pochwalił się, że Palestyńczycy udaremnili amerykański plan pokojowy. Abu Rudeineh powiedział, że palestyńskie stanowisko, międzynarodowy konsensus i naleganie na niezależną decyzję po raz kolejny udaremniły wszystkie „spiski” przeciwko palestyńskiej sprawie i zachowały Jerozolimę, jej święte miejsca oraz palestyńską tożsamość. „Każde spotkanie, czy to w Bahrajnie, czy gdzie indziej, organizowane bez uzasadnionego poparcia Palestyńczyków, dowodzi, że Waszyngton nie może i nie odniesie sukcesu w niczym. Stanowisko przywódców palestyńskich jest niezmienne zwłaszcza w kwestiach Jerozolimy, więźniów i tożsamości palestyńskiej. Udaremnimy każdą fabułę lub spotkanie.”


palestyński minister finansów Azzam Shawwa powiedział, że finanse Autonomii Palestyńskiej są na skraju ruiny. „Narastająca presja finansowa na samorządy Autonomii Palestyńskiej spowodowała, że jej dług wzrósł do 3 miliardów dolarów i po raz pierwszy od lat doprowadził do poważnego spadku PKB. Wartość PKB Autonomii Palestyńskiej szacowana jest na 13 miliardów dolarów. Przechodzimy teraz przez krytyczny punkt. Nie wiemy co będzie dalej. Jak będziemy płacić pensje w przyszłym miesiącu? Jak będziemy finansować nasze zobowiązania? W jaki sposób bez płynności finansowej będzie mogło być kontynuowane codzienne życie ludzi? Nie wiemy dokąd zmierzamy. Ta niepewność utrudnia planowanie na jutro.”


 amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że w razie potrzeby użyje sił zbrojnych, aby uniemożliwić Iranowi osiągnięcie zdolności do broni nuklearnej. Odnosząc się do kwestii ataków na tankowce w Zatoce Perskiej, Trump powiedział, że kwestia ta wymaga zastanowienia się i rozwagi. „W innych miejscach jest tak dużo ropy. Z Zatoki Perskiej otrzymujemy jej mało. W ciągu ostatnich dwóch i pół roku poczyniliśmy ogromny postęp w dziedzinie energetyki i budujemy nowe rurociągi. Nie jesteśmy więc w takiej sytuacji, w jakiej byliśmy kiedyś w przeszłości na Bliskim Wschodzie, gdy niektórzy ludzie mówili, że jesteśmy tam tylko ze względu na ropę.” Trump potwierdził także wysłanie dodatkowych 1 tys. żołnierzy na Bliski Wschód, aby przeciwdziałać irańskiemu zagrożeniu.


 premier Benjamin Netanjahu odwiedził ćwiczenia izraelskiej armii na północy kraju „Kończymy duże, wielo korpusowe Sił Obronnych Izraela w kilku obszarach. Jestem pod wrażeniem poprawy gotowości bojowej, ducha walki żołnierzy i dowódców, a przede wszystkim destrukcyjnej siły Sił Obronnych Izraela. Słyszę, jak nasi sąsiedzi z północy, południa i wschodu grożą nam zniszczeniem. Mówię naszym wrogom: Siły Obronne Izraela posiadają bardzo wielką siłę niszczącą. Nie testujcie nas.”


    19 czerwca 2019 r.


władze budowlane udzieliły ostatecznej zgody na budowę rurociągu odprowadzającego ścieki komunalne z północnej części Strefy Gazy do oczyszczalni ścieków przy izraelskim mieście Sderot. Rurociąg będzie odprowadzał ścieki z miejscowości Beit Lahia i Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Obecnie Palestyńczycy odprowadzają ścieki bezpośrednio do rzeki Hanoun, wpływając na pogorszenie się stanu środowiska naturalnego w całym obszarze. Kontynuowanie tego procederu może stworzyć zagrożenie skażenia warstw wodonośnych ziemi. Podziemna rura kanalizacyjna będzie miała średnicę 12 cali i długość 15 km. Koszt budowy wyniesie ponad 15 mln szekli. Prawdopodobnie kwota ta zostanie odliczona od środków przekazywanych Autonomii Palestyńskiej. Prace budowlane rozpoczną się w najbliższych dniach.


przywódca polityczny Hamasu Ismail Hanijeh powiedział, że amerykańska inicjatywa pokojowa ma na celu pozbawiania Palestyńczyków miasta Jerozolimy i meczetu Al-Aksa. „Miasto Jerozolima nie jest ani wschodnie, ani zachodnie, ale islamskie. Ani Trump, ani amerykańska administracja, ani syjonistyczno-amerykański sojusz, ani międzynarodowa cisza, spisek, normalizacja lub przeniesienie ambasady do Jerozolimy nie mogą zmienić tego faktu.”


al-Fatah wezwał do przemocy wobec Izraelczyków podczas kierowanej przez Stany Zjednoczone konferencji ekonomicznej w Bahrajnie. Konferencję nazwano: „Holokaustem przeciwko narodowi palestyńskiemu.”


 popołudniem Palestyńczycy podpalili dziesiątki drzew owocowych i pastwiska przy żydowskim osiedlu Itzchar w centralnej części Samarii. Straż pożarna z łatwością ugasiła pożar, ponieważ podczas ostatnich podpaleń utworzono drogi pożarnicze ułatwiające dojazd pojazdów gaśniczych.


Bahrajn zezwolił dziennikarzom z sześciu różnych izraelskich serwisów informacyjnych wjechać do swego kraju w przyszłym tygodniu, aby mieć możliwość relacjonowania konferencji gospodarczej w Manamie, która zapoczątkuje ekonomiczną część planu pokojowego administracji Trumpa. Bahrajn wyraził zgodę na wjazd Izraelczyków na prośbę wysokiego doradcy prezydenta Trumpa, Jareda Kushnera. Jest to bezprecedensowy krok Bahrajnu, który po raz pierwszy pozwolił izraelskim dziennikarzom na relacjonowanie jakiegoś zdarzenia na swoim terytorium. Bahrajn nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Izraelem.


 

amerykański przedstawiciel ds. międzynarodowych negocjacji Jason Greenblatt powiedział: „Są tacy, którzy pracują nad poprawą życia Izraelczyków, Palestyńczyków i innych ludzi żyjących w tym regionie, i sprawdzają, czy można osiągnąć pokój. Bahrajn jest jednym z takich krajów. Stany Zjednoczone bardzo doceniają wysiłki Bahrajnu. Rząd Izraela nie będzie reprezentowany na warsztatach ekonomicznych w Bahrajnie. Będą tam izraelscy biznesmeni. Naszym celem jest ujawnienie planu gospodarczego, z którego Palestyńczycy, Jordańczycy i Egipcjanie mogą czerpać ogromne korzyści. Autonomia Palestyńska postanowiła zbojkotować tę ekscytującą konferencję. Myślę, że będzie to dużą szkodą dla narodu palestyńskiego. Nadejdzie czas, w którym rząd izraelski będzie mógł liczyć na naszą wizję, na tę wizję gospodarczą, ale w tej chwili staramy się jej nie upolityczniać. Chcemy, aby była zorientowana na biznes. Na tych warsztatach będą obecni również ministrowie finansów z innych krajów, ponieważ uważamy, że będą oni potencjalnymi darczyńcami na rzecz planu lub mogą zaproponować nam jakiś wkład. Jednak, aby nie upolitycznić tych warsztatów, zdecydowaliśmy się nie zapraszać na nie delegacji rządu izraelskiego i będzie tam tylko izraelski sektor prywatny. Niestety, nie jestem zaskoczony palestyńską decyzją. Myślę, że podejmują decyzje, które czasami nie są pomocne nie tylko dla pokoju, ale także dla ich ludzi. Czy jestem rozczarowany? Nie. Po stronie izraelskiej także nie ma powodu do rozczarowania. Rząd Izraela był nam bardzo pomocny przez ostatnie dwa i pół roku. Jeśli będziemy mieli szczęście osiągnąć zarówno porozumienie polityczne, jak i wizję gospodarczą, to jestem przekonany, że rząd Izraela będzie bardzo pomocny w generowaniu pomysłów i prawdopodobnie również samemu je poprawi, a my mamy czas, aby te ulepszenia zostały zrealizowane.”


Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone są gotowe bronić swoich interesów na Bliskim Wschodzie. Rzeczniczka Pentagonu powiedziała także, że najnowsze rozmieszczenie 1000 dodatkowych amerykańskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie obejmie batalion rakiet Patriot, załogowe i bezzałogowe samoloty obserwacyjne oraz „inne możliwości odstraszania”. „Stany Zjednoczone nie dążą do konfliktu z Iranem, ale jesteśmy gotowi bronić amerykańskich sił i interesów w regionie.”


w Stanach Zjednoczonych opublikowano ranking najlepszych wyższych uczelni na świecie QS World University Rankings na rok 2020 r. Trzy najlepsze uniwersytety na liście to Massachusetts Institute of TechnologyStanford University iHarvard University. W rankingu znalazło się także sześć izraelskich wyższych uczelni.Uniwersytet Hebrajski zajął 162 miejsce (o osiem miejsc niżej niż w ubiegłym roku).Uniwersytet w Tel Awiwie zajął 219 miejsce (o 11 miejsc wyżej niż w ubiegłym roku), aTechnion – Israel Institute of Technology zakończył na 257 miejscu, spadając o dziesięć miejsc. Uniwersytet Ben-Guriona znalazł się na 419 miejscu (spadek z 407 miejsca),Uniwersytet Bar-Ilan znalazł się w przedziale 551-560 (w porównaniu z 601-650 w zeszłym roku), a Uniwersytet w Hajfie uzyskał wynik 651-700, czyli taki sam jak w zeszłym roku.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.