Ciekawe artykuly

Będzie międzynarodowy skandal? Muzeum Polin wciąż bez dyrektora, darczyńcy wstrzymują wpłaty

Od ponad dwóch miesięcy minister kultury Piotr Gliński nie powołuje wybranego w konkursie prof. Dariusza Stoli na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin”. Zaniepokojeni darczyńcy wstrzymują wsparcie finansowe dla tej instytucji. Jeden z nich zawiesił wpłatę 1,5 mln zł.


Sytuacja zaczyna być bardzo niepokojąca, a dla mnie osobiście bardzo smutna, ponieważ w dalszym ciągu uważam, że Muzeum Polin było fantastycznym ambasadorem Polski na arenie międzynarodowej, przede wszystkim jednak ambasadorem dialogu polsko-żydowskiego w tym niepewnym, historycznie niezbadanym świecie. Teraz przestaje nim być – mówi Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, które jest jednym z trzech współzałożycieli Muzeum Historii Żydów „Polin”. Pozostałymi są Ministerstwo Kultury i m.st. Warszawa.

Europejskie Muzeum Roku

Od 2014 r. dyrektorem muzeum był prof. Dariusz Stola, historyk, badacz stosunków polsko-żydowskich, zagłady Żydów, reżimu komunistycznego w Polsce i migracji międzynarodowych w XX w. Pod jego kierownictwem Polin stało się jednym z najważniejszych muzeów w Europie. Zasłynęło organizowaniem znakomitych wystaw czasowych i ważnych debat, ma bogaty program wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych.

W 2016 r. otrzymało tytuł Europejskiego Muzeum Roku i nagrodę EMA (European Museum Academy Award), a w 2017 r. nagrodę Europa Nostra, najważniejsze na Starym Kontynencie wyróżnienie za ochronę, badania i propagowanie dziedzictwa kulturowego.W ubiegłym roku Muzeum Polin odwiedziło ponad 670 tys. osób, w tym przeszło połowa z zagranicy.

Pięcioletnia kadencja prof. Stoli upłynęła z końcem lutego 2019 r. Zgodnie ze statutem placówki dyrektora powołuje minister kultury przy akceptacji wszystkich jej współzałożycieli. Władze Warszawy i Stowarzyszenia ŻIH chciały, żeby prof. Stola kierował muzeum dalej (jego kontrakt przewidywał przedłużenie misji na drugą kadencję). Sprzeciwił się temu minister kultury. Dyrektor Polinu naraził się obecnej władzy krytyką nowelizacji ustawy o IPN i programem „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, w którym historię antysemickiej nagonki sprzed pół wieku zestawiono z przykładami współczesnej mowy nienawiści (w wykonaniu m.in. publicystów TVP).

Stola wygrał konkurs, ale nie został powołany

Wiecej TUTAJ

 

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.