Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 4.8 – 5.8


4 sierpnia 2019 r.


w północnej części Izraela rozpoczęły się duże ćwiczenia morskie z udziałem okrętów wojennych 10 innych państw. Ćwiczenia potrwają przez cztery dni i będą symulować działania ratunkowe na wypadek potężnego trzęsienia ziemi. Z tego powodu w rejonie portu Hajfa zaobserwowano wzmożony ruch śmigłowców i okrętów wojennych.


Siły Obronne Izraela zaprezentowały najnowszy pojazd bojowy będący wynikiem prac rozwojowych programu Carmel. Program Carmel był realizowany przez 3 lata i miał na celu stworzenie nowego innowacyjnego pojazdu bojowego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i wysokiego poziomu autonomii, który dzięki przewadze technologicznej zapewni niezbędną przewagę operacyjną na polu walki przyszłości. W pierwszej fazie projektu wybrano trzy koncerny RafaelIAI i Elbit Systems, którym postawiono zadanie stworzenia pojazdu bojowego obsługiwanego tylko przez dwóch żołnierzy. Każdy z tych koncernów starał się opracować koncepcję technologiczną zaawansowanego kokpitu, który przypominałby kokpit samolotu. Obsługa pojazdu przez 2 żołnierzy miała zwiększyć możliwości sił manewrowych wojsk lądowych. Zaawansowany kokpit zintegrował autonomiczne funkcje manewrowania, wykrywania celów, obrony, itp. Ponadto żołnierze posiadają 360-stopniowy widok przestrzeni wokół pojazdu oraz szerokopasmowego łączność umożliwiającą posiadanie pełnej świadomości sytuacyjnej pola walki. Elbit Systems opracował koncepcję technologiczną pojazdu bojowego obsługiwanego przez wyświetlacz Iron View “Through-Through” (HMD), który jest wykorzystywany w samolotach myśliwskich F-35. Podstawą tej koncepcji jest zastosowanie autonomicznych zdolności i sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć i ułatwić podejmowanie decyzji przez żołnierzy obsługi. Wyświetlacz jest zamontowany na hełmach obu żołnierzy obsługi, co zwiększa możliwości oraz przeżywalność pojazdu bojowego. Rozwiązanie Rafael opiera się na przełomowym przezroczystym kokpicie, umożliwiającym orientację na polu walki w zakresie 360 stopni, z wykorzystaniem szerokopasmowego przesyłania informacji w czasie rzeczywistym, w oparciu o rozwiązania sztucznej inteligencji. Israel Aerospace Industries przedstawił platformę opartą na rodzinie autonomicznych systemów oraz robotów szeroko wykorzystywanych na całym świecie. Rozwiązanie to łączy w sobie panoramiczny wyświetlacz, indywidualne ekrany kontrolne oraz drążek sterujący. Wszystkie rozwiązania podlegają teraz ocenie zespołów ekspertów.


w mieście Ramat Hasharon wybuchł groźny pożar apartemntów mieszkalnych. Poważnie ranna została 1 osoba, a 7 innych zostało lekko rannych w wyniku wdychania dymu.


 niedzielne posiedzenie rządu odbyło się w Ejlacie. Premier Benjamin Netanjahu i jego gabinet zatwierdzili plan rozbudowy tego obszaru. “Dzięki doskonałej wizji przemieniliśmy pustynię i stworzyliśmy piękne miasto. Dzisiaj zrobimy kolejny wielki krok w przyszłość. Rozmawialiśmy o tym przez kilka dobrych lat i ku mojej radości, wspomagani przez wszystkich ministrów rządu, realizujemy plan warty ponad 500 mln szekli na natychmiastowy rozwój. To nie są obietnice; to natychmiastowe pieniądze. Pierwszą rzeczą, z którą mamy do czynienia, są przede wszystkim usługi zdrowotne. Poprawimy je za ponad 150 mln szekli. Zmodernizujemy infrastrukturę transportową. Utworzymy centra turystyczne i udostępnimy pas przybrzeżny społeczeństwu i rozbudujemy go. Być może najważniejszą rzeczą, którą zamierzamy tutaj założyć, jest park przemysłowy zajmujący się rybołówstwem. Jest to jedzenie przyszłości. Nie możemy kontynuować karmienia ludności tylko białkiem z ziemi. Jest to drogie i nieefektywne, a także uciążliwe i powoduje zanieczyszczenia. Z pewnością to pozostanie, ale białko przyszłości będzie białkiem syntetycznym. Potrwa to jednak jeszcze pewien czas, zanim dowiemy się, czy będzie to możliwe. Obecnie z pewnością istnieją umiejętności łowienia małych ryb, które – hodowane w morzu – zamieniają się w duże ryby. Jest to technologia jutra – i już tu jest. W Ejlacie są dwie firmy. Zamierzamy stworzyć koncern i stworzyć tutaj centrum, które zapewni Ejlatowi niezwykłą przyszłość. Chcę przekształcić Ejlat w centrum wiedzy i technologii żywności morskiej. Przyjęty został także plan wydatków, który został obiecany jako forma rekompensaty dla mieszkańców Ejlatu po zamknięciu starego lotniska w Ejlacie oraz lotniska Sde Dov w Tel Awiwie – które było wykorzystywane do lotów z Tel Awiwu do południowego miasta portowego – obejmuje on również program promujący zwiększony ruch lotniczy do Ejlatu, zmniejszając w ten sposób koszty podróży lotniczych. Robimy to wszystko, zwracając uwagę na kwestię transportu. Jesteśmy zaangażowani w rozwiązanie tego problemu. Dziś powołamy zespół do oceny ryzyka wejścia międzynarodowych firm do obsługi lotów wewnętrznych do Ejlatu. Oznacza to natychmiastowe obniżenie cen. To wspaniała wiadomość dla rozwoju konkurencji, zwiększenia turystyki i lotów do Ejlatu oraz obniżenia cen. I jest jeszcze jedna rzecz – będziemy kontynuować prace nad planowaniem linii kolejowej z centrum kraju do Ejlatu. Ta wizja również zostanie zrealizowana. Ejlat ma świetlaną przyszłość. Wszyscy Izraelczycy podzielają pragnienie, by ta przyszłość przybyła tak szybko, jak to możliwe. Z tego powodu jesteśmy tutaj.”


5 sierpnia 2019 r.


minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan podpisał zarządzenia mające na celu uniemożliwienie organizacji we Wschodniej Jerozolimie dwóch imprez publicznych sponsorowanych przez Autonomię Palestyńską. Pierwsze wydarzenie ma na celu upamiętnienie działacza al-Fatah, Ahmeda Adili. Drugie upamiętnia działacza OWP, Sobhai Josha, który wiele lat temu został deportowany do Jordanii. Podczas tych imprez mieli przemawiać palestyńscy politycy. Równocześnie Erdan przedłużył zakaz działalności instytucji Autonomii Palestyńskiej w Jerozolimie i wydał zalecenie policji, aby ograniczyć funkcjonowanie szeregu obiektów powiązanych z Autonomią Palestyńską.


 premier Benjamin Netanjahu i minister rolnictwa Uri Ariel odwiedzili Narodowe Centrum Akwakultury w Ejlacie. Netanjahu powiedział: “Jest to jedzenie przyszłości. Technologia jest fantastyczna. Postanowiliśmy zainwestować tutaj dziesiątki milionów szekli, przede wszystkim w celu rozpoczęcia badań, a następnie pozyskania innych globalnych korzyści gospodarczych. Wiele krajów tego chce.”


 palestyński premier Mohammad Sztajjeh obwinił Izrael za naruszenie podpisanych porozumień między stronami w sprawie terytoriów Judei i Samarii. “Izrael nadal codziennie atakuje miasta i wioski w obszarach A, B i C, oraz traktuje je jako obszary będące pod swoim bezpieczeństwem i kontrolą cywilną. W świetle tego, Autonomia Palestyńska rozważa możliwość traktowania wszystkich terytoriów palestyńskich jako obszaru A, co oznacza traktowanie tych obszarów jako będących pod ochroną i kontrolą cywilną Autonomii Palestyńskiej, oraz wzmocni swoją obecność na całym terytorium, aby zapobiegać działalności Izraela.”


sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wydał specjalny raport na temat wykorzystywania dzieci podczas konfliktów zbrojnych. Szczególne miejsce w tym raporcie zajmuje wykorzystywanie dzieci przez organizacje terrorystyczne. Raport wyszczególnił HamasIslamski DżihadHezbollah i inne organizacje terrorystyczne, które werbują dzieci do swoich szeregów. Wspólnym mianownikiem tych organizacji jest to, że działają one przeciwko państwu Izrael. Wskazano także, że Hamas wykorzystuje dzieci jako żywe tarcze podczas przygranicznych demonstracji w Strefie Gazy.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.