Polityka

Wiadomosci z Izraela dzienpo dniu 6.10 – 7.10

 

 

 


6 października 2019 r.


rano rozpoczął się trzeci dzień przesłuchań przed oskarżeniem premiera Benjamina Netanjahu, ze szczególnym uwzględnieniem sprawy dotyczącej relacji pomiędzy premierem a potentatem Arnonem Milchanem. Adwokaci premiera twierdzą, że relacje Aarona Milchana i Jamesa Packera z premierem były jedynie przyjaźniami, a rodzina Netanjahu tylko dzięki tym przyjaźniom otrzymała prezenty (cygara, szampany, itp.) o wartości kilkuset tysięcy szekli. Netanjahu jest oskarżany o przyjęcie tych prezentów w zamian za promowanie przedsiębiorców.


 premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem bezpieczeństwa publicznego Giladem Erdanem i komisarzem policji Mottim Cohenem, aby uzgodnić przydzielenie dodatkowych sił w celu poprawienia egzekwowania prawa w arabskim sektorze i kontynuowania walki z przemocą. Premier wezwał przywódców arabskiego sektora do odpowiedzialnej współpracy z władzami w celu istotnej zmiany obecnej sytuacji. Dodał, że potępia liczne akty zabójstw i przemocy w arabskim sektorze oraz, że “wszyscy musimy działać odpowiedzialnie i współpracować, aby zwalczać przemoc”.


minister spraw zagranicznych Israel Katz potwierdził, że trwają prace nad planem podpisania przez Izrael historycznego paktu o nieagresji z państwami Zatoki Perskiej. Taka umowa doprowadziłaby do zakończenia konfliktu z arabskimi sygnatariuszami i przyczyniła się do rozwoju współpracy regionalnej w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Plan ten został przedstawiony arabskim ministrom spraw zagranicznych i amerykańskiemu wysłannikowi Jasonowi Greenblattowi podczas ostatniej wizyty ministra Katza na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.


po południem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Obrady trwały przez 2,5 godziny. Spotkanie dotyczyło doniesień wywiadu, że Iran przygotowuje kolejny atak na Izrael.


 koncern Elbit Systems ogłosił, że podpisał kontrakt na dostawę wielopoziomowego systemu dronów powietrznych do nieokreślonego kraju Azji południowo-wschodniej. Wartość kontraktu wynosi 153 mln $. Dostarczonych zostanie ponad tysiąc dronów śmigłowych THOR, duża liczba dronów taktycznych Skylark LEXSkylark 3 i Hermes 450 oraz naziemne stacje kontroli.


. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zapowiedział, że ze wszystkimi palestyńskimi frakcjami omówi plany dotyczące nowych wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej, nie podał jednak żadnych ram czasowych. Zapowiedział także utworzenia komitetu, który skontaktuje się z komisją wyborczą, wszystkimi frakcjami politycznymi oraz izraelskimi władzami. “Wybory powinny odbyć się na Zachodnim Brzegu, Jerozolimie i Strefie Gazy.”


7 października 2019 r.


w nocy Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w rejonie Nablusu w Samarii. Podpalono opony i obrzucono żołnierzy kamieniami oraz bombami zapalającymi. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny gumową kulą został palestyński dziennikarz.


szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Aviv Kochavi powiedział wieczorem: “Nie pozwolimy na zaatakowanie państwa Izrael, a jeśli tak się stanie, zdecydowanie zareagujemy. Będziemy mieć oczy otwarte, dokonywać codziennych ocen oraz podejmować profesjonalne i odpowiedzialne decyzje prowadzące do pokonania zagrożeń i utrzymywania równowagi.”


 wieczorem zakończył się czwarty dzień przesłuchańw sprawie oskarżeń premiera Benjamina Netanjahu. Reprezentujący premiera adwokat Amit Haddad powiedział dziennikarzom: “Zajęliśmy się każdym z zarzutów i wykazaliśmy ich bezpodstawność. Mamy nadzieję i spodziewamy się, że po czterech długich dniach wszystkie sprawy zostaną zamknięte. Uważamy, że tak powinno być. Nasze roszczenia są prawdziwe. Teraz będziemy czekać na decyzję prokuratora generalnego.” Adwokaci muszą teraz złożyć pisemne streszczenie ich stanowiska w sprawie wszystkich zarzutów, a następnie decyzję w sprawie postawienia ewentualnych zarzutów podejmie prokurator generalny Avichai Mandelblit.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.