Ciekawe artykuly

Prezydent Izraela spotkał się z polskimi Sprawiedliwymi

Jerozolima 16.10.2019. Prezydent Izraela Reuven Riwlin oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas spotkania z polską delagacją IV Zjazdu Polaków Ratujących Żydów. PAP/M. Marek
Przyslal Adam Mer

Na kartach historii narodu żydowskiego i całego świata to, co uczynili Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, zapisane jest złotymi literami – podkreślił prezydent Izraela Reuwen Riwlin, który w Jerozolimie spotkał się z polskimi Sprawiedliwymi, weteranami i delegacją państwową.

Do spotkania doszło w rezydencji prezydenta w Jerozolimie, tuż po mszy św., która odprawiona została w Bazylice Grobu Pańskiego na Starym Mieście. Wydarzenie przygotowali obecni na spotkaniu z Riwlinem ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski oraz Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Urząd ten jest głównym organizatorem, m.in. w Tyberiadzie i w Jerozolimie, IV Ogólnopolskiego Zjazdu Polaków ratujących Żydów.

“Na kartach narodu żydowskiego i na kartach historii całego świata to, co uczynili Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, zapisane jest złotymi literami” – powiedział Riwlin, który przywitał się z każdym ze Sprawiedliwych i podziękował delegacji “za przybycie do Jerozolimy – stolicy Izraela”.

Jerozolima, Izrael, 15.10.2019. Zofia Krzyżanowska (C) w Jerozolimie, 15 bm. podczas zwiedzania Ogródu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Yad Vashem wraz z uczestnikami IV Zjazdu Polaków Ratujących Żydów. Fot. PAP/M. Marek

“To dla nas jest wielki zaszczyt i przyjemność gościć pana ministra oraz weteranów i Sprawiedliwych oraz całą delegację, która przybyła. Przy tej okazji bardzo proszę o przesłanie moich najszczerszych życzeń panu prezydentowi (Andrzejowi) Dudzie” – dodał.

Prezydent Izraela powiedział, że szczególnie wzrusza go obecność w delegacji polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. „Godna podziwu jest ich odwaga, śmiałość i wyjątkowy humanizm wobec drugiego człowieka, niezależnie, jakiej był narodowości. To, co zrobili, wymagało niezwykłej siły i odwagi. To wywołuje wzruszenie u każdego człowieka, szczególnie wśród narodu żydowskiego” – mówił Riwlin.

Prezydent Izraela powiedział też, że szczególnie wzrusza go obecność w delegacji polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. “Godna podziwu jest ich odwaga, śmiałość i wyjątkowy humanizm wobec drugiego człowieka, niezależnie, jakiej był narodowości. To, co zrobili, wymagało niezwykłej siły i odwagi. To wywołuje wzruszenie u każdego człowieka, szczególnie wśród narodu żydowskiego” – mówił Riwlin. Przypomniał też, że stosunki między Polakami a Żydami nie zaczynają się wraz ze stosunkami między państwami Izrael i Polską, ale mają swoje tysiącletnie dzieje.

W imieniu polskiej delegacji, w której uczestniczyli także weterani 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz Polskiego Państwa Podziemnego oraz urzędnicy państwowi m.in. z MSWiA i Instytutu Pamięci Narodowej, głos zabrał szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk. “Czynić musimy wszystko, aby to okrucieństwo, które 80 lat temu wybuchło w Europie, a którego przyczyną była nienawiść, nigdy więcej na świecie nie miało miejsca” – podkreślił.

Szef Urzędu ds. Kombatantów przypomniał, że dla Polski 2019 r. jest szczególny ze względu na 80-lecie wybuchu II wojny światowej oraz agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę. “Od tej agresji zaczęła się gehenna narodu żydowskiego, rozpoczęła się też gehenna narodu polskiego” – dodał.

“Na szczęście w tych ciemnych czasach, w tych tragicznych czasach, znaleźli się ci, którzy ryzykując własne życie potrafili ocalić drugiego człowieka” – podkreślił minister. “Wielu spośród obecnych tutaj jest po raz pierwszy w Izraelu i po raz pierwszy mogło zobaczyć tabliczki ze swoimi nazwiskami i nazwiskami swoich bliskich w Instytucie Yad Vashem. To była niezwykle wzruszająca chwila” – zaznaczył i dodał, że na terenie Instytutu Yad Vashem, który upamiętnia ofiary Holokaustu i czci osoby, które w czasie wojny ratowały Żydów “można czuć dumę z tego, że jest się Polakiem”.

Dodał też, że biorąc pod uwagę doświadczenie historyczne obu narodów i państw i czerpiąc z tego, co było tragiczne w historii należy “wspólnie budować i dbać teraz o to, aby zapewnić bezpieczeństwo światu. “Myślę, że ta nasza współpraca polsko-izraelska pod tym względem wygląda wspaniale, rozwija się i jest bardzo ważnym elementem światowego ładu” – podsumował Kasprzyk.

W spotkaniu z prezydentem Izraela wzięło udział dziewięciu polskich Sprawiedliwych, którzy po spotkaniu podkreślali, że ich obecność w rezydencji prezydenta Riwlina jest zaszczytem i wielkim podziękowaniem państwa Izrael za ich czyny z okresu niemieckiej okupacji. Obecni byli: Zofia Hołub, Lucjanna Kuźnicka, Janina Rościszewska-Krawczyk, Helena Szarek, Helena Troszczyńska i Krystyna Wiśniewska, a także Zofia Krzyżanowska, której rodzina w czasie okupacji niemieckiej w Pruszkowie ukrywała – w mieszkaniu na poddaszu kamienicy w specjalnie przygotowanych schronach – dwie rodziny narodowości żydowskiej.

Obecna była także Jadwiga Gawrych, której ojciec w 1943 r. został rozstrzelany przez Gestapo za ukrywanie Żydów. Byli to m.in. Abram Słomka i Frania Aronson, których rodzina pani Jadwiga ukrywała w leśniczówce w Wólce Czarnińskiej obok Mińska Mazowieckiego. Udzielali też schronienia i pomocy Teresie Zylberberg i jej mężowi Chaskielowi Papierowi, którzy byli ukrywani w stodole na polu i przy lesie. Niestety, na skutek denuncjacji sąsiadki w dniu 18 marca 1943 r. Teresa Zylberberg została zamordowana podczas akcji likwidacyjnej przeprowadzonej przez Niemców.

Wśród odznaczonych przez Instytut Yad Vashem był także Stefan Mikołajczyk, który w czasie okupacji jako dorastający chłopiec wspólnie ze swoją rodziną pomagał Żydom ukrywającym się przed niemieckimi zbrodniarzami.

W spotkaniu z Riwlinem wzięli udział także 95-letni kombatanci 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa: kpt. Władysław Dąbrowski i mjr Zbigniew Aleksander Dłużniewski, którzy uczestniczyli w walkach z Niemcami m.in. o Monte Cassino i Ankonę.

W spotkaniu z Riwlinem wzięli udział także 95-letni kombatanci 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa: kpt. Władysław Dąbrowski i mjr Zbigniew Aleksander Dłużniewski, którzy uczestniczyli w walkach z Niemcami m.in. o Monte Cassino i Ankonę, oraz sędzia Bogusław Nizieński – weteran Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, a w latach 1999-2004 Rzecznik Interesu Publicznego i kawaler Orderu Orła Białego.

Obecni byli również wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski oraz wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który w Instytucie zajmuje się m.in. problematyką polsko-żydowską i jest współtwórcą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu.

Z Jerozolimy Norbert Nowotnik (PAP

https://dzieje.pl/aktualnosci/prezydent-izraela-spotkal-sie-z-polskimi-sprawiedliwymi-i-delegacja-panstwowa

1 odpowiedź »

 1. Najwyższa chwała dla Sprawiedliwych, są Oni jednak wyjątkami od krańcowo rożnej reguły/
  Nie zapominajmy:
  Polacy jako naród nie zdali egzaminu (Rzeczpospolita)

  W pewnym sensie Polacy są odpowiedzialni za śmierć wszystkich 3 milionów Żydów – obywateli II RP – mówi historyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego Alina Cała
  Przyczyną tego był przedwojenny antysemityzm, który nie przygotował ich moralnie do tego, co miało się dziać podczas Zagłady. Nośnikiem tego antysemityzmu były dwie instytucje. Ugrupowania tworzące obóz narodowy oraz Kościół katolicki. Ten ostatni mniej więcej od 1935 roku zaczął sprzyjać endecji. W efekcie wysokonakładowe pisma konfesyjne zaczęły głosić propagandę antysemicką. Choćby „Mały Dziennik” Kolbego.

  http://www.rp.pl/artykul/310528-Polacy-jako-narod–nie-zdali-egzaminu-.html

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.