Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

.

IPN ujawnił dane agentów CIA. Chodzi o operację “Dialog”. Amerykanie: Złamano zasady

W dokumentach odtajnionych przez IPN znajdują się dane byłych oficerów CIA, a także szczegóły współpracy wywiadowczej Polski i Stanów Zjednoczonych na terenie byłego ZSRR i działań na Bliskim Wschodzie. Amerykańscy rozmówcy “DGP” twierdzą, że Polska powinna ukryć personalia, a poza tym nie powinna ujawniać informacji wywiadowczych, o ile nie są związane z działalnością przestępczą.

Wiecej TUTAJ


Prof. Joanna Tokarska-Bakir z Nagrodą im. Jana Długosza za książkę o pogromie kieleckim

Prof. Joanna Tokarska-Bakir otrzymała dziś w Krakowie Nagrodę im. Jana Długosza za dwutomową książkę “Pod klątwą” o pogromie kieleckim. Jury uznało, że to najlepsza publikacja z dziedziny humanistyki wydana w 2018 r.

Wiecej TUTAJ


Archeolodzy odkryli w Jerozolimie wyjątkową drogę. Tędy do świątyni kroczył Jezus?

Pod palestyńską dzielnicą Silwan we wschodniej Jerozolimie izraelscy archeolodzy odkryli imponująca drogę. Jej budowę zlecił ich zdaniem Poncjusz Piłat, niesławny rzymski prefekt Judei, który skazał Jezusa na ukrzyżowanie.

Wiecej TUTAJ


Kościół, który szerzy nienawiśc

To, że tak duża instytucja jak Kościół Szwecji zbiera pieniądze w kościołach w całym kraju, żeby wspierać szkołę, która szerzy nienawiść i podżega do wojny, niewątpliwie powinno być niezmiernie problematyczne.

Wiecej TUTAJ


Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną

Jest teraz jasne, że turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, zamierzał unicestwić syryjskich Kurdów już dwa lata temu. Ponadto ten plan był oczywisty dla armii USA na początku 2019 roku i ta informacja została wówczas przekazana prezydentowi Trumpowi.

Wiecej TUTAJ


Co jedli Żydzi w Krynkach?

Wraz z osiedleniem się w Krynkach Żydów aszkenazyjskich w XVII w. przybyły do miasta tradycje kulinarne przyniesione przez tą społeczność. Kuchnia żydowska kształtowała się tutaj przez wieki, przyswajając szereg dań miejscowych, przenikając się wzajemnie z kuchnią lokalną i nadając jej swoisty charakter, oparty na regułach koszerności.

Wiecej TUTAJ


Kamieni pamięci o ofiarach Holocaustu jest na świecie 70 tys. W Krakowie się nie pojawią, bo sprzeciwił się IPN

Kamienie-stolperstein tworzą niezwykłą sieć pamięci po ofiarach Holocaustu, która zaczęła być tworzona w latach 90. XX wieku przez niemieckiego artystę Guntera Demniga. Zobaczyć je można m.in. w Niemczech, ale też w Polsce, np. we Wrocławiu. Miały pojawić się w Krakowie. Krakowski IPN jednak kamieni nie chce. W piśmie z IPN pojawia się stwierdzenie o niegodnej formie upamiętnienia.

Wiecej TUTAJ


I co teraz będzie z „tą Polską”? Moje proroctwa

Uważam, że każdy komentator życia politycznego powinien od czasu do czasu ryzykować przewidywanie przyszłości. Jeśli mu się to uda, zyskuje na wiarygodności, jeśli nie – najwyraźniej nie wszystko przeanalizował, jak należy. Pewnie że w świecie jest i przypadek, i mnóstwo zmiennych, których nie możemy w najskrupulatniejszej nawet analizie oszacować, choć każda z nich może się okazać decydująca w sieci współwystępujących ciągów przyczynowo-skutkowych tworzących obserwowalną rzeczywistość.

Wiecej TUTAJ


O. Tokarczuk: moja nowa książka wszystkich zaskoczy

Mam rozpoczętą nową książkę, tylko od jakiegoś czasu nie mam kiedy do niej wrócić; ta książka wszystkich zaskoczy – mówiła w poniedziałek we Wrocławiu laureatka Literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Olga Tokarczuk. Dodała, że książka będzie miała premierę w przyszłym roku.

Wiecej TUTAJ


 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.