Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 27.10 – 28.10


27 października 2019 r.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Widzimy, co się dzieje na Bliskim Wschodzie: Liban, Irak i Syria są niespokojne, a Iran dominuje w regionie. Wymaga to podejmowania bardzo trudnych decyzji. To, co mówię ja i szef sztabu, nie jest zniekształceniem rzeczywistości i stojących przed nami w przyszłości wyzwań. Rząd jedności ma znaczenie naszego bezpieczeństw.”


szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi po zapoznaniu się z wynikami dochodzenia podjął decyzję o upomnieniu dwóch wyższych oficerów z batalionu wspierającego działania na granicy z Libanu w zeszłym miesiącu, gdy Hezbollah wystrzelił trzy rakiety przeciwpancerne w izraelskie siły. Izraelska armia starała się wówczas zmniejszyć ryzyko przygranicznego starcia i zakazała ruchu pojazdów na drogach wzdłuż granicy. Rozkazy nie zostały w pełni zrealizowane w obszarze moszawu Avivim, gdzie pozwolono opancerzonemu pojazdowi medycznemu wjechać na drogę prowadzącą do ewakuowanej bazy wojskowej. W stronę pojazdu wystrzelono rakiety, które chybiły o kilkadziesiąt metrów. W zagrożeniu życia znalazło się pięciu pasażerów pojazdu. Dodatkowo wskazano, że w ewakuowanej bazie pozostawiono pewne wrażliwe materiały wojskowe. Całość zdarzeń określono jako poważny incydent operacyjny, jednak pozostałe działania określono jako duży sukces, dzięki któremu udało się uniknąć dalszej eskalacji. Rzekomo rannych żołnierzy ewakuowano helikopterem, wprowadzając Hezbollah w błąd i zapobiegając dalszym atakom. “Szef Sztabu stwierdził, że przygotowania bojowe osiągnęły swoje cele. Jednocześnie szef Sztabu ustalił, że ruch pojazdu wojskowego poza blokadą drogową w sąsiedztwo terytorium kontrolowanego przez wroga, był poważną awarią operacyjną. Wnioski z dochodzenia wskazują na niedociągnięcia w procesach dowodzenia i kontroli batalionu podczas rozmieszczania sił. Dowódca i zastępca dowódcy batalionu artylerii wydali wyraźne zezwolenie zatwierdzające ruch tego konkretnego pojazdu wojskowego po zamkniętej drodze. Ponadto dochodzenie wskazuje, że brygada regionalna w niewystarczającym stopniu monitorowała oraz nadzorowała ruch na drogach. Dochodzenie wykazało także, że podjęty wysiłek obronny i rozmieszczenie sił w całym obszaru, wraz z zablokowaniem dróg, przez wiele dni utrudniły wrogowi identyfikację i trafienie celów.”


 rada powiernicza Agencji Żydowskiej spotykała się w Jerozolimie, aby zatwierdzić strategiczny plan działania na następną dekadę. Podjęto decyzje dotyczące wyzwań stojących przed ludnością żydowską – gwałtownego wzrostu antysemickich incydentów na całym świecie. Agencja Żydowska będzie współpracować z rządem Izraela, społecznościami żydowskimi i innymi organizacjami w trzech kluczowych obszarach: (1) politycznym, który obejmie działania z udziałem szefów państw, parlamentów i organów ścigania; (2) bezpieczeństwa, który dąży do zwiększenia ochrony żydowskich instytucji; i (3) edukacji, który będzie koncentrować się na eliminacji zjawiska antysemityzmu poprzez dogłębne badania i współpracę z lokalnymi pedagogami. Agencja Żydowska będzie również zachęcać do imigracji do Izraela, prowadząc także tajne operacje w sytuacjach awaryjnych we wrogich państwach. Ponadto Agencja Żydowska będzie nadal pracować nad budową dwukierunkowego mostu pomiędzy Żydami żyjącymi w Diasporze i Izraelem, aby wzmocnić więzi między członkami społeczności żydowskiej na całym świecie.


wieczorem odbyło się spotkanie premiera Benjamina Netanjahu z liderem partii Niebieski i Biały Bennt Gantzem, który prowadzi rozmowy nad utworzeniem nowego rządu. Gantz zaproponował utworzenie koalicji rządowej, w skład której w pierwszych miesiącach nie wyszłyby partie religijne, aby można było w Knesecie poruszyć kilka kwestii związanych ze stosunkiem państwa do religii. Po kilku miesiącach partie religijne mogłyby dołączyć do koalicji rządowej. W zamian Niebieski i Biały byłby skłonny na ustępstwa wobec Netanjahu w rotacji urzędu premiera. Po spotkaniu przedstawiciel Likudu, minister turystyki Jariw Levin powiedział, że Niebieski i Biały jest otwarta na możliwość utworzenia mniejszościowego lewicowego rządu przy wsparciu Arabskiej Wspólnej Listy. “Jeśli coś takiego się zdarzy, pójdziemy do opozycji i jestem pewien, że bardzo szybko obalimy ten rząd.” Gantz i Netanjahu zgodzili się tylko co do jednej rzeczy: potrzeby zapobiegania trzecim wyborom.


. przewodniczący bloku parlamentarnego Hamasu w palestyńskim parlamencie, Marwan Abu Ras powiedział, że jakakolwiek normalizacja stosunków z Izraelem będzie zbrodnią przeciwko islamowi i zdradą interesów narodowych Palestyńczyków. Według abu Rasa taka normalizacja posłużyłaby tylko Izraelowi do kontynuowania swoich działań i rozszerzaniu osiedli żydowskich. “Normalizacja szkodzi narodowi palestyńskiemu i jest jawnym atakiem na palestyńskie prawa.”


 nowym premierem Belgii została Sophie Wilmes, która jest aszkenazyjską Żydówką, chociaż jej ojciec nie jest Żydem i był wykładowcą na katolickim Uniwersytecie w Louvain. Jest ona członkinią liberalnej partii politycznej Ruch Reformatorski.


    28 października 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem. Netanjahu oskarżył Iran o zamiar zaatakowania Izraela za pomocą precyzyjnych kierowanych pocisków rakietowych z Jemenu. “Wiemy, że nadal toczymy walkę z terroryzmem, zarówno z ekstremistycznymi sunnitami pod dowództwem ISIS, ale także ekstremistycznymi szyitami pod przywództwem Iranu, który cały Bliski Wschód pogrąża w przemoc. Iran dąży do opracowania precyzyjnych kierowanych pocisków rakietowych, które mogłyby trafić w dowolny cel na Bliskim Wschodzie, z dokładnością od pięciu do dziesięciu metrów. Prace rozwojowe prowadzą w Iranie, ale rakiety chcą rozmieścić w Iraku i Syrii, a także chcą przekształcić arsenał Libanu liczący około 130 tys. statycznych rakiet w precyzyjnie kierowane rakiety. Starają się rozlokować je także Jemenie, aby stamtąd uderzyć w Izrael. Izrael postrzega Iran jako największe zagrożenie dla pokoju, stabilności i bezpieczeństwa. Ostrzelali Arabię Saudyjską. Ingerowali w międzynarodowe szlaki żeglugowe. Zaatakowali Amerykanów i zabili wielu Amerykanów w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Afganistanie i w innych miejscach. Iran jest największym zagrożeniem dla stabilności i pokoju na Bliskim Wschodzie. To nie znaczy, że nie ma innych zagrożeń. One istnieją, gdyż narody Bliskiego Wschodu wciąż eksportują terroryzm.” Tymczasem Mnuchin powiedział, że Izrael i Stany Zjednoczone “mają wspólny pogląd na zagrożenie, jakie Iran stanowi dla regionu i świata”.


odbyło się spotkanie lidera partii Niebieski i Biały Benny Gantza z liderem Israel Bejtonu Avigdorem Libermanem. Omówiono kwestie bezpieczeństwa, budżetu państwa, oraz możliwe scenariusze polityczne i inne istotne kwestie. Uzgodniono, że odbędzie się następne spotkanie zespołów negocjacyjnych.


. odbyło się spotkanie lidera partii Niebieski i Biały Benny Gantza z liderami Partii Pracy-Geszer Amirem Peretzem i Orly Levi-Abekasisem. Politycy przedstawili podstawowe zasady, na których mogłaby opierać się ich współpraca w koalicji rządowej. Uzgodniono, że odbędzie się kolejne spotkanie zespołów negocjacyjnych. Benny Gantz powiedział także, że podczas spotkania z przedstawicielami Likudu nie osiągnięto żadnego postępu. “Czas zdecydować o rządzie jedności lub kolejnych wyborach. Jedną z trudności w negocjacjach jest upór Likudu na zachowanie immunitetu premiera. Ta partia, która sprawuje władzę od ponad dekady, nie była gotowa prowadzić negocjacji na podstawowe sprawy.” Jair Lapid powiedział: “Rząd można utworzyć w ciągu 48 godzin. Wszystko, co musi zrobić Benjamin Netanjahu, to zgodzić się na rotację między dwoma partiami. Państwo Izrael nie potrzebuje kolejnych wyborów. Potrzebuje wrócić do rozmów na temat wspólnych celów i wspólnych wartości. Netanjahu wykorzystał swoje 28 dni tylko na jedno – popieranie nowych wyborów. On chce wyborów. Właśnie to zaproponowali mu jego prawnicy. Tego właśnie potrzebuje ze względu na swoje oskarżenia. To wszystko, na czym mu zależy. On chce iść do wyborów.”


po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Żyda idącego w pobliżu Bramy Heroda na Starym Mieście Jerozolimy. Po nieudanym ataku, napastnik usiłował uciec, został jednak otoczony przez policjantów i aresztowany. Napastnikiem okazał się 16-letni Palestyńczyk.


 wieczorem ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że izraelskie misje dyplomatyczne na całym świecie podniosły poziom alertu antyterrorystycznego z powodu obaw związanych z działalnością Iranu.


 przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powiedział, że jego organizacja jest gotowa przeprowadzić wybory parlamentarne i prezydenckie w Autonomii Palestyńskiej. Podkreślił, że Hamas nie boi się kandydować w wyborach i uszanuje wyniki wyborów.


 wieczorem izraelscy żołnierze odkryli warsztat produkujący broń, znajdujący się w arabskiej wiosce Abu Dis, na wschód od Jerozolimy w Judei. Przejęto tokarkę oraz liczne narzędzia służące do produkcji broni, a także pistolet Glock i karabin M-16.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.