Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

“Wezwanie do eliminacji państwa Izrael nie oznacza eliminacji narodu żydowskiego”

Francja, Niemcy, Wielka Brytania wzywają Iran, by… Iran nie wzywa do eliminacji narodu żydowskiego, ale uważa, że o przyszłości Izraela powinni decydować wyznawcy wszystkich religii – powiedział w piątek najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Dodał, że “wszystkie narody potrzebują energii jądrowej w celach pokojowych”. Iran odmawia uznania państwa Izrael.

Wiecej TUTAJ


Od dziś Polacy bez wiz do USA. Nie każdy wjedzie jednak bez promesy. Byłeś w Iranie? Zapomnij

Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą starać się o wjazd na teretorium Stanów Zjednoczonych bez wizy. To chwila, na którą wiele osób czekało od ponad dekady. Nadal trzeba jednak pamiętać, że USA stawiają konkretne wymagania i nie każdy zostanie wpuszczony bez wizy. Jakie zasady obowiązują Polaków i jakie warunki trzeba spełnić?

Wiecej TUTAJ


Wszystko co chciałbyś wiedzieć o żydostwie w przedwojennej Polsce. Podsumowanie tematu według Władysława Bartoszewskiego

Ilu ich było? Jaki mieli wpływ na polską politykę? Czy uważali polski za swoją mowę ojczystą? Czy należeli do naszych elit? Przypominamy słowa Władysława Bartoszewskiego.

Wiecej TUTAJ


Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie

Przywódcy kilku palestyńskich frakcji znowu wzywają do nasilenia ataków terrorystycznych na Żydów. Różnica tym razem polega na tym, że robią to podczas strajku okupacyjnego przed biurem Narodów Zjednoczonych w Strefie Gazy.

Wiecej TUTAJ


Koncert Mikołaja Trzaski w 81. rocznicę gdańskiej „nocy kryształowej”

Saksofonista i klarnecista Mikołaj Trzaska zagra we wtorek w Dworze Artusa w Gdańsku koncert upamiętniający 81. rocznicę gdańskiej „nocy kryształowej”. Muzykowi będzie towarzyszył pisarz Andrzej Stasiuk, który będzie czytał m.in. fragmenty swojej prozy.

Wiecej TUTAJ


Kim Pan jest, profesorze Harari?

Yuval Noah Harari w jednych kręgach uchodzi za poważnego intelektualistę, w innych za guru, który z podejrzaną łatwością objaśnia cały świat. Czy jeden człowiek może opanować tak wiele różnych dziedzin wiedzy i pisać na ich temat rzetelne książki?

Wiecej TUTAJ


W tym obozie śmierć przez zagazowanie należała do najlżejszych, a więźniowie transportowani z KL Auschwitz-Birkenau błagali o możliwość powrotu

Więźniowie przetransportowani do obozów Mauthausen-Gusen na pytanie o to, co się z nimi stanie otrzymywali odpowiedź, że najszybciej wydostaną się stąd przez kominy. Jakby okrutnie to nie brzmiało – śmierć przez zagazowanie należała tu do najbardziej „humanitarnych”, a  średnia długość życia więźniów wynosiła 4 miesiące. Oto zbrodnia, którą musimy ocalić od zapomnienia

Wiecej TUTAJ


Mit wolności

Powątpiewanie w wolną wolę to nic nowego. Toczyliśmy tę dyskusję już tysiąc razy. Nigdy wcześniej nie mieliśmy jednak technologii. A ona zmienia wszystko. Kwestie podnoszone w przeszłości przez filozofów dziś stają się praktycznymi problemami inżynierii i polityki. Filozofowie byli cierpliwi, ale inżynierowie, a już na pewno politycy, tacy nie są.

Wiecej TUTAJ


Najstarszy żyjący Polak ratujący Żydów kończy 100 lat.

W czwartek 14 listopada 2019 r. o godz. 18.30 roku przy ul. Foksal 2 w Warszawie odbyl się „Wieczór dla Sprawiedliwych”, zorganizowany przez Fundację From the Depths, której prezesem jest Jonny Daniels. Okazją do świętowania są 100. (!) urodziny Józefa Walaszczyka, najstarszego żyjącego Polaka ratującego Żydów, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który ocalił 54 Żydów w czasie Holocaustu.

Calosc TUTAJ


Siedem nominacji do Nagrody POLIN 2019

Spośród blisko 80 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu Nagrody POLIN 2019 wyłoniła siedmiu finalistów – podało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ogłoszenie laureata 5. edycji konkursu nastąpi 3 grudnia podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN.

Calosc TUTAJ


 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.