Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.12 – 20.12

 

 

 


17 grudnia 2019 r.


 

władze wodne poinformowały, że od początku zimowej pory deszczowej poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 7 centymetrów. Obecnie poziom wody wynosi 211,83 metrów poniżej poziomu morza i brakuje 3,03 metra do całkowiego napełnienia.


 minister energii Juval Steinitz podpisał historyczne zezwolenia na eksport gazu ziemnego z Izraela do Egiptu. Zgodnie z pozwoleniami maksymalna ilość około 60 mld metrów sześciennych z pola Lewiatan i 25 mld metrów sześciennych z pola Tamar będzie eksportowana do Egiptu przez okres 15 lat, w celu wykorzystania na egipskim wewnętrznym rynku lub dalszego eksportu w postaci skroplonego gazu ziemnego. Ponadto minister Steinitz zatwierdził przekazanie kontroli nad systemem przesyłowym PRIMA łączącym Aszkelon i Al-Arish pod zwierzchnictwo spółki Eastern Mediterranean Gas w celu prowadzenia powyższego eksportu gazu ziemnego.


 palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Autonomia Pslestyńska wezwała Unię Europejską do wywarcia nacisku na Izrael, aby zezwolił na przeprowadzenie wyborów we wschodniej Jerozolimie. Abbas po raz kolejny podkreślił, że nie będzie powszechnych wyborów w Autonomii Palestyńskiej, jeśli Palestyńczycy we wschodniej Jerozolimie zostaną wykluczeni. Dodał, że skontaktował się z różnymi przyjaciółmi, w tym z Unią Europejską, aby wywierać nacisk na Izrael w tej kwestii. “Czekamy na odpowiedź rządu izraelskiego. Skontaktowaliśmy się z niektórymi z naszych przyjaciół, zwłaszcza z Unii Europejskiej, aby naciskać na Izrael, aby zgodził się na przeprowadzenie wyborów tak, jak w 1996, 2005 i 2006 r.”


 wieczorem uzbrojony palestyński terrorysta zbliżył się do ogrodzenia granicznego w południowej części Strefy Gazy. Po podjęciu próby infiltracji granicy, terrorysta został wyeliminowany przez siły powietrzne. Również wieczorem palestyński terrorysta rzucał bomby zapalające w żydowskie samochody w pobliżu Betlejem w Judei. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze podczas próby zstrzymania postrzelili napastnika, a następnie go aresztowali.


18 grudnia 2019 r.


rano po raz pierwszy pociąg dużych prędkości przejechał na trasie z Jerozolimy do Tel Awiwu, bez potrzeby zatrzymania się lub przesiadki na porcie lotniczym Ben Guriona. Dyrektor generalny Israel Railways Michael Israel Maixner powiedział: “Dla nas jest to chwila świętowania. Dzisiaj wysyłamy pierwszy pociąg z pasażerami z Jerozolimy do stacji HaHagana, łącząc linią kolei dużych prędkości Jerozolimę z Tel Awiwem. Po raz pierwszy od wojny o niepodległość został otwarty nowy kanał transportu łączący stolicę z Tel Awiwem i to jest piękne. Projekt był ogromny i bardzo skomplikowany pod względem inżynierii i infrastruktury, a także technologii.” Nowa linia kolejowa ma 57 km długości i biegnie przez dziewięć mostów oraz przez pięć tuneli. Linia kosztowała 7 mld szekli, dwukrotnie więcej niż początkowo szacowano koszty. Koszty obejmowały także budowę nowej stacji w Jerozolimie, która znajduje się 80 metrów pod ziemią, co czyni ją jedną z pięciu najgłębszych stacji na świecie i może być również używana jako schron przeciwatomowy.


. izraelskie siły bezpieczeństwa rozbiły dużą komórkę terrorystyczną Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. W rejonie miasta Ramallah w Samarii aresztowano 50 terrorystów, odpowiedzialnych za szereg ataków i zamachów. Przejęto pięć karabinów maszynowych, szereg pistoletów, tłumik, materiały używane do montażu bomb, zdalne detonatory, celowniki teleskopowe, środki łączności i duże ilości amunicji. Komórka działała w ścisłej koordynacji, na poziomie nie spotykanym od końca Drugiej Intifady ponad dziesięć lat temu.


 amerykański przywódca chrześcijańskiej społeczności ewangelickiej i teolog Laurie Cardoza-Moore powiedział: “Jezus Chrystus urodził się z żydowskiej matki w mieście Betlejem w Judei. A to oznacza, że urodził się i zmarł jako Żyd z Judei. Biblia nic nie wspomina o miejscu zwanym Palestyną, a sugestia, że ??był Palestyńczykiem, jest nie tylko heretycka, ale i antysemicka. Dzisiejsza chrześcijańska wspólnota w Betlejem została zredukowana z dawnej większości do niewielkiej prześladowanej mniejszości będącej pod palestyńską władzą. Przy wjeździe do Betlejem można zobaczyć duże czerwone znaki określając miasto jako strefę zakazaną dla Izraelczyków. Gdyby Jezus żył dzisiaj, zostałby nazwany żydowskim osadnikiem i zakazano mu wstępu do Betlejem. Narracja, że Jezus był Pslestyńczykiem nie jest tylko kwestia opinii, jest ona już głęboko zakorzeniona w globalnym ruchu antysemickim, w tym celu, aby obrabować chrześcijan z ich prawdziwego hebrajskiego dziedzictwa i zjednoczyć Kościół z radykalnymi grupami terrorystycznymi, które pragną anihilacja państwa żydowskiego. Tak zwani pasterze chrześcijańscy, jak Rick Wiles, którzy niedawno w Ameryce wezwali chrześcijan, by powstali przeciwko działaniom Żydów, opierają swoją nienawiść na zastępczej teologii, przekonaniu, że chrześcijaństwo zastąpiło judaizm na świecie i Żydzi są na wieczność potępieni. To nie przypadek, że Rick Wiles uczestniczył w corocznym festiwalu nienawiści pod nazwą “Chrystus na punkcie kontrolnym” organizowanym w Betlejem, zanim rozpoczął osobistą krucjatę przeciwko Żydom. On błędnie degraduje naród żydowski i go religijnie potępia, a jego nieodpowiedzialni zwolennicy, poprzez głoszenie tych poglądów, propagują nienawiść i narażają Żydów na niebezpieczeństwo. Fikcyjne przekonanie, że Jezus był Palestyńczykiem, oznaczałoby, że był nieślubnym dzieckiem palestyńskich terrorystów i zwolenników niebiblijnych teologii, co może ostatecznie doprowadzić do gwałtownych ataków na Żydów na całym świecie.”


19 grudnia 2019 r.


palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która leciała na miasto Sderot i została przechwycona w powietrzu przez system obrony Iron Dome. Rano koordynator działań rządowych na terytoriach ogłosił, że strefa połowowa Strefy Gazy zostanie zmniejszona do dziesięciu mil morskich do odwołania.


 w nocy izraelskie siły powietrzne uderzyły w zakład produkujący broń dla Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Przeprowadzono cztery naloty na cele Hamasu. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


po południem 3 Palestyńczyków usiłowało przekroczyć ogrodzenie graniczne w północnej części Strefy Gazy. Po ich zatrzymaniu, znaleziono przy nich ukryte dwa noże.


20 grudnia 2019 r.


prokurator generalny Avichai Mandelblit wydał nową opinię prawną mówiącą, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nie jest właściwy do orzekania o legalności izraelskich społeczności w Judei i Samarii. Mandelblit stwierdził, że Trybunał w Hadze nie jest właściwy do orzekania w sprawach tych osiedli, gdyż Autonomia Palestyńska nie jest państwem, a ostateczny status prawny terytoriów będących przedmiotem sporu musi zostać ustalony w drodze negocjacji, a nie postępowania karnego. “Tylko suwerenne państwa mogą upoważnić Międzynarodowy Trybunał Karny do wydawania orzeczeń w sprawach karnych. Autonomia Palestyńska, całkiem wyraźnie, nie spełnia wymogów bycia państwem opartym na standardach prawa międzynarodowego i statucie rzymskim.” Mandelblit opublikował tę opinię, gdyż trybunał w Hadze przygotowuje się do wydania decyzji w sprawie wniosku Autonomii Palestyńskiej o wszczęcie dochodzenia w sprawie utworzenia izraelskich społeczności w Judei i Samarii oraz izraelskich działań wojskowych podjętych w 2014 r. przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.


premier Benjamin Netanjahu powiedział po południem, że Międzynarodowy Trybunał Karny “nie ma jurysdykcji” do prowadzenia dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych na terytoriach palestyńskich, nazywając dzisiejszą decyzję “ciemnym dniem prawdy i sprawiedliwości”. “Sąd nie ma jurysdykcji w tej sprawie. Międzynarodowy Trybunał Karny ma jurysdykcję tylko nad petycjami złożonymi przez suwerenne państwa. Ale nigdy nie było państwa palestyńskiego.”


 w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały infrastrukturę podziemną w południowej części Strefy Gazy oraz obiekt morski Hamasu położony na północy strefy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Fatou Bensouda powiedział, że rozpocznie dochodzenie w sprawie domniemanych izraelskich zbrodni wojennych popełnionych na terytoriach palestyńskich. “Uważam, że … zbrodnie wojenne były lub są popełniane na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy.”


Efraim

Kategorie: Polityka, Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.