Poezja

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 142

 

 


Jaroslaw

-Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


Witam uprzejmie w Nowym 2020 Roku. Zupełnie przypadkiem trafiłem w sieci na niezwykłe, współczesne wykonanie unplugged utworu “Take on me” (“Zabierz mnie”) norweskiego zespołu A-ha (z Norwegii pochodzi także Alan Walker – autor m.in. przeboju “Faded”). Piosenka “Take on me” dotarła wiele lat temu (1986) na 1. miejsce Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia (była obecna na tej liście aż 20 tygodni). Początkowo nagrano zupełnie inną wersję tego utworu i wydano w małym nakładzie. Płyta znalazła 300 nabywców. Postanowiono dać jeszcze jedną szansę zespołowi A-ha i ich muzyce. Poprawiona wersja “Take on Me” zawojowała listy przebojów i sprawiła, że grupa stała się w 1985 roku znana na całym świecie. Teledysk, wyreżyserowany przez Steve’a Barrona, zdobył 6 prestiżowych nagród za nowatorstwo. Wystąpili w nim aktorka Bunty Bailey i wokalista zespołu Morten Harket (warto i dzisiaj zobaczyć ten klip na YouTubie). 

 

Piosenka “Take on me” znalazła się na ścieżce dźwiękowej wielu filmów, m.in.: Bumblebee, Był sobie pies, Player One, Deadpool 2, El pasado, Tic Tac – Gru Dru i Minionki, 40 lat minęło, Pamiętniki Carrie, The Phantom Pain i wielu innych. Powstało sporo coverów (m.in. Pentatonix, Vision Divine, AquaLung, Kacper Kuszewski, Rusłan Aliachno i in.), ale poniższe wykonanie (na żywo z 2017 roku, unplugged przez ten sam zespół A-ha co wiele lat wcześniej), jest chyba najlepsze. 

 

Ciekawostka: magia piosenek A-ha chyba działa, ponieważ ich główny wykonawca i kompozytor – Morten Harket ma… pięcioro dzieci z trzema kobietami 🙂 W 2012 roku został Kawalerem I Klasy Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa (bardzo ładne odznaczenie ze lwem i koroną).

 


Take on me

Tekst i muzyka:

Talking away

I don’t know what I’m to say
I’ll say it anyway
Today is another day to find you
Shying away
I’ll be coming for your love, OK?

Take on me (take on me),
Take me on (take on me)
I’ll be gone
In a day or two

So needless to say
I’m odds and ends
But I’ll be stumbling away
Slowly learning that life is OK.
Say after me
It’s no better to be safe than sorry

Take on me (take on me),
Take me on (take on me)
I’ll be gone
In a day or two

Oh, things that you say
Is it a life or just to play my worries away?
You’re all the things I’ve got to remember
You’re shying away
I’ll be coming for you anyway

Take on me (take on me),
Take me on (take on me)
I’ll be gone
In a day

Take on me (take on me),
Take me on (take on me)
I’ll be gone
In a day

 

* * * 

 

Inną moją ulubioną piosenką A-ha, której często słucham w samochodzie, jest “Stay on These Roads” (z 1988 roku) – polecam. 

 

Miłych snów…

 

Jarosław Kosiaty

“Listy z krainy snów” – www.wiersze.co


Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

Kategorie: Poezja

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.