Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.1 – 31.1


30 stycznia 2020 r.

 


prezes Światowego Stowarzyszenia Medycznego prof. Leonid Eidelman ostrzegł przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Izraelu. „Powinniśmy się martwić, gdyż według naszych szacunków, wkrótce na całym świecie rozprzestrzeni się wirus, który podobnie jak hiszpańska grypa z 1918 r. doprowadzi do bardzo dużej śmiertelności.”


El Al Israel Airlines ogłosiły rano zawieszenie wszystkich lotów do Chin z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Decyzja została prawdopodobnie podjęta z powodu odmowy wyjazdu pracowników do Chin. Wydano oświadczenie: „Poziom ciężkości tej choroby pozostaje niezmieniony. Rozprzestrzenianie się koronawirusa wśród ludzi jest niższe niż rozprzestrzenianie się innych chorób, takich jak odra, chociaż objawy wirusa mogą pojawić się dopiero po dwóch tygodniach od zakażenia. Chcemy powtórzyć wytyczne dotyczące zapobiegania: utrzymywanie higieny osobistej, unikanie kontaktu ze zwierzętami, unikanie spożywania nieprzetworzonej żywności sporządzonej z mięsa i unikanie zatłoczonych miejsc podczas podróży do Chin.”


 izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele terrorystyczne Hamasu i Islamskiego Dżihadu w środkowej i południowej części Strefy Gazy. Celami był obiekt „Fajr” należący do Islamskiego Dżihadu i położony na południowy zachód od Deir al-Balah w środkowej części strefy, oraz obiekt Hamasu położony na zachód od Khan Yunis w południowej części strefy. Były to warsztaty produkujące broń oraz podziemna infrastruktura. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał Izraela.


 rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus przy wiosce Nabi Elias w zachodniej Samarii. Ranne zostały 2 osoby, a autobus jest uszkodzony.


 premiera Benjamin Netanjahu wylądował rano w Moskwie i spotkał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła szczegółów amerykańskiego planu pokojowego i jego skutków dla regionu. Rozmawiano również o niezbędnej koordynacji bezpieczeństwa między Izraelem a Rosją w Syrii. W międzyczasie do samolotu premiera wsiadła Naama Issachar, która została dziś rano zwolniona z rosyjskiego więzienia.


 popołudniem izraelska artyleria ostrzelała cele terrorystyczne w rejonie Beit Hanoun w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela.


 Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że epidemia koronawirusa w Chinach stanowi obecnie stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił międzynarodowy stan wyjątkowy.


31 stycznia 2020 r.


palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety, z których dwie zestrzelił system Iron Dome, a trzecia spadła w otwartym terenie. W mieście Sederot ranne zostało dziecko, które upadło podczas ucieczki do schronu.


po zakończeniu porannych modlitw w meczecie Al-Aksa, grupa kilkudziesięciu muzułman rozpoczęło procesję, skandując nacjonalistyczne hasła. Izraelskie siły policyjne weszły na teren Wzgórza Świątynnego, aby zapobiec rozwojowi demonstracji lub wybuchom zamieszek.


 izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy wiele celów Hamasu w południowej części Strefy Gazy, w tym podziemne miejsce produkcji broni. „Siły Obronne Izraela bardzo poważnie traktują wszelkiego rodzaju ataki na terytorium Izraela i będą nadal podejmować wszelkie działania przeciwko próbom wyrządzenia krzywdy swoim obywatelom. Organizacja terrorystyczna Hamas jest odpowiedzialna za to, co dzieje się w Strefie Gazy i poza nią, i ponosi konsekwencje działań przeciwko obywatelom Izraela.”


 po naradzie zorganizowanej w Jordanii, Palestyńska Rada Narodowa, która jest parlamentem Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP), ogłosiła nad ranem swój absolutny sprzeciw wobec tego, co nazwała amerykańsko-izraelskim „spiskiem”. Według OWP plan pokojowy Trumpa narusza palestyńskie prawa do samostanowienia, powrotu uchodźców do ojczyzny i ustanowienia niezależnego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. ze stolicą we wschodniej Jerozolimie. Wydane oficjalne oświadczenie mówi, że rozwiązanie kwestii palestyńskiej nie zostanie zrealizowane, dopóki rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie zostaną wdrożone. Wskazano, że plan Trumpa nie doprowadzi do porozumienia, ponieważ narusza międzynarodowe prawo i decyzje międzynarodowych instytucji w sprawie Jerozolimy, uchodźców palestyńskich i osiedli żydowskich, oferując pozbawione suwerenności geograficznie rozdrobnione, pozbawione granic państwo palestyńskie. Wezwano przywódców Autonomii Palestyńskiej do eskalacji wszelkich form oporu przeciwko „okupacji” oraz do wzmocnienia nieugiętości i jedności narodowej Palestyńczyków.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.