Ciekawe artykuly

Profesor Jan Grabowski w Sztokholmie w rocznice Zagłady 

.Tekst i fotografia:

 Daniel Kraus, Kultur Och Vision.

Jan Grabowski, profesor historii na Uniwerytecie w Ottawie i współzałożyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, wziął udział w seminarium na temat Dlaczego nowe badania naukowe o Zagładzie są podważane.  Seminarium mialo miejsce w Forum För Levande Historia (The Living History Forum). 

FFLH to państwowa instytucja powołana w celu obrony swobód demokratycznych i równosci ludzi wobec prawa w kontekście Zagłady na Żydach. W seminarium wzięła też udzial historyk Maria Karlsson która poruszyła temat zbrodni dokonanych przez Turków na Armeńczykach. 

 

Zapewne podważanie Zagłady i nowych badań o Zagładzie leży w interesie nacjonalistów i rasistów dla których nacjonalizm, jak stwierdził profesor Grabowski w swoim odczycie, stał sie formą religii. Jan Grabowski poruszyl też wplyw agendy politycznej gloszonej przez politykow 

i media na objektywnośc debaty historycznej. To zjawisko mamy w szwedzkiej debacie gdzie Zagłada jest często pochopnie używana w debacie politycznej i w mediach. Używa się też Zagłady do podniesiena dystynkcji innych zbrodni na ludzkości a także nadawania powagi wypowiedziom o rosnącym antysemityźmie. Profesor Grabowski zwrócil uwagę na trywializację Zagłady przez polityków, w mediach i poprzez rosnącą ilość imprez organizowanych na temat Zagłady. Te tendencje są bardzo wyraźne w Szwecji. 

 

Foto: Profesor Jan Grabowski i historyk Maria Karlsson w trakcie seminarium o Zagładzie w The Living History Forum, w Sztokholmie 28 stycznia 2020 r. 

 

Jan Grabowski zwrócił szczególną uwagę na udział w Zagładzie ludności cywilnej okupowanych krajów. 3 miljony Żydów zamordowano poza obozami i tu niechlubny wkład miała ludność cywilna. W gettach i ulicami “płynęła krew” mówił profesor Grabowski. Niemcy byli zdziwieni gorliwością innych nacji w mordowaniu Żydów. Na zadane pytanie polskiego sluchacza o ilość Żydów zamordowanych przez Polaków Jan Grabowski podał liczbę 200 tysięcy, wedlug swoich badań,

 i 140-180 tysięcy według badań Yad Vaschem. Dokładnej liczby, powiedział, nie ma. 

Z 250 tysięcy Żydów którzy uniknęli śmierci w gettach w okupowanej Polsce przeżylo 40 tysięcy.   

 

Wedlug Jana Grabowskiego Zagłada stała się w ostatnich 20-25 latach naturalną manifestacją zła. Na pytanie o wizję przyszłości i ewentualność powtórnej zagłady, professor Jan Grabowski stwierdził ze jako historyk zajmuje się głównie przeszłością ale jest ostrożnym optymistą. 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.