Ciekawe artykuly

Rosja znowu atakuje Polskę na tle historycznym. „Oddziały AK unicestwiły Żydów i Ukraińców”

Rosja będzie nadal czynić wszystko, co jest konieczne do przeciwdziałania fałszowaniu historii i zachowania dobrego imienia żołnierzy zwycięzców – stwierdził Siergiej Ławrow. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta


 

Najpierw Władimir Putin oskarżył Polskę o współudział w wybuchu drugiej wojny światowej. Teraz rosyjskie władze poinformowały o publikacji dokumentów ws. Polski, co ma być kontynuacją „ochrony prawdy historycznej”. Dokumenty te dotyczą działań Armii Czerwonej w Warszawie w styczniu 1945 roku.

„Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów w mieście” – napisali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej w oświadczeniu w mediach społecznościowych. Agence France Presse stwierdziła wprost, że tym samym Rosja oskarżyła polskie władze podziemne o wymordowanie Żydów i Ukraińców. To już kolejne oszczerstwa po słowach Władimira Putina oskarżających Polskę o współudział w wybuchu II wojny światowej.

Rosyjski resort obrony zamieścił link do dokumentów oraz odnośnik do strony internetowej, którą poświęcono 75. rocznicy wyzwolenia Warszawy. Folder z plikami do pobrania nazwano „Wyzwolenie Warszawy”.

Na witrynie z domeną rosyjskiego MON zamieszczono między innymi skany dokumentów oraz informacje o Powstaniu Warszawskim, Armii Krajowej, obozach zagłady w Polsce a także część dotyczącą walk o Warszawę i pomocy gospodarczej dla polskiej ludności.

Rosyjskie MON wyjaśniło, że dokumenty pochodzą z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Narodowej. „To kontynuacja działalności resortu obrony, mającej na celu ochronę i obronę prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii, próbom rewizji rezultatów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i II wojny światowej” – napisano w komunikacie.

Osadzony film

Do opublikowanych dokumentów odniósł się szef rosyjskiego MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Jak powiedział, Moskwa jest otwarta na dialog na podstawie dokumentów archiwalnych. Ławrow wspomniał tez o kontaktach rosyjskich i polskich historyków. Zaznaczył jednak że ich praca nie powinna być zakładniczką prób uczynienia z historii propagandy.

– Rosja będzie nadal czynić wszystko, co jest konieczne do przeciwdziałania fałszowaniu historii i zachowania dobrego imienia żołnierzy zwycięzców – stwierdził Siergiej Ławrow. Skomentował też to, że Andrzej Duda nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu 23 stycznia.

– Wiemy, że nasi polscy koledzy – choć prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie pojedzie na to wydarzenie, nie wiem czemu (…) – próbują przekonać zachodnich uczestników (…), aby oni w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia, odnoszący się do stanowiska Rosji wobec II wojny światowej – dodał szef rosyjskiej dyplomacji.

8 odpowiedzi »

 1. Obie strony mają krew na rękach. Zydów mordowało AK, NSZ, i inne hrabre formacje.
  A ZSRR? Armia Czerwona stała kilka kilometrów od Oświęcimia przez ponad miesiąc nie interweniując, i to pomimo trzykrotnej prośby Marszałka Koniewa.o pozwolenie wyzwolenia obozu,skierowanej do Stalina. Stalin stanowczo odmawiał. A wystarczył jeden czołg, bowiem obóz nie był broniony. Wystarczał jeden czołg. W ciągu tego okresu Niemcy wykańczali dziesiątki tysięcy Zydów węgierskich.

 2. @Arkadiusz Jurkiewicz
  Pokrętna logika, odwracanie kota ogonem. Nie jestem historykiem, ale pan Arkadiusz także, nawet jeśli kegitymuje się jakimś dyplomem (tak jak kłamca premier). Mamy tu przykład wzajemnego ujadania. Nienawiść do Rosji jest wprost patologiczna, a jej spektakularnym przejawem są wydarzenia związane z Katyniem, szczególnie afera z samolotem (Smoleńsk). Awantury, pomówienia, miesięcznice. A jednak Rosjanie zgodzili się na wizyty przedstawicieli polskich władz, na swobodne przeloty i manifestacje (na terenie Rosji) wprost przesycone nienawiścią. ”Mi wolno, tobie nie” – skąd my to znamy? Rosji nie wolno zareagować na te przejawy wprost niedyplomatycznej nienawiści polskich dyplomatów? Mamasz infantylne.
  A w związku z ”kto pierwszy”, przypomina mi się film: ”Jak rozpętałem II-gą wojnę światową” (o ile pamiętam, z Kociniakiem).
  To także odpowiedź innym moim przedmówcom. Widocznie ktoś ich wysyła, by ujadali. To nie ta strona. Brawo MEF

 3. Słowo Kacap usłyszałem pierwszy raz zaraz po wojnie. Używali go powszechnie Polacy wobec sowieckich wyzwolicieli,

 4. ” Kacap zostanie kacapem .”
  Mozesz wytlumaczyc ta orginalna mysl ?

 5. Za wybuch 2 wojny światowej wspodpowiedzialny jest ZSRR i to jest faktem. Gdyby nie 2 wojna światowa nie byłoby holocaustu. Zatem pośrednio współwinę za holocaust ponosi ZSRR. A Izrael trzyma się z Rosją bo ma w tym interes, przede wszystkim bezpieczeństwo. Z Polską Izrael ma niewielkie interesy więc jest jak jest.

 6. Sam sobie prostuj te sowieckie prawdy. Kacap zostanie kacapem, a zdrajca ojczyzny zdrajcą.

  Dodatek administratora
  Kacap (etnonim)

  W XX wieku pojęcie weszło do użycia także jako potoczne i pogardliwe określenie mieszkańców Związku Radzieckiego niezależnie od narodowości[5]

 7. Polacy pieklą się o krzywdy im wyrządzone przez kłamliwą propagandę rosyjską. Nie pierwsi i nie ostatni. A jeśli już o ofiarach propagandy rosyjskiej, to państwo czy instytucja które nie cierpią od tej propagandy, nie mają widocznie znaczenia w polityce światowej.

  Polska widocznie lubi produkcje rosyjskie, bo inne kłamstwo, fikcyjny naród palestyński, ma do dzisiaj przedstawicielstwo w Warszawie.

  Jeśli Polska tak lubi tamte kłamstwo antysyjonistyczne, to czemu nie polubić to, anty polskie?

  W każdym wypadku Izraelczycy nie zwrócą się przeciw Rosji aby prostować „prawdę historyczną” na rzecz Polski.

  Przedtem Polska musi wyprostować kilka innych prawd. Nie może być skrótów i niedopowiedzeń.

 8. Polacy pieklą się o krzywdy im wyrządzone przez kłamliwą propagandę rosyjską. Nie pierwsi i nie ostatni. A jeśli już o ofiarach propagandy rosyjskiej, to państwo czy instytucja które nie cierpią od tej propagandy, nie mają widocznie znaczenia w polityce światowej.

  Polska widocznie lubi produkcje rosyjskie, bo inne kłamstwo, fikcyjny naród palestyński, ma do dzisiaj przedstawicielstwo w Warszawie.

  Jeśli Polska tak lubi tamte kłamstwo antysyjonistyczne, to czemu nie polubić to, anty polskie?

  W każdym wypadku Izraelczycy nie zwrócą się przeciw Rosji aby prostować ”prawdę historyczną” na rzecz Polski.

  Przedtem Polska musi wyprostować kilka innych prawd. Nie może być skrótów i niedopowiedzeń.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: