Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 7.3 – 8.3


7 marca 2020 r.


Autonomia Palestyńska poinformowała, że liczba pacjentów z potwierdzonym koronawirusem wzrosła do 19.

Siły Obronne Izraela poinformowały, że około 1262 żołnierzy odbywa obecnie 14-dniową kwarantannę domową w związku z podejrzeniami o zarażenie się koronawirusem. Około 189 żołnierzy po odbyciu obowiązkowej kwarantanny powróciło do swoich jednostek. Większość żołnierzy znajdujących się obecnie w kwarantannie wróciła z zagranicznych wyjazdów. Według danych ministerstwa zdrowia obecnie 80 tys. Izraelczyków przebywa w kwarantannie.

Izrael dostarczył Autonomii Palestyńskiej 250 zestawów testowych COVID-19. Zorganizowano także wspólne sesje szkoleniowe dla izraelskiego i palestyńskiego personelu medycznego, aby zapewnić informacje na temat ochrony osobistej podczas kontaktu z osobą podejrzaną o przenoszenie koronawirusa. Palestyńczykom dostarczono arabskie tłumaczenie instrukcji izraelskiego ministerstwa zdrowia na temat samo-kwarantanny. Rozprowadzenie tej ulotki w Judei, Samarii i Strefie Gazy może ograniczyć rozpowszechnianie się choroby. Na różnych platformach internetowych udostępniono instrukcje w wersji cyfrowej. Jednym z najgorszych scenariuszy, którego obawiają się Palestyńczycy, jest wybuch epidemii koronawirusa w Strefie Gazy. Obszar, w którym mieszka około dwóch milionów mieszkańców, jest kontrolowany przez Hamas. Kryzys zdrowotny w Gazie może spowodować wysoką śmiertelność i stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ludzi po obu stronach granicy.

Koordynator działań rządowych na terytoriach ds. zdrowia Dalii Bassa powiedziała: “Bakterie i wirusy nie zatrzymują się na granicy, a rozprzestrzenianie się tego niebezpiecznego wirusa na Zachodnim Brzegu może zagrozić życiu mieszkańców państwa Izrael. Biuro koordynatora działań rządowych na terytoriach i ministerstwo zdrowia będą nadal pomagać władzom palestyńskim w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa. W razie potrzeby rozszerzymy szkolenia medyczne dla palestyńskiego personelu, a także dostawy sprzętu medycznego do palestyńskiego systemu opieki zdrowotnej.”


na prośbę kilku ambasad i konsulatów izraelskie siły bezpieczeństwa przetransportowały około 3 tys. zagranicznych turystów z Judei i Samarii bezpośrednio do portu lotniczego Ben Guriona w celu wyjazdu z Izraela. W ten sposób wyjechało 193 Austriaków, 25 Włochów, 1029 Niemców, 499 Hiszpanów, 323 Francuzów, 88 Szwajcarów, 546 Polaków i 497 Rumunów. Izrael udzielił pomocy logistycznej przy zakupie biletów lotniczych, a w kilku przypadkach zorganizowano specjalne loty dla wyjeżdżających turystów.


ministerstwo zdrowia poinformowało wieczorem o potwierdzeniu czterech kolejnych przypadków kotonawirusa w Izraelu. Pacjent nr 22 ma około pięćdziesięciu lat i jest mieszkańcem środkowego Izraela. Wrócił z Barcelony 1 marca lotem El Al LY394, i od 4 marca przebywał w kwarantannie. Inni pasażerowie tego lotu zostali poproszeni o poddanie się kwarantannie. Pacjent nr 23 mieszka w Tel Awiwie i spędził wakacje we Włoszech. 29 lutego powrócił z Wenecji i poddał się kwarantannie w domu. Pacjent nr 24 mieszka w środkowym Izraelu i 27 lutego podróżował na pokładzie lotu Aegean Airlines A3925 do Grecji (Ateny), wracając 2 marca do Tel Awiwu lotem A3924. Pacjent nr 25 mieszka w środkowym Izraelu i 2 lutego lotem Arkia Airline IZ231 wyleciał do Hiszpanii lotem łączącym SN3728 przez Brukselę, i 2 marca lotem SNP SN3293 wrócił do Izraela. Z tych czterech nowych przypadków tylko jeden jest hospitalizowany z łagodnymi objawami.


lider partii Niebiesko-Biały Benny Gantz ujawnił wieczorem, że jest w trakcie negocjacji w sprawie utworzenia rządu, który położy kres rozłamom w kraju. Podkreślił, że nie może ujawnić szczegółów, ponieważ cała sprawa jest wrażliwa i nie można zaszkodzić rozmowom. Uważa się jednak, że Gantz utworzy mniejszościowy rząd z udziałem partii Niebiesko-Biały, Partii Pracy i Israel Bejtenu, przy wsparciu arabskiej Wspólnej Listy. Natomiast Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem, że społeczeństwo “zemści się” na tych, którzy łamią obietnice wyborcze i depczą demokrację. Zaprotestował przeciwko projektowi popieranemu przez partię Niebiesko-Biały, Israel Bejtenu i Wspólną Listę, by uniemożliwić rekomendację na premiera osoby, przeciwko której toczy się postępowanie karne. Netanjahu ujawnił: “Ben Gvir z partii Otzma Jehudit powiedział przed wyborami, że jest gotów poprzeć Likud, pod warunkiem, że pozwolę Żydom modlić się na Wzgórzu Świątynnym. Wiem, że taka decyzja rozpaliłby cały Bliski Wschód. Powiedziałem więc, że są rzeczy, których nie zrobię, nawet aby wygrać wybory. Jednak nasi rywale nie mają granic. Wzrosliśmy do 36 miejsc w Knesecie. Niebiesko-Biały pozostał na swoim miejscu z 32 miejscami. Podczas wyborów powiedziałem, że lewicowy blok i Liberman, który do nich dołączył, osiągnie maksymalnie 53 miejsc w Knesecie, a w rzeczywistości spadł do 47 miejsc. Jest to niesamowite zwycięstwo prawicowego bloku. A teraz lewicowy blok próbuje ukraść wybory i próbuje nas oszukać. Cynizmowi Niebiesko-Białych nie ma końca. Czy pozwolilibyście rządowi Izraela polegać na arsbskiej Wspólnej Liście? Zawsze uzasadniają to, mówiąc, że mnie zdyskwalifikują. Ale ja nigdzie nie idę. Pozostanę liderem Likudu.”

Likud ogłosił, że zwróci się do Sądu Najwyższego o wymuszenie na Centralnej Komisji Wyborczej udostępnienia wszystkich protokołów głosowania w poniedziałkowych wyborach. Wskazano, że Centralna Komisja Wyborcza zbyt długo zwleka z publikacją oficjalnych wyników wyborów.


linie lotnicze Air France, Iberia, Lufthansa, Alitalia, Austrian i Swiss Airlines poinformowały, że od 10 marca zawieszają wszystkie loty do Izraela i z powrotem. Powodem są przepisy nakładające kwarantannę na podróżnych, którzy odwiedzili Austrię, Francję, Niemcy, Hiszpanię lub Szwajcarię. Linie lotnicze ogłosiły, że umożliwią pasażerom zmianę rezerwacji lotów lub zwrot pieniędzy za bilety.


premier Benjamin Netanjahu powiedział widczorem, że Izrael wprowadza pięcioczęściowy plan walki z epidemią koronawirusa. “Działamy zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. W ciągu ostatnich 48 godzin rozmawiałem ze światowymi liderami i zainicjowałem telekonferencję, która odbędzie się w przyszłym tygodniu, aby zobaczyć, w jaki sposób światowi przywódcy mogą sobie nawzajem pomóc. Pierwszy etap będzie polegał na dyzenfekcji wszystkich publicznych instalacji. Dzięki Bogu, pandemia nie dotyka dzieci ani nastolatków. Musimy działać w uporządkowany sposób, aby zdezynfekować stacje kolejowe, dworce autobusowe, itp. W tym celu w okresie świąt Purim, które mogą zostać przedłużone, zmobilizuję młodych ludzi, zarówno w szkołach, jak i w ruchach młodzieżowych, do bardzo drobiazgowej dezynfekcji. Poproszę również Siły Obronne Izraela o zajęcie się pewnymi instalacjami. Po drugie, siły powietrzne mogą zostać poproszone, aby zapewnić Izraelowi wszystkie niezbędne zasoby. Po trzecie, pracujemy nad otwarciem linii kredytowej, aby udzielić pomocy i wsparcia firmom oraz przedsiębiorstwom. Po czwarte, zmobilizujemy najlepsze umysły w Izraelu, aby opracować szeroki test w celu zapewnienia zdolności rozdzielenia ludzi chorych od zdrowych. Będziemy czuwać nad gospodarką Izraela. Bez podejmowania tych wszystkich kroków doprowadziłoby to do podwójnego – ekonomicznego i przemysłowego – załamania. Naszym zadaniem jest do tego nie dopuścić.” Premier powiedział także, że Izrael wykorzysta swoje więzi z przywódcami w niektórych krajach: “Pomożemy im, a oni nam pomogą. Dzięki Bożej pomocy wspólnie pokonamy kryzys.”


ministerstwo gospodarki poinformowało, że pomimo rosnącego ostatnio popytu na produkty żywnościowe zgłaszanego przez sieci marketingowe i supermarkety z całego kraju, “nie brakuje produktów spożywczych, zarówno krajowych, jak i żywności importowanej z zagranicy.” Według ostatnich raportów poziom zapasów żywności w Izraelu jest wysoki. Ministerstwo utrzymuje regularne kontakty ze wszystkimi stronami, aby monitorować potrzeby rynkowe i w razie potrzeby uruchomić alternatywne linie zaopatrzenia.


w telewizyjnym przemówieniu skierowanym do narodu libański premier Hassan Diab ogłosił zawieszenie spłaty obligacji w wysokości 1,2 mld dolarów z 9 marca, mówiąc, że rezerwy walutowe Libanu osiągnęły niebezpiecznie niski poziom i są potrzebne do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Diab powiedział, że dług publiczny Libanu osiągnął około 170% PKB, co oznacza, że ​​kraj jest bliski stania się najbardziej zadłużonym krajem na świecie. “Dług stał się większy niż Liban może znieść i większy niż zdolność Libańczyków do spłaty odsetek. W świetle obecnej sytuacji państwo nie może spłacić nadchodzących terminów zapadalności. Państwo libańskie będzie dążyć do restrukturyzacji swojego długu zgodnie z interesem narodowym poprzez prowadzenie uczciwych negocjacji ze wszystkimi kredytodawcami. Obecny kryzys jest powszechnie postrzegany jako największe zagrożenie dla stabilności Libanu od czasu zakończenia wojny domowej z lat 1975–90. Liban zatrudnił w zeszłym tygodniu amerykański bank inwestycyjny Lazard i kancelarię prawniczą Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP jako doradców.

W ten to sposób po raz kolejny brutalna gospodarcza rzeczywistość powala z nóg nawet najbardziej zadufane w sobie państwa. Rozwój gospodarczy regionu na gruncie pokoju może być kluczem do stabilności i przyszłości całego Bliskiego Wschodu. I kto stoi na przeszkodzie temu? Hezbollah ze swoim sponsorem Iranem.


8 marca 2020 r.


urząd ds. populacji i imigracji poinformował, że od czasu zaktualizowanego zakazu wjazdu wydanego w piątek, 150 obcokrajowców odmówiono wjazdu do Izraela (łącznie na lotnisku Ben Guriona, lotnisku Ramon, przejściach granicznych Taba i Rabin). Od piątku 23 922 cudzoziemców dobrowolnie opuściło Izrael, a 17 494 cudzoziemców przybyło.


centrum medyczne Poriya w Tyberiadzie poinformowało rano, że kierowca autobusu, u którego zdiagnozowano chorobę koronawirusową, pogarszył się. Jego stan jest krytyczny z wysoką gorączką


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 2,5 cm, osiągając poziom 209,57 m p.p.m. Obecnie brakuje 77 cm do napełnienia jeziora.


przewodniczący partii Israel Bejtenu Avigdor Liberman przedstawił rano warunki wstępne przystąpienia do koalicji rządowej: (1) minimalna płaca w wysokości 70% średniej płacy dla wszystkich emerytów i rencistów; (2) uruchomienie transportu publicznego i otwarcie przedsiębiorstw w Szabat; (3) przyjęcie projektu ustawy o obowiązku służby wojskowej studentów jesziw; (4) prawo o świeckim małżeństwie; (5) przyznanie prawa konwersji wszystkim rabinom. Lider partii Niebiesko-Biały Benny Gantz przyjął warunki Libermana.


zarząd portów lotniczych zaktualizował prognozę ruchu lotniczego w Izraelu na 2020 r., która przewidywała obsługę 25,5 milionów pasażerów, a korekta przewiduje spadek o ponad 1 miliona. Przyczyną są obawy w związku z koronawirusem. Zarząd lotniska powiedział, że dokonuje przeglądu możliwych do podjęcia działań, aby ograniczyć wielkość strat. Poinformowano, że około 70% pracowników tymczasowych zostanie wysłanych na bezpłatne urlopy. Dodatkowo, od 14 marca wszystkie międzynarodowe loty korzystające obecnie z Terminalu 1 na porcie lotniczym Ben-Guriona, zostaną przeniesione do Terminalu 3. Ma to na celu obniżenie kosztów operacyjnych w najbardziej kryzysowym okresie. Loty krajowe będą kontynuowane jak zwykle z Terminala 1.

El Al Airlines opublikował rano na giełdzie w Tel Awiwie oświadczenie dotyczące wpływu kryzysu związanego z koronawirusem na przychody firmy. Firma spodziewa się spadku przychodów od 140 do 160 mln dolarów w okresie od stycznia do kwietnia 2020 r.


adwokaci premiera Benjamina Netanjahu zwrócili się do Sądu Rejonowego w Jerozolimie z prośbą o opóźnienie rozpoczęcia jego procesu o 45 dni. Obrońcy stwierdzili, że nie mogą bronić swojego klienta, gdyż nie otrzymali wszystkich materiałów dochodzeniowych. Pierwsza rozprawa w tej sprawie została zaplanowana na 17 marca.


na posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu przedstawił podjęte działania, w jaki państwo radzi sobie z koronawirusem. “Powtarzam, że jesteśmy w trakcie globalnej pandemii, nawet jeśli nie zostało to oficjalnie ogłoszone. Pracujemy odpowiedzialnie, spokojnie i przy pełnej współpracy z wszystkimi stronami. Codziennie przeprowadzam konsultacje na ten temat, a w większość dni nawet dwa razy. Dzięki krokom, które podjeliśmy, mogę powiedzieć, że sytuacja w Izraelu jest pod kontrolą i należy do najlepszych na świecie – jeśli nie do najlepszych wśród krajów zachodnich. Dzisiaj wzywam społeczeństwo, aby uważało na fałszywe doniesienia na temat koronawirusa w Izraelu. Trzeba słuchać tylko oficjalnych raportów ministerstwa zdrowia i innych oficjalnych organów. Poprosiłem ministra bezpieczeństwa publicznego o podjęcie działań przeciwko rozsiewaniu paniki za pomocą fałszywych doniesień. Aby poradzić sobie z wirusem, działamy również na szczeblu międzynarodowym. W ciągu ostatnich 72 godzin rozmawiałem z wieloma przywódcami i zainicjowałem telekonferencję, które odbędzie się w tym tygodniu w celu omówienia wzajemnych kontaktów międzynarodowych. Teraz będziemy postępować zgodnie z ustalonymi krokami: po pierwsze, zdezynfekujemy instalacje publiczne. Po drugie, zatrudnimy siły powietrzne i linie lotnicze w celu zapewnienia – w każdej sytuacji – ciągłości niezbędnego łańcucha dostaw dla izraelskiej gospodarki. Po trzecie, pozyskamy najlepsze umysły w Izraelu, aby skutecznie oddzielić zdrowych od chorych. Jutro odbędzie się bardzo ważne spotkanie przedstawicieli nauki i zdrowia w celu znacznego zwiększenia liczby tych, którzy przechodzą testy, oraz znacznego skrócenia czas potrzebnego na otrzymanie wyników testu. Po czwarte, utworzymy fundusz pomocy finansowej. Minister finansów zapewni 4 mld szekli dla funduszu pomagającego firmom dotkniętym ekonomicznymi stratami z powodu rozprzestrzenia się koronawirusa. Kryzkoronawirusa rozwiązujemy w najlepszy możliwy sposób. Powtarzam obywatelom Izraela: Postępujcie ściśle z instrukcjami i wytycznymi rządu oraz ministerstwa zdrowia. To nie jest żart. Nie jest to również kwestia wyboru – po prostu trzeba tak robić. Wszystkie te higieniczne ograniczenia, opóźnią lub zapobiegną rozprzestrzenianiu się wirusa na członków twojej rodziny i wszystkich ludzi w Izraelu. Bądźcie wobec tego surowi.”

Minister zdrowia Jaakov Litzman poinformował o wysiłkach podjętych na rzecz powstrzymania koronawirusa w Izraelu oraz o kolejnych planowanych krokach w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby, w tym w Autonomii Palestyńskiej, poprzez mechanizmy koordynacyjne i łącznikowe. “W Izraelu mamy sytuację, która jest obecnie jedna z najlepszych na świecie. A pomimo to ludzie krytykują nas i mówią, że uprawiamy politykę. Znam się na polityce, ale to jest dalekie od polityki. Nie chcemy zamykać szkół jak we Włoszech. Chcemy żyć normalnie.” Postanowiono powołać specjalną grupę zadaniową izraelskiej policji i jednostki nadzorczej ministerstwa zdrowia. W skład tej grupy wejdą policjanci i inspektorzy ministerstwa. Grupa będzie pozyskiwać dane wywiadowcze i monitorować Internet, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się plotek i dezinformacji, których celem jest oszukiwanie i budzenie niepokoju w społeczeństwie.


ogłoszono, że w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, granica lądowa z Egiptem zostanie zamknięta w niedzielę od godziny 17:00.


Hamas z obawy przed epidemią koronawirusu postanowił zamknąć szkoły i przedszkola w Strefie Gazy na co najmniej tydzień. Władze Autonomii Palestyńskiej postanowiły zamknąć wszystkie meczety w Betlejem i okolicznych wioskach. W Nablusie postanowiono zamknąć wszystkie kawiarnie i hale sportowe oraz anulować imprezy publiczne. Palestyńskie siły bezpieczeństwa wzmocniły swoją obecność w Betlejem i ustanowiły 13 punktów kontrolnych, aby powstrzymać ludzi przed wejściem do opuszczonego miasta lub opuszczeniem go.


minister obrony Naftali Bennett uczestniczył w ćwiczeniach dowództwa obrony cywilnej, których scenariusz zakładał maksymalne obciążenie systemu opieki zdrowotnej z powodu koronawirusa. Podczas ćwiczeń założono współpracę obrony cywilnej z Siłami Obronnymi Izraela. Bennett polecił przygotowanie scenariuszy ekonomicznych implikacji całkowitego zamknięcia Autonomii Palestyńskiej wraz z zaleceniami dotyczącymi możliwych kierunków działania. Podkreślił: “Instytucja obrony jest w pełni przygotowana na poradzenie sobie z sytuacją pandemiczną. Ważne jest, aby powiedzieć sobie, że takiej potrzeby jeszcze nie ma, ale oceniamy sytuację i mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie. Jeśli każdy obywatel będzie postępować zgodnie z instrukcjami ministerstwa zdrowia, myjąc ręce, unikając kontaktu ze sobą i utrzymując porządek publiczny, z pewnością możemy pokonać kryzys. Muszę powiedzieć, że ministerstwo zdrowia bardzo dobrze radzi sobie z sytuacją i jeśli zajdzie taka potrzeba, pomożemy i będziemy przygotowani na pomoc.”


popołudniem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z wiceprezydentem USA Mikiem Pence. Obaj politycy zgodzili się, że zagrożenie koronawirusem powoduje, że w najbliższym czasie odbędą się rozmowy izraelskiego zespołu z zespołem amerykańskim, z udziałem koordynatora Białego Domu dr Deborah L. Birx. Rozmowy będą miały na celu zacieśnienia współpracy technologicznej i naukowej w kwestii koronawirusa oraz omówienie wspólnych wysiłków na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Wieczorem premier Benjamin Netanjahu zorganizował konferencję prasową z ministrem zdrowia Jaakovem Litzmanem na temat przygotowań do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Netanjahu powiedział, że Izrael współpracuje z rządem Stanów Zjednoczonych nad opracowaniem rozwiązań dla szeroko zakrojonych badań przesiewowych w celu wykrywania koronawirusa. “Chciałbym podziękować prezydentowi Trumpowi i wiceprezydentowi Pence za ich niezwykłą współpracę z Izraelem. Mamy do czynienia z najlepszymi ludźmi na świecie, którzy zajmują się tym kryzysem. Sandra Berks, z którą dzisiaj rozmawialiśmy, szefowie CDC, to wyjątkowi ludzie. Możemy się od nich wiele nauczyć. Bardzo cenimy sobie możliwość współpracy, zwłaszcza w zakresie rozwiązań technologicznych dla szeroko zakrojonych badań przesiewowych i być może – tak szybko, jak to możliwe – do badań przesiewowych u nas w domu. Myślę, że to zmieni sytuację, nie tylko w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, ale także na całym świecie. Kroki, które Izrael podjął w stosunku do koronawirusa, sprawdziły się. Jeśli podejmiemy dalsze kroki, zostaną one zastosowane we wszystkich krajach. Jeśli rozszerzymy wymóg izolacji, będzie to dotyczyć wszystkich wracających do kraju. Taka decyzja jest bardzo trudna … Nie mówimy o zamknięciu naszych granic, ale mówimy jedynie o wymogu kwarantanny od osób przybywających do Izraela.”

Litzman powiedział, że do tej pory tylko 28 osób miało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w Izraelu. “Szwajcaria, która jest takiej samej wielkości co Izrael, ma 270 przypadków. Są rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, w tym kwestie ekonomii, ale ekonomia nie jest decydującym problemem, tylko zdrowie publiczne.”

Pacjent nr 26 pochodzi z Hajfy i 3 marca powrócił z hiszpańskiej Teneryfy. Lot Iberia IB3943 z Teneryfy do Madrytu, i lot Iberia IB3316 z Madrytu do Tel Awiwu. Jest w stabilnym stanie. Pacjent nr 27 pochodzi z północnego Izraela, 3 marca powrócił z wakacji w Wiedniu. Pacjent nr 28 ma 60. lat i pochodzi z Jerozolimy. Był w kontakcie z pacjentem z Francji, który był w mieście w zeszłym tygodniu. Od 6 marca przebywa w izolacji domowej.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.