Ciekawe artykuly

Marsz Żywych przełożony z powodu koronawirusa; nie podano nowego terminu

Przyslala Rimma Kaul

 

 


Oświęcim, 02.05.2019. 28. Marsz Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświecimiu, Fot. PAP/A. Grygiel
Oświęcim, 02.05.2019. 28. Marsz Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświecimiu, Fot. PAP/A. Grygiel

Tegoroczny Marsz Żywych w Oświęcimiu, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, został przełożony – podała międzynarodowa organizacja March of the Living. Nie podano nowego terminu. Może się on odbyć w br., ale będzie to zależne od sytuacji zdrowotnej.

Marsz Żywych w Oświęcimiu, podczas którego Żydzi z całego świata, a także polska młodzież, rokrocznie upamiętnią ofiary Holokaustu, miał się odbyć w tym roku 21 kwietnia. Udział miało w nim wziąć ok. 10 tys. osób.

Przewodniczący March of the Living Shmuel Rosenman w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej podkreślił, że głównym celem organizatorów jest zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia ocalonych z Holokaustu oraz pozostałych uczestników.

Rosenman dodał, że organizatorzy pracują nad zmianą harmonogramu. Marsz Żywych został przesunięty na termin późniejszy. Miałby się odbyć jeszcze w br., ale przy wyznaczeniu nowej daty uwzględniana będzie przede wszystkim globalna sytuacja zdrowotna.

Organizatorzy, w związku z odroczeniem Marszu Żywych, zapowiedzieli, że przeprowadzą kampanię zachęcającą młodzież na świecie do przeciwstawiania się antysemityzmowi i rasizmowi. „Nasze przesłanie edukacyjne, zwłaszcza w obliczu rosnącego antysemityzmu, zostanie przekazane w tym roku innymi środkami. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie być w Polsce, pozostajemy głęboko oddani naszym wartościom i naszej historycznej roli” – dodał cytowany w komunikacie Shmuel Rosenman.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają również historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. z rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata.

Jego kulminacją jest przemarsz – w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa) – z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau, gdzie przy pomniku ofiar obozu, odbywa się główna ceremonia.

Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Kolejne odbywały się co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W Marszach szli m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań. Dotychczas uczestniczyło w nich ok. 300 tys. osób z ponad 50 krajów.

W tym roku przypada szczególna rocznica: 75 lat temu zakończyła się II wojna światowa.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

autor: Marek Szafrański


https://dzieje.pl/aktualnosci/marsz-zywych-przelozony-z-powodu-koronawirusa-nie-podano-nowego-terminu

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.