Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 22.3 – 23.3

.
.

Zalecenia izraelskiego ministerstwa zdrowia:

Wiecej  TUTAJ


22 marca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 1071. Jedna osoba zmarła, w stanie ciężkim jest 18 osób, w stanie umiarkowanym 30, a 37 zostało wyleczonych. W szpitalach przebywa 314 osób, 344 jest leczonych w domu, 97 jest leczonych w specjalnie wyznaczonym hotelu, a 278 oczekuje na decyzję dotyczącą ich leczenia.

Zastępca dyrektora ministerstwa zdrowia prof. Itamar Grotto oszacował wieczorem, że w najgorszym przypadku około 10 000-20 000 Izraelczyków umrze na koronawirusa. “Niektóre z tych osób prawdopodobnie umarłyby na inne choroby, ale liczba ta zostanie dodana do wskaźnika średniorocznej umieralności w Izraelu, który wynosi około 40 000 osób rocznie. Proszę jednak opinię publiczną, aby nie panikowała z powodu pandemii. Ludzie mogą umrzeć ze strachu przed wyjściem z domu, by w aptece kupić leki. Liczba zgonów nie będzie wysoka w porównaniu z średnioroczną śmiertelnością.”

Policja poinformowała o wszczęciu 126 dochodzeń w sprawie osób, które złamały przepisy kwarantanny, oraz kolejne 19 dochodzeń z powodu podejrzeń o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości. Do tej pory przeprowadzono ponad 14 tys. wizyt sprawdzających kwarantannę. Ponadto wydano 18 nakazów zamknięcia dla przedsiębiorstw, które rażąco naruszyły wytyczne. Nadinspektor policji Motti Cohen zatwierdził plan operacyjny policji w przypadku, gdy kraj zostanie całkowicie zablokowany w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. “Izraelska policja jest przygotowana na każde zadanie powierzone im przez rząd, ze względu na jej odpowiedzialność za pokój i bezpieczeństwo publiczne. To bardzo złożona sytuacja i będziemy nadal działać profesjonalnie i odpowiedzialnie, wykonując naszą misję by sprostać wyzwaniom tej godziny. Społeczeństwo oczekuje, że będziemy przy nich, by je chronić i zapewniać niezbędną pomoc. Oczekuję, że nasze społeczeństwo będzie nadal zachowywać dyscyplinę obywatelską, osobistą i wzajemną odpowiedzialność. Tylko działając razem, podejmując wspólne wysiłki, będziemy w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.


urząd zatrudnienia poinformował, że do wieczora zgłosiło się ogółem 10 321 nowych bezrobotnych. Od początku marca 521 109 osób zarejestrowało się jako osoby poszukujące pracy, z których 90% korzysta z bezpłatnego urlopu. Wcześniej, w ciągu ostatnich 2 miesięcy osoby korzystające z bezpłatnego urlopu nieobecności stanowiły zaledwie 2% osób poszukujących pracy. Liczba osób poniżej 34 roku życia szukających pracy wzrosła o 49%. Około 45% osób poszukujących pracy pochodzi z centrum kraju i regionu Tel Awiwu. Według opublikowanych danych, stopa bezrobocia wynosi obecnie 16,5%, w porównaniu do poziomu 4%, jaki kraj miał przed rozpoczęciem kryzysu.

Dyrektor generalny ministerstwa dinansów Szai Babad powiedział: “Są to niezrozumiałe liczby. W naszych najmroczniejszych snach nigdy nie sądziliśmy, że osiągniemy te liczby. Rząd podjął kroki finansowe, aby pomóc zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Mamy nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie po zakończeniu kryzysu, ale tak długo, jak wszyscy będziemy poddani kwarantannie i podlegać surowym środkom, pracownicy będą musieli pozostać na bezpłatnych urlopach i musimy poczekać i zobaczyć, kiedy skończy się kwarantanna, aby ludzie mogli wrócić do pracy jak zwykle.” Szef urzędu zatrudnienia Rami Garor powiedział: “Jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywać, najprawdopodobniej dotrzemy do miliona bezrobotnych, około jednej czwartej wszystkich pracowników na rynkach. Około 20% wszystkich osób przebywających na bezpłatnym urlopie, najprawdopodobniej na stałe straci pracę do końca kryzysu.” Z powodu ogromnej liczby bezrobotnych wielu obawia się, że wypłata ich zasiłku zostanie opóźniona.

Urząd skarbowy ogłosił dwumiesięczne przesunięcie czasu składania rocznych deklaracji podatkowych, aby pomóc społeczeństwu w uporaniu się z konsekwencjamii epidemii.


rano samolot Israir Airlines wykonał lot ratunkowy do Chorwacji, zabierając 80 izraelskich studentów z Zagrzebia. Dzisiaj rano Chorwacja została dotknięta silnym trzęsieniem ziemi.

Ambasada Izraela w Rzymie wezwała wszystkich Izraelczyków przebywających we Włoszech do powrotu do Izraela. W ogłoszeniu ambasady stwierdzono, że linie lotnicze Israir Airlines jutro wykonają dwa loty, jeden z Rzymu, a drugi z Mediolanu. El Al Airlines przygotowuje podobne loty do Australii, Brazylii, Kostaryki i Indii.


. palestyński premier Mohammad Sztajjeh ogłosił 14-dniową godzinę policyjną w Autonomii Palestyńskiej oraz nowe wytyczne w ramach kampanii przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Dyrektywy obejmują zakaz przemieszczania się osób między różnymi dzielnicami miast i obozów uchodźców. Ponadto wszystkim mieszkańcom zakazano opuszczania domów. Wytyczne te nie dotyczą personelu medycznego, pracowników aptek, piekarni i sklepów warzywnych. Osoby przybywające z zagranicy będą musiały przez 14 dni pozostać w centrach kwarantanny ustanowionych w każdym dystrykcie. Banki będą działać w trybie awaryjnym.

Izrael przekazał Autonomii Palestyńskiej 120 milionów szekli w ramach nadzwyczajnej pomocy z powodu kryzysu koronawirusowego. W zeszły czwartek minister finansów Mosze Kahlon podpisał transfer 120 milionów szekli z opłat celnych i podatkowych jako nadzwyczajną pomoc dla Autonomii Palestyńskiej, gdyż istnieją obawy, że epidemia zaostrzy kryzys gospodarczy i może doprowadzić do upadku Autonomii.

Katar zapowiedział, że dostarczy Strefie Gazy 150 milionów dolarów na wsparcie walki z pandemią koronawirusa. “Ten pakiet ma na celu złagodzenie cierpień narodu palestyńskiego oraz wsparcie programów humanitarnych ONZ w Gazie.”


premier Benjamin Netanjahu zorganizował popołudniem spotkanie doradców ds. gospodarki. W spotkaniu uczestniczyli ministrowie finansów i gospodarki, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego, szef Krajowej Rady Gospodarki, a także inni kluczowi urzędnicy. Podczas dyskusji premier stwierdził, że zespół ekonomiczny powinien w ciągu 48-godzin przedstawić plan zarządzania gospodarką i opracować zaktualizowany pakiet pomocy, oferujący szeroką i znaczącą pomoc ekonomiczną dla potrzebujących.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 9 cm, osiągając poziom 209,31 metrów p.p.m.


23 marca 2020 r.


w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy arabskiej wiosce Ni’lin w zachodniej części Samarii. Uszkodzone zostały dwa pojazdy. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze podjęli próbę aresztowania napastników. W jej trakcie postrzelono 2 mężczyzn. Jeden z nich zbiegł, a drugi zmarł od odniesionych ran.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 1238. Jedna osoba zmarła, w stanie ciężkim jest 24 osób, w stanie umiarkowanym 34, a 37 zostało wyleczonych.

Linie lotnicze Israir Airlines przeprowadzą w tym tygodniu 14 lotów ratowniczych z Budapesztu, Kijowa, Bukaresztu, Pragi, Tibiisi, Wilna, Madrytu, Cypru i Brukseli.

McDonald’s postanowił zamknąć oddziały w całym Izraelu. Sieć będzie nadal prowadzić 5 “awaryjnych” restauracji, które zapewnią darmowe jedzenie dla szpitali, zespołów MDA i sił bezpieczeństwa.


Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów przekazała 2 mln dolarów pomocy Izraelowi, w postaci specjalnych dotacji dla 15 szpitali. Środki będą przeznaczone na sprzęt do oddychania i inne urządzenia ratujące życie. Ponadto IFCJ zakupił 20 specjalnych urządzeń testujących dla Magen David Adom. Urządzenia pomogą personelowi testować pacjentów i zmniejszyć obciążenie szpitali, zapobiegając niepotrzebnemu kontaktowi między pacjentami a ich otoczeniem. IFCJ traktuje priorytetowo szpitale na peryferiach Izraela, które otrzymują mniejsze wsparcie finansowe i są narażone na większe ryzyko upadku w przypadku przeciążenia pacjentami. Ten pakiet pomocy dla szpitali jest częścią funduszu ratunkowego w wysokości 5 milionów dolarów, który IFCJ ogłosił 16 marca 2020 r. Fundusz zapewnia również podstawowe potrzeby osobom starszym, które są bardziej narażone na koronawirusa niż inne grupy wiekowe. Prezes i dyrektor generalny IFCJ Jael Eckstein powiedział: “Izrael ma do czynienia z sytuacją kryzysową, jakiej jeszcze nigdy nie znał. Wszyscy jesteśmy zaangażowani w rekrutację i pomoc zespołom medycznym, które są na czele tej walki. Jest to pilna potrzeba i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w każdy możliwy sposób. Wzywamy wszystkich naszych przyjaciół z całego świata, aby dołączyli do nas i przyczynili się w każdy możliwy sposób. Jesteśmy wdzięczni naszym oddanym darczyńcom, którzy już odpowiadają na to wezwanie, mimo że koronawirus stanowi bezpośrednie zagrożenie dla nich i ich społeczności.”


dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar-Simhan-Tov powiedział, że szczyt pandemii koronawirusa jest spodziewany dopiero na następną zimę. “Władze przygotowują więcej łóżek dla ofiar wybuchu epidemii. Nasz scenariusz zakłada, że ​​szczyt zostanie osiągnięty następnej zimy.” Odnosząc się do aktualnej sytuacji zastępca dyrektora generalnego ministerstwa zdrowia Itamar Grotto powiedział, że Izrael nie odnotowuje wielkiego wzrostu liczby chorych i wzrost ten odpowiada “bardziej optymistycznym prognozom. Nie ma skoków wykładniczych. Mam nadzieję, że utrzymamy ten poziom. W ten sposób wiemy, że podejmowane przez nas kroki zaczynają być skuteczne.”


kontroler państwa Matanjahu Engelman przedstawił doroczny raport o stanie państwa, w którym wykazał, że ministerstwo zdrowia i system szpitalny nie były przygotowane na wybuch zakaźnej choroby wirusowej, takiej jak pandemia grypy, która może dotknąć około 2 250 000 osób. Główne braki występują w zakresie dostępu do lekarstw, które obecnie mogą zapewnić jedynie 16% potrzeb populacji, szczepionek i rozwiązań ambulatoryjnych. Wskazano również na brak działających oddziałów intensywnej terapii i respiratorów.


premier Benjamin Netanjahu rozszerzył wieczorem ograniczenia w ruchu publicznym, aby zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie podróże publiczne zostały wstrzymane, z wyjątkiem podróży do prscy, zakupów żywności, leków i niezbędnych artykułów oraz innych wyjątkowych przypadków. Ograniczenie potrwają przez siedem dni od momentu wdrożenia.


wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus przy osiedlu Ma’ale Amos w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został kierowca autobusu.

Również wieczorem obrzucono koktajlami Mołotowa pojazd przy Starym Mieście Jerozolimy. Pasażerom udało się uciec, ale pojazd całkowicie spłonął.


wieczorem zebrało się plenum Knessetu, zatwierdzając skład komisji parlamentarnej ds. uzgodnień. 61 posłów z bloku centrowo-lewicowego poparło tę propozycję, wszyscy członkowie bloku prawicowego zbojkotowali głosowanie, a przewodniczący Knesetu Juli Edelstein wstrzymał się od głosu. Później, podczas głosowania w sprawie ustanowienia sześciu tymczasowych komisji, członkowie bloku prawicowego wyszli w proteście i nie głosowali. Na czele komisji ds. uzgodnień stanął Avi Nissenkorn (Niebiesko-Biały), który powiedział: “Właśnie w tych trudnych dniach tak ważne jest posiadanie funkcjonującego Knesetu, dla spokoju obywateli i dla izraelskiej demokracji, które są w prawdziwym niebezpieczeństwie. Ruch, któremu dzisiaj przewodzimy, pozwoli Knesetowi jutro zacząć pracę, aby pomóc krajowi w radzeniu sobie z kryzysem koronawirusowym.”

Na czele tymczasowej komisji spraw zagranicznych i obrony stanął Gabi Aszkenazi (Niebiesko-Biały). Oded Forer (Israel Bejtenu) będzie przewodniczył komisji finansowej, która zbierze się jutro, aby zatwierdzić gwarancje państwa dla funduszu pomocy dla przedsiębiorstw z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ofer Shelah (Niebiesko-Biały) będzie przewodniczył specjalnej komisji ds. kryzysu koronawirusowego. Nitzan Horowitz (Partia Pracy-Meretz) przewodniczy specjalnej komisji ds. gotowości systemu edukacji. Specjalnej komisji ds. pracy i opieki społecznej przewodniczy przedstawiciel partii Wspólnej Listy. Specjalnej komisji ds. zwalczania przestępczości w społeczeństwie arabskim przewodniczy przedstawiciel Wspólnej Listy.

Tymczasowa komisja spraw zagranicznych i obrony zwołała swoje pierwsze posiedzenie jeszcze w nocy i zatwierdziła powołanie specjalnej komisji wywiadu i służb pod przewodnictwem Gabi Aszkenazi. Członkami komisji są Amir Peretz, Jair Lapid i Mosze Ja’alon. Komisja została upoważniona do nadzorowania działalności systemu cyfrowego nadzoru Szin Bet nad nosicielami koronawirusa. Knesset zażądał, aby Sąd Najwyższy uchylił nakaz monitorowania osób poddanych kwarantannie.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.