Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.3 – 27.3


26 marca 2020 r.


wieczorem lider partii Niebiesko-Biały Benny Gantz został wybrany nowym przewodniczącym Knesetu. Gantz był jedynym kandydatem na to stanowisko. Jego kandydaturę poparło 74 posłów, a 18 głosowało przeciw. Gantz uzyskał poparcie partii Likud i premiera Netanjahu, ale przeciwko głosowała lewica i Jair Lapid. Wybór Gantza toruje drogę do utworzenia rządu jedności narodowej, w którym Netanjahu będzie początkowo pełnił funkcję premiera w rotacji tego urzędu. W powstającym rządzie jedności oczekuje się, że Gantz otrzyma portfolio ministra spraw zagranicznych i wicepremiera, a Gabi Aszkenazi będzie pełnił funkcję ministra obrony. Frakcje Jaira Lapida i Mosze Ja’alona złożyły wnioski o zerwanie z partią Niebiesko-Biały.


Siły Obronne Izraela zestrzeliły rano bezzałogowy dron, który wleciał w przestrzeń powietrzną Izraela od strony Libanu. „Siły Obronne Izraela nadal będą udaremniać wszelkie próby organizacji terrorystycznej Hezbollah, mające na celu pogwałcenie suwerenności państwa Izrael, za pomocą różnych defensywnych i ofensywnych narzędzi służących ochronie obywateli Izraela. Siły Obronne Izraela surowo potępiają pogwałcenie integralności terytorialnej i pociągają Liban do odpowiedzialności za ten atak.”


policja w południe weszła do jesziwy w miejscowości Modi’in Illit, gdzie zgromadziło się około 250 uczniów i rabinów. Policja poinstruowała zgromadzonych o przepisach kwarantanny i nakazała im się rozproszyć. Doszło do drobnych przepychanek, podczas których aresztowano 1 osobę.


minister spraw zagranicznych Israel Katz o raz kolejny wezwał obywateli Izraela wciąż przebywających za granicą do powrotu do kraju z powodu epidemii koronawirusa. „Okno możliwości powrotu do domu zmniejsza się. W obecnym kryzysie rząd nie będzie mógł bezterminowo repatriować swoich obywateli. Dlatego wzywam wszystkich obywateli Izraela, wciąż przebywających za granicą, aby podjęli wysiłek znalezienia sposobu na powrót do domu.”

Dzisiaj rano samolot El Al z 70 Izraelczykami na pokładzie, wystartował z Bogaty w Kolumbii w drodze do Izraela. Jest to specjalny lot zorganizowany na wniosek ministerstwa spraw zagranicznych po zamknięciu w Kolumbii. Ambasador Izraela w Kolumbii, Chris Kantor powiedział: „Cieszę się, że udało się nam pomóc wszystkim Izraelczykom, którzy chcieli wrócić do domu. Chcę podziękować El Al za zorganizowanie operacji i mam nadzieję, że po obecnym kryzysie nastąpi powrót izraelskich turystów tutaj.” Siły powietrzne Hondurasu przewiozły 7 Izraelczyków do Kostaryki, skąd samolot El Al ewakuuje ich do domu. Z Jordanii sprowadzono grupę około 200 studentów, którzy są izraelskimi Arabami studiującymi w Ammanie.

Dzisiaj w nocy El Al wstrzyma wszystkie zagraniczne loty pasażerskie z powodu poważnego kryzysu finansowego. Obecnie firma obsługuje jeszcze 10 lotów dziennie do USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Francji.


w celu zarządzania działaniami podczas epidemii koronawirusa uruchomiono specjalny podziemny bunkier w Jerozolimie, przeznaczony do działań wojennych. Oczekuje się, że obecny kryzys będzie trwał przez dłuższy czas.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 2666. Osiem osób zmarło, w stanie ciężkim jest 41 osób, w stanie umiarkowanym 68, a 66 zostało wyleczonych. Ministerstwo poinformowało, że większość Izraelczyków ma łagodne objawy choroby. W kwarantannie przebywa 59 493 Izraelczyków. W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono 5240 testów.


27 marca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 3035. 12 osób zmarło, w stanie ciężkim jest 49 osób, w stanie umiarkowanym 60, a 79 zostało wyleczonych. Obecnie 35 laboratoriów wykonuje 5 200 testów dziennie, a plan zakłada osiągnięcie w ciągu dwóch tygodni zdolności wykonywania 10 tys. dziennie.

Szpital Soroka w Be’er Szeva poinformował rano o śmierci 93-letniego mężczyzny, który przybył do szpitala z domu opieki, cierpiąc na wysoką gorączkę i duszności. Pacjent cierpiał na złożone i poważne wcześniej istniejące schorzenia. Jest to dziewiąta ofiara śmiertelna koronawirusa. Wolfson Medical Center w Petah Tikva poinformował o śmierci 76-letniej kobiety i 80-letniego mężczyzny. Szpital Rambam w Hajfie poinformował o śmierci 73-letniego mężczyzny, który trafił do szpitala po powrocie z Teneryfy.

Trwają międzynarodowe starania o zaopatrzenie włoskich Żydów. Włochy są całkowicie zamknięte, a wielu Żydów boryka się z brakiem podstawowych artykułów, takich jak żywność i lekarstwa. Naczelny rabin Strasburga we Francji Harav Avraham Weil poinformował, że „większość żydowskiej społeczności w mieście, liczącej około 20 tys. Żydów, prawdopodobnie została już zainfekowana wirusem. Przez cały czas normalnie działaliśmy i prawdopodobnie jest to dlatego. Mój przyjaciel wykazywał objawy, ale kiedy poszedł do szpitala, poradzili mu, aby wrócił do domu z powodu przeludnienia szpitala, które naraziłoby go na jeszcze większe niebezpieczeństwo.” Izrael przygotowuje się na ewentualność ewakuacji tych Żydów do kraju.

Nowe badania wykazały, że łuskowiec (ssak zwykle występujący w Azji) jest przyczyną epidemii koronawirusa.


27 marca 2020 r. urząd zatrudnienia poinformował, że w dniu wczorajszym zarejestrowało się 9 497 bezrobotnych, zwiększając całkowitą liczbę bezrobotnych od początku marca do 732 525 osób. Stopa bezrobocia w Izraelu wynosi 21,4%.


 minister obrony Naftali Bennett ogłosił, że po świecie Pesach kolejnych 20 hoteli zostanie przeznaczonych na kwarantannę dla Izraelczyków wracających do kraju. „Wraz z nadejściem święta Pesach dołożymy wszelkich starań, aby sprowadzić Izraelczyków przebywających za granicą, aby mogli być w domu podczas święta wolności. W ramach wojny z koronawirusem, ministerstwo obrony, ministerstwo zdrowia i dowództwo frontu narodowego przyłączyły się do wysiłków krajowych. Wysiłek jest wielki i wzywamy wszystkich do przyłączenia się, bez względu na to, w jakiej dziedzinie się znajdują. Aby tymczasowo pomieścić w hotelach osoby powracające z zagranicy, potrzebujemy, aby izraelskie hotele przyłączyły się do tego krajowego wysiłku.” Nowe hotele kwarantannowe mają znajdować się w Tel Awiwie i obszarze metropolitarnym Gusz Dan, rejonie równiny Szaron, w Jerozolimie i nad Morzem Martwym.


premier Benjamin Netanjahu osiągnął porozumienie z ministerstwem finansów i Bankiem Izraela w sprawie pakietu pomocy gospodarczej z powodu epidemii koronawirusa. Zakres pakietu wyniesie około 80 mld szekli, przy czym 40-50 mld szekli będzie pochodzić z budżetu, a reszta będzie obejmować zwiększenie gwarancji państwowych, odroczenie obowiązkowych płatności biznesowych i płatności podatkowych. Zdecydowano również o utworzeniu kolejnego funduszu o wartości 5 mld szekli na pomoc dla dużych firm. Będzie to dodatek do funduszu 8 mld szekli dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rząd zatwierdził również zasiłek dla bezrobotnych dla obywateli powyżej 67 roku życia.


premier Benjamin Netanjahu polecił, aby poczynić przygotowania do znacznego zaostrzenia ograniczeń w ruchu społeczeństwa, aby jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę osób przebywających poza domem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ministerstwo finansów opracuje plan dalszego ograniczenia pracy. Premier zauważył, że jeśli w ciągu najbliższych dwóch dni nie nastąpi poprawa wskaźnika nowych infekcji, nie będzie innej alternatywy, jak nałożyć pełną blokadę. Decyzji należy spodziewać się najszybciej po Szabacie.


Efraim

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Żydzi lubią mieć rozne zdania, ale ich solidarność w ciężkich czasach jest fenomenalna !

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.