Polityka

Wiadomosci z Izrael dzien po dniu 26 .4 – 27.4


26 kwietnia 2020 r.


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w przeddzień 72. Dnia Niepodległości Izraela liczba ludności kraju wynosi 9 190 000, w tym 6 806 000 Żydów (74%), 1 093 000 Arabów (21%) i 454 000 innych (5%). Od poprzedniego Dnia Niepodległości populacja kraju wzrosła o 171 000 osób, czyli o 1,9%, w tym 32 tys. nowych imigrantów (zmarło 44 tys. osób).

W momencie ustanowienia w 1948 r. państwa Izrael, liczba ludności wynosiła 806 000 osób. Od tego czasu przybyło 3,3 miliona imigrantów (około 44% z nich po 1990 r.).

Obecnie 45% światowej populacji Żydów mieszka w Izraelu. Około 78% Izraelczyków to sabra (urodzeni w Izraelu). Populacja Izraela jest młodsza niż inne kraje OECD: 28% mieszkańców Izraela to dzieci w wieku do 14 lat, podczas gdy średnia w krajach OECD wynosi 18%. Odsetek osób w wieku 65 lat i starszych w populacji wynosi 12%, w porównaniu ze średnią 17% w innych krajach OECD.


ministerstwo rolnictwa zwróciło się do sieci handlowych, aby na półkach sklepowych oznaczyć lokalne owoce i warzywa, aby zachęcić do konsumpcji izraelskich owoców i warzyw. Kupuj izraelskie produkty!


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 15 443. W stanie ciężkim jest 132 osób (99 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 93, a 6 602 wyzdrowiało. Zmarło 201 osób.


dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar Siman Tov wieczorem wezwał Izraelczyków do przestrzegania ograniczeń i nie popadanie w samozadowolenie z powodu złagodzenia blokady. „W coraz większym stopniu wracamy do rutyny życia po epidemii koronawirusa. Jak zawsze nasza zdolność do odniesienia sukcesu na nowym etapie zależy tylko od nas. Jeśli będziemy przestrzegać trzech zasad – masek, odległości i higieny – uważam, że będziemy w stanie zintegrować rutynę z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa. Nie popadajcie w samozadowolenie. Słyszę głosy, że przesadzamy, ale rozejrzyjcie się. Belgia, kraj podobny do Izraela, odnotował prawie 7 tys. zgonów. Stan Nowy Jork, około dwa razy większy niż Izrael, widział ponad 21 700 zgonów i liczby te nadal rosną. Cieszymy się, że tak nie jest w Izraelu, a to głównie dlatego, że wszyscy przestrzegaliśmy zasad. Ale niebezpieczeństwo nie minęło – teraz nie ma ponownego wybuchu epidemii, ale w późniejszym terminie, może zimą, może dojść do drugiej fali. Wierzę, że rząd ponownie podejmie działania w nadchodzących dniach i tygodniach. W tym tygodniu ministerstwo zdrowia przeprowadzi debatę z kilkoma ministerstwami, w tym ministerstwem edukacji, na temat powrotu do rutyny życia w czasie epidemii. Powrót do rutyny życia musi być ostrożny i bezpieczny, abyśmy zapobiegli sytuacji, w której będziemy musieli ponownie zmniejszyć poziom aktywności. Posłuchajcie kanclerz Angeli Merkel, która również powoli i ostrożnie przywraca Niemcy do rutyny. Jesteśmy w kontakcie z wieloma krajami, uczymy się i wspólnie myślimy o bezpiecznym powrocie do rutyny. Śledzimy także Singapur, kraj, który dobrze radzi sobie z koronawirusem, ale który ostatnio miał bardzo trudny drugi wybuch epidemii. Rozumiem publiczny dyskurs i krytykę mojej osoby, ale ważne jest, abyśmy jako naród kontynuowali dobre radzenie sobie z koronawirusem, tak jak dotychczas.


Sąd Najwyższy zarządził zamrożenie śledzenia telefonów komórkowych pacjentów z koronawirusem przez służby bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet. Orzeczenie sądu stwierdziło, że Szin Bet może kontynuować swoją działalność do 30 kwietnia. Aby ją dalej kontynuować, rząd musi rozpocząć proces legislacyjny, aby określić ramy prawne dla takiej działalności sił bezpieczeństwa. Rozpoczęście procesu legislacyjnego umożliwi Szin Bet kontynuowanie takiej działalności przez kolejne dwa tygodnie. „Musimy czuwać, aby niezwykłe wydarzenia, z którymi mamy do czynienia w dzisiejszych czasach, nie doprowadziły nas po śliskim zboczu do sytuacji w której tak niezwykle inwazyjne środki będą stosowane bez uzasadnienia. Jeśli kraj chce zastosować środki przewidziane przez Szin Bet, musi najpierw podjąć działania w celu prawnego uregulowania takich działań. Po wszczęciu postępowania legislacyjnego, okres certyfikacji Szin Bet może zostać przedłużony o nie więcej niż kilka tygodni, aby umożliwić zakończenie tej procedury.”

Sąd Najwyższy ograniczył także nadzór Szin Bet nad dziennikarzami w celu zachowania poufności źródeł dziennikarskich. Zgodnie z orzeczeniem sądu, dziennikarz, u którego zdiagnozowano koronawirusa, będzie musiał wyrazić zgodę na ujawnienie swoich danych Szin Bet, a także będzie miał możliwość sprzeciwienia się takiemu ujawnieniu.


27 kwietnia 2020 r.


syryjskie media poinformowały, że nad ranem izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele na południowych przedmieściach Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej, który miał zastrzelić kilka rakiet. Liban poinformował, że nad ranem nad południową częścią jego kraju zaobserwowano duży ruch izraelskich samolotów latających na niskiej wysokości. Wystrzeliwały one rakiety na Damaszek z libańskiej przestrzeni powietrznej. Według doniesień trafione zostały cele w pobliżu Al-Kiswah, Sahnaja i Set Zajnab. Jeden z zaatakowanych obiektów miał należeć do Iranu. Zniszczone miało być dowództwo Hezbollahu w Syrii. Zginęło 7 osób, w tym 4 członków proirańskiej milicji. Izrael nie skomentował tych doniesień.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 15 466. W stanie ciężkim jest 129 osób (96 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 79, a 6 796 wyzdrowiało. Zmarły 202 osoby


popołudniem Palestyńczyk usiłował przekroczyć barierę graniczną w północnej części Strefy Gazy. Po zatrzymaniu znaleziono przy nim ukryty nóż. Po przesłuchaniu Palestyńczyk powrócił do Strefy Gazy.


rząd zatwierdził przedstawiony przez ministerstwo edukacji plan stopniowego otwierania szkół. Od niedzieli otwarte będą placówki przedszkolne dla dzieci w wieku 0-6 lat, które będą uczęszczać na zajęcia w małych grupach i w różnych dniach. Natomiast od niedzieli do czwartku wznowione zostaną zajęcia szkolne dla uczniów z klas od pierwszej do trzeciej, ale w grupach ograniczonych do nie więcej niż 15 uczniów. Przerwy między lekcjami będą rozłożone w czasie, aby zapewnić, że grupy się nie spotkają. Uczniowie w klasach od czwartej do dwunastej będą kontynuować naukę zdalnie. Minister edukacji Rafi Peretz powiedział: „System edukacji jest gotowy do powrotu stopniowo i ostrożnie. Fakt, że ministrowie i wszystkie organizacje zawodowe zatwierdziły nasz plan, mówi samo za siebie. Musimy uważać, aby instytucje edukacyjne otwierały się ostrożnie, aby uniknąć ponownego wybuchu epidemii.”

Rząd zatwierdził także częściowe otwarcia od przyszłego tygodnia sektora turystyki krajowej. Oznacza to zgodę na otwarcie domów wakacyjnych i parterów w hotelach, po spełnieniu wymogów określonych przez ministerstwo zdrowia. Minister turystyki Jariv Levin powiedział: „Pochwalam dzisiejszy krok, który jest świetną wiadomością dla wielu tysięcy właścicieli i pracowników firm z branży turystycznej. Po raz pierwszy od wybuchu kryzysu, określono termin ich powrotu do działania.” Zakaz wjazdu do Izraela obcokrajowców przedłużono do 16 maja.


wieczorem o godz. 20:00 od minutowej syreny rozpoczęły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Izraelskich Wojen i Działań Wojennych. Oficjalną uroczystość państwową przy Zachodnim Murze w Jerozolimie poprowadził prezydent Reuven Rivlin i szef sztabu gen. Aviv Kochavi. Ze względu na pandemię koronawirusa i wytyczne ministerstwa zdrowia, ceremonia odbyła się w tym roku bez publiczności. Gen. Kochavi powiedział: „W Izraelu prawie nie ma miejsca, które nie byłoby przesiąknięte krwią żołnierzy.”


popołudniem izraelski dron spadł w południowej części Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela poinformowały, że przyczyną była usterka techniczna. Dodano, że nie ma niebezpieczeństwa wycieku danych wywiadowczych.


Efraim

.

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.