Uncategorized

KSIĘŻY MŁYN W ŁODZI ODZYSKUJE DAWNY BLASK

Przyslala Rimma Kaul

Pomimo trwających w Polsce problemów Księży Młyn w Łodzi jest rewitalizowany zgodnie z planem. To historyczny kompleks dawnych fabryk, który może stać się architektoniczną wizytówką miasta.Pierwsze przemysłowe zabudowania na terenie Księżego Młynu pojawiały się już w 1824 r. Znajdują się tam stare fabryki włókiennicze, ale też mieszkania. Renowacja kultowego kompleksu będzie trwać do 2021 r. Modernizacji zostanie poddanych 29 budynków gospodarczych i mieszkanych, a prace pochłoną blisko 61 mln zł, z czego z funduszy unijnych pochodzi aż 39 mln zł. W ramach projektu na terenie Księżego Młyna powstaną też Klub Księżego Młyna, Świetlica dla dzieci, pracownie twórcze, budynek poczty oraz restauracja.Księży Młyn to jeden wielki plac budowy. Obecnie trwają intensywne prace w budynkach przy ulicy Przędzalnianej 49 i 51. To dwie  największe famuły  na Księżym Młynie będące własnością miasta. Powstanie w nich 31 lokali mieszkalnych i trzy pomieszczenia przeznaczone dla lokalnych przedsiębiorców –  każdy po 120 m2. W jednym z budynków gospodarczych zostanie wyznaczona przestrzeń na zaplecze estrady znajdującej się na terenie rekreacyjnym Księżego Młyna – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

W styczniu 2020 roku miasto oddało do użytkowania budynki przy Księżym Młynie 8 i 10. Pod numerem 8 znalazło się 10 komfortowych mieszkań. Budynek został podłączony do sieci ciepłowniczej. W budynku pod numerem 10 znalazło się dziesięć lokali mieszkalnych. Wartość inwestycji to 13 490 240,74 zł. Kwota objęła inwestycję w budynkach przy Księżym Młynie 8, 10, 2 oraz zaplecze Klubu Księżego Młyna i zagospodarowanie działki wraz z budynkami gospodarczymi.

Zabytkowe osiedle jest unikatowe. Jego walory doceniają turyści oraz artyści. To właśnie na terenie osiedla Andrzej Wajda kręcił ekranizację „Ziemi obiecanej”, a Filip Bajon „Lepiej być piękną i bogatą”. Księżym Młynem zainspirował się również Australijczyk Brendan Maher, reżyser serialu „Dzwony wojny”, polsko-brytyjskiej koprodukcji z udziałem BBC.

Księży Młyn w Łodzi

Księży Młyn w Łodzi

Księży Młyn w Łodzi – odnowiony już budynek mieszkalny, fot. Stefan Brajter / UMŁ

Dzięki rewitalizacji okolica stanie się miejscem, który ma być chętniej odwiedzane przez turystów oraz mieszkańców Łodzi. Renowacja obejmie remont i przebudowę 29 budynków fabrycznych i mieszkalnych. Te ostatnie zostaną wyposażone w samodzielne kuchnie lub aneksy oraz łazienki. W ten sposób poprawie ulegnie standard i jakość życia mieszkańców, a także możliwe będzie wprowadzenie nowych funkcji. Oczywiście pojawi się też nowa zieleń, ustawione zostaną ławki, stojaki na rowery i kosze. Miasto zbuduje też nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

źródło: UM Łódź

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Chodząc do szkoły na Widzewie bardzo często przechodziłem koło Księżego Młyna..Zabudowania wyglądały fatalnie,całe osiedle było zaniedbane i popadajace w ruinę.Nie byłem tam od wielu lat ale widok budynków po renowacji mnie zachwycił.Myslę,że po zakończeniu wszystkich prac będzie to bardzo ładny fragment XIX wiecznej Łodzi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.