Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 8.6 – 9.6

.


8 czerwca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 18 032. W stanie ciężkim jest 29 osób (23 pod respiratorami). Zmarło 298 osób. Obecnie aktywnych jest 2 607 przypadków.

W ciągu ostatniej doby wykryto 169 nowych infekcji.


wieczorem ministerstwo zdrowia poinformowało, że przygotowuje się na ekstremalną falę zachorowań na koronawirusa. Rządowi przedstawiono najgorszy scenariusz drugiej fali, który zakłada potrzebę użycia co najmniej 5 tys. respiratorów dziennie. Ocena zagrożeń okazała się różna od scenariuszy przygotowanych przez rządowych ekspertów. Premier zwrócił się do społeczeństwa o przestrzeganie wytycznych zdrowotnych: “Najważniejszą rzeczą, którą podkreślają wszyscy eksperci i wszyscy znający się na rzeczy, jest to, że musimy przestrzegać trzech zasad: noszenie masek ochronnych na twarzy, trzymanie odległości 2 metrów oraz higiena mycia rąk. Proszę was o naszą gospodarkę, o nasze zdrowie, o życie nas wszystkich – przestrzegajcie tych zasad.”


Czy przeciętny Izraelczyk wspiera rządowe plany aneksji? Według majowego badania przeprowadzonego przez Izraelski Instytut Demokracji, aż 44,7% Izraelczyków popiera plany przejęcia Doliny Jordanu. Najnowsza ankieta, przeprowadzona przez niezależną Inicjatywę Genewską, wskazuje jednak, że przeciwko przejęciu jest aż 41,7% obywateli Izraela, a za – jedynie 32,2 %. 48% badanych uznało, że projekt przekreśla szanse na porozumienie z Palestyńczykami. Tylko 3,2% respondentów uznało, że poszerzanie izraelskich wpływów na terytorium palestyńskim powinno być uznane za priorytet nowego rządu (42,2% uznaje za priorytet poprawę sytuacji ekonomicznej, a 24,6% reformę służby zdrowia).


W Muzeum Miasta Łodzi powstaje multimedialna wystawa „Ziemia Obiecana”


Hamas wydał oświadczenie ostrzegające Izrael przed konsekwencjami zastosowania suwerenności nad częścią Judei i Samarii. “Realizacja planu aneksji i wyrządzenie szkody meczetowi Al-Aksa doprowadziłoby do wybuchu intifady przeciwko okupacji.” Hamas wezwał władze Autonomii Palestyńskiej do wyrzeczenia się Porozumień z Oslo i jego zobowiązań politycznych, gospodarczych oraz wojskowych, a także do opracowania planu wspólnej walki ze wszystkimi zbrojnymi organizacjami palestyńskimi. Hamas wezwał również narody arabskie i islamskie do pracy na rzecz “wyzwolenia Palestyny i Jerozolimy”.

Palestyński premier Mohammad Sztajjeh ostrzegł, że jeśli Izrael zrealizuje swój zamiar zastosowania suwerenności nad częścią Judei i Samarii, OWP może anulować uznanie państwa Izrael. W rzeczywistości jednak Autonomia Palestyńska nigdy nie zaakceptowała legitymizacji Izraela jako państwa żydowskiego, a karta OWP nadal odrzuca istnienie państwa Izrael, pomimo zapewnienia takiego uznania w Porozumieniach z Oslo. Sztajjeh wezwał także do zjednoczenia szeregów palestyńskiego obozu i wspólnego działania, aby poradzić sobie z “wojną o istnienie, którą Izrael narzuca Palestyńczykom”.


9 czerwca 2020 r.


palestyński premier Mohammed Sztajjeh powiedział, że jeśli dojdzie do aneksji przez Izrael części terytorium Judei i Samarii, wówczas Palestyńczycy ogłoszą utworzenie państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r. Dodał, że aneksja jest “zagrożeniem egzystencjalnym dla narodu palestyńskiego”.

Doradca Mahmouda Abbasa, Hussein al-Szeikh powiedział: “Nie jesteśmy nihilistami ani głupcami i nie chcemy chaosu. Jesteśmy pragmatyczni. Nie chcemy, aby rzeczy osiągnęły punkt bez powrotu. Aneksja oznacza brak powrotu w stosunkach z Izraelem. Albo wycofają się z pomysłu aneksji i wszystko wróci do poprzedniego stanu, albo przejdą do aneksji i wrócą do władzy okupacyjnej na całym Zachodnim Brzegu. Aneksja sprawi, że Autonomia Palestyńska nie będzie niczym więcej niż organem cywilnym odpowiedzialnym za szkoły, szpitale i posterunki policji. Nie zaakceptujemy takiej podrzędnej roli, jaką jest bycie dostawcą usług. Nie jestem gminą ani organizacją charytatywną. Chcemy być państwem.”


Israel Aerospace Industries podpisał kontrakt o wartości 350 mln dolarów z nieznanym europejskim państwem na dostarczenie mu zaawansowanych technologicznie samolotów specjalnych, które są wykorzystywane głównie do strategicznego wywiadu. Kontrakt zostanie zrealizowany za pośrednictwem ELTA Systems IAI. Dzięki miniaturyzacji czujników w połączeniu z aplikacjami sztucznej inteligencji pozwalają na wykorzystanie samolotów biznesowych do zbierania informacji wywiadowczych. W chwili obecnej większość krajów używa samoloty towarowe lub pasażerskie jako samoloty specjalne. Są one przeznaczony do wczesnego ostrzegania, nadzoru powietrzno-naziemnego, patrolu morskiego i jako samoloty wywiadowcze.


Enefit Outotec Technology (EOT), spółka należąca do estońskiej grupy energetycznej Eesti Energia, podpisała umowę z izraelską spółką Rotem Energy Mineral Partnership (REM) na rozpoczęcie prac projektowych nad pierwszym poza Estonią zakładem wytwarzającym ropę z łupków bitumicznych (ropa łupkowa) w oparciu o technologię spółki – poinformował Enefit.


Bank Izraela szybki jak fundusz hedgingowy Kiedy na początku marca stało się oczywiste, że Covid-19 uderzy w Izrael, ekonomiści tamtejszego banku centralnego (Bank Izraela) zdali sobie sprawę, że będą potrzebowali szybszego dostępu do informacji by skutecznie monitorować szkody czynione przez pandemię. Postanowili skorzystać m. in. z takich informacji jak płatności kartami kredytowymi, czy zużycie energii elektrycznej, co czynią też fundusze hedgingowe by uzyskać przewagę na rynku.


Irańczyk, który dostarczył wywiadowi USA i Izraela informacje na temat miejsca pobytu dowódcy brygad Al-Kuds, gen. Kasema Sulejmaniego, został skazany na śmierć.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.