Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 21.6 – 22.6

.


21 czerwca 2020 r.


rząd zatwierdził przeznaczenie ponad 50 mln szekli na promocję turystyki w Tyberiadzie. Rządowy pakiet pomoże w otwarciu nowych hoteli, stworzeniu planu rozwoju miasta, zrealizowaniu praca infrastrukturalnych, utworzeniu spółki komunalnej w celu rozwoju turystyki w okolicy oraz pomocy dla przedsiębiorstw poszkodowanych przez wybuch epidemii koronawirusa.


Antyrasistowskie wzmożenie po śmierci Amerykanina George’a Floyda dotarło również do Izraela. Czarnoskóra część populacji tego kraju przypomina, że w ubiegłym roku doszło do dwóch podobnych przypadków, a zdaniem niektórych członków rządu w izraelskiej policji panować ma „systemowy rasizm”.


rząd zatwierdził zgodę na wpuszczenie do Izraela 700 pracowników z Jordanii do pracy w hotelach w mieście Ejlat. Ten krok pozwoli hotelom w Ejlacie przygotować się do normalnego działania przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Według ministra turystyki Asafa Zamira: „Jest to bardzo ważna decyzja dla przywrócenia przemysłu turystycznego w Ejlacie. Wpuszczenie tych pracowników jest niezbędnym krokiem do otwarcia sezonu turystycznego w Ejlacie i powrotu mieszkańców na rynek pracy. Musimy wzmocnić gospodarkę miasta i obniżyć stopę bezrobocia w mieście.”


rząd zatwierdził zgodę na wpuszczenie do Izraela 700 pracowników z Jordanii do pracy w hotelach w mieście Ejlat. Ten krok pozwoli hotelom w Ejlacie przygotować się do normalnego działania przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Według ministra turystyki Asafa Zamira: „Jest to bardzo ważna decyzja dla przywrócenia przemysłu turystycznego w Ejlacie. Wpuszczenie tych pracowników jest niezbędnym krokiem do otwarcia sezonu turystycznego w Ejlacie i powrotu mieszkańców na rynek pracy. Musimy wzmocnić gospodarkę miasta i obniżyć stopę bezrobocia w mieście.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 20 778. W stanie ciężkim jest 40 osób (28 pod respiratorami). Zmarło 305 osób. Obecnie aktywnych jest 4 778 przypadków.

W ciągu ostatniej doby wykryto 145 nowych infekcji. Przeprowadzono 6 598 testów.


22 czerwca 2020 r.


po 89 dniach przestoju z powodu epidemii koronawirusu, Israel Railways wznawiły rano działalność. Każdy pasażer jest zobowiązany do wcześniejszego zakupu biletu na przejazd pociągiem. Liczba pasażerów została ograniczona do 500 osób na pociąg (standardowo 800-1000). Przed wejściem na stację, wszystkim podróżnym mierzona jest temperatura. Pociągi rano jechały niemal puste, gdyż niewiele osób zdecydowało się na podróż w pierwszym dniu wznowienia ruchu pociągów. Rano sprzedano 38 tys. biletów, przy normalnej sprzedaży 250 tys. biletów. Na obecnym etapie Siły Obronne Izraela wydały zakaz żołnierzom korzystania z pociągów. Początkowo pociągi nocne nie będą działać, a połączenia między Tel Awiwem a Jerozolimą nie będą zatrzymywać się na lotnisku Ben-Guriona.


w Izraelu rozpoczęły się egzaminy maturalne, do których przystąpi około 190 tys. uczniów. Dzisiaj rozpoczął się egzamin maturalny z chemii. Jeszcze w tym tygodniu odbędą się egzaminy z biologii, nauki o środowisku, informatyki i fizyki, a w następny poniedziałek egzamin z matematyki. Egzaminy będą przeprowadzane zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia, z wymogiem noszenia masek ochronnych, utrzymywania dystansu dwóch metrów od siebie i ograniczania liczby egzaminowanych w klasie do 15-19 uczniów.


ministerstwo obrony poinformowało, że pomimo trudnego roku naznaczonego spadkiem cen ropy i pandemią koronawirusa, eksport wojskowy Izraela przyniósł w ubiegłym roku 7,2 mld dolarów w kontraktach eksportowych (w poprzednim roku 7,5 mld dolarów). Gen. Jair Kulas powiedział: „Pomimo intensywnych międzynarodowych wyzwań i konkurencji udało nam się utrzymać Izrael wśród 10 największych eksporterów uzbrojenia na świecie, z udziałem w rynku przekraczającym 7 miliardów dolarów. Pomimo trudnego roku nastąpił znaczny wzrost liczby transakcji podpisanych w 2019 r., zwłaszcza podpisanych umów międzyrządowych.” Izraelskie firmy eksportowały w 2019 r. m.in. radary i elektroniczne systemy bojowe (17%), rakiety i systemy obrony powietrznej (15%), samoloty i awionikę (13%), systemy obserwacyjne i optykę (12%), wyrzutnie rakietowe (10%), systemy dronów i UAV (8%), systemy wywiadowcze, informacyjne i cybernetyczne (7%), systemy łączności (7%), pojazdy i pojazdy opancerzone (4%), obsługa klienta i inne (3%), amunicja i uzbrojenie (3%), systemy morskie (1%). Największym odbiorcą izraelskiego uzbrojenia były państwa z obszaru Azji i Pacyfiku (41%, w porównaniu do 46% z poprzedniego roku), a następnie Europa (26%, przy wzroście z 15%), Ameryka Północna (25%, wzrost z 6% w 2018 r. ), Afryka (4%, wzrost z 2%) i Ameryka Łacińska (4%, spadek z 6%).


rząd jednogłośnie przyjął propozycję ministerstw zdrowia, skarbu i obrony, aby przygotować scenariusz dotyczący drugiej fali epidemii koronawirusa, w której 2 tys. osób byłoby podpiętych do respiratorów z powodu COVID-19, a kolejne 2 tys. osób również podpiętych do respiratorów z innych przyczyn. Scenariusz przewiduje także 7,5 tys. pacjentów w szpitalach i kilkaset ofiar śmiertelnych. Premier Netanjahu powiedział, że należy podjąć wszelkie środki zapobiegawcze, aby uniknąć takiego scenariusza. „Jeśli społeczeństwo nie zastosuje się do wytycznych ministerstwa zdrowia, kary za łamanie zarządzeń znacznie wzrosną. Omawiamy radykalne zwiększenie egzekwowania prawa, w tym zwiększenie grzywien, centralizację egzekucji oraz wykorzystanie wszystkich sił do nadzorowania przepisów epidemiologicznych. Drugą rzeczą jest użycie narzędzi cyfrowych. Wiemy, że jest to problematyczne, ale z drugiej strony wiemy również, że bardzo nam pomógł w powstrzymaniu epidemii. Nie wykluczamy po raz kolejny ograniczenia dużych zgromadzeń. Jest to bardzo dramatyczny krok, ale sugeruję, abyśmy to rozważyli. Zobaczymy, czy i kiedy będziemy go potrzebować, i oczywiście ma to wpływ na niektóre ograniczenia, które już zniesiliśmy.”


Siły Obronne Izraela wydały nowe wytyczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa wśród żołnierzy. Wśród wytycznych są ograniczenia dotyczące liczby żołnierzy, którzy mogą być razem w jednym miejscu. Żołnierze będą w małych jednostkach do 10 osób. Maksymalna liczba żołnierzy, którzy mogą przebywać razem w zamkniętej przestrzeni wynosi 50, a maksymalna liczba żołnierzy, którzy mogą być razem na otwartej przestrzeni, wynosi 100. Ponadto żołnierze powracający do bazy z przepistki do domu lub urlopu, będą musieli pozostać w bazie przez miesiąc czasu. Żołnierze, którzy powrócą do bazy, będą musieli pozostać w izolacji przez pięć dni, zanim będą mogli wrócić do swoich regularnych jednostek. Ponadto żołnierze nie będą mogli podróżować pociągiem. Obecnie 69 żołnierzy jest chorych, a kolejne 3 170 żołnierzy jest poddanych kwarantannie. Nie wpływa to na zdolności operacyjne wojska.


. minister finansów Israel Katz powiedział, że „z pewnością widzimy niepokojący trend wzrostu zachorowalności. Wskaźniki zakażeń zaczęły spadać, by ponownie podskoczyć. Wciąż nie są tak złe jak wcześniej, ale zdecydowanie jest to niepokojący trend i musimy być przygotowani. Moim stanowiskiem jest nie zamykanie ponowne gospodarki, ale wszyscy muszą przestrzegać zasad. My jako rząd dajemy narzędzia głównie lokalnym władzom, a także zasugerowano, aby one wykorzystały zebrane pieniądze z nałożonych grzywien. Nie jesteśmy zainteresowani pobieraniem pieniędzy od społeczeństwa, ale chcemy po prostu stworzyć środek odstraszający. Analizując obecny stan gospodarki odkryłem, że jesteśmy w najcięższym kryzysie gospodarczym w historii państwa, a conajmniej najpoważniejszym w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Sytuacja nie poprawi, gdyż deficyt prawdopodobnie do końca roku wzrośnie o ponad 10%, powodując ujemny wzrost gospodarczy oraz zły stosunek PKB do zadłużenia. Mimo to, że rząd przeznacza duże kwoty na gospodarkę, aby pomóc przedsiębiorstwom i sektorom dotkniętym kryzysem. Pompujemy ogromne sumy w gospodarkę.”


technologiczny gigant Microsoft przejął izraelską firmę CyberX zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Wartość transakcji wynosi około 165 mln dolarów. Przejęcie CyberX pomoże rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem podłączonych urządzeń IoT w sieciach IT i przemysłowych. Platforma cybernetyczna CyberX została do tej pory wdrożona w ponad 1200 przemysłowych systemach kontroli produkcji (ICS) na całym świecie.

Współzałożyciel CyberX, Nir Giller powiedział: „Łącząc nasze siły z Microsoftem, skalujemy naszą działalność i technologię, aby umożliwić bezpieczną cyfrową transformację wielu innym organizacjom. CyberX i Microsoft zapewnią bezkonkurencyjne rozwiązania w celu uzyskania widoczności i całościowego zrozumienia ryzyka dla wszystkich urządzeń IoT i OT w waszych przedsiębiorstwach.”


Dyrektor Yad Vashem odchodzi po 27 latach

81-letni dyrektor Yad Vashem Awner Szalew odchodzi po 27 latach pracy na tym stanowisku. Szalew przeprowadził spektakularną transformację jednej z najważniejszych na świecie instytucji pamięci o Holokauście, jednak nie uniknął wywołania kontrowersji – komentuje Associated Press.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.