Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 21.7

.


21 lipca 2020 r.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że rozbiła komórkę terrorystyczną Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, która planowała uprowadzenie izraelskiego żołnierza, aby go wymienić za palestyńskich więźniów. Komórka działała w Samarii i współpracowała z libańskim Hezbollahem oraz Iranem w finansowaniu działań i szkoleniu członków. Łącznie zatrzymano 9 osób. Równocześnie wyrażono zaniepokojenie oznakami braku zarządzania w Autonomii Palestyńskiej z powodu braku koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem i trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej koronawirusem. W ostatnich tygodniach w wielu wioskach i obozach uchodźców w Autonomii Palestyńskiej nie widziano ani jednego funkcjonariusza palestyńskich sił bezpieczeństwa. Sytuacja ta wynika z niezdolności Autonomii Palestyńskiej do przemieszczenia swoich sił policyjnych bez koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem. Odnotowano także spadek morale palestyńskich sił bezpieczeństwa, z których wielu ludzi odchodzi i składa wnioski o pracę w izraelskich firmach ochrony, szukając lepszych warunków pracy i lepszego wynagrodzenia.


. władze miasta Jerozolimy ustaliły przebieg fioletowej linii tramwaju w mieście. Trasa będzie miała około 12 km długości i obejmie około 18 stacji, w tym 11 stacji współdzielonych z innymi liniami. Będzie to jedyna linia przebiegająca ze wschodu na zachód. Będzie ona obsługiwać szpital Hadassah Ein Kerem, centrum handlowe Malcha Mall i obszar Talpiot. Linia połączy się z zaplanowanymi do budowy liniami: czerwoną w Hadassah Ein Kerem, niebieską w dzielnicy Malcha i zieloną w Talpiot.


Izraelska komisja parlamentarna po raz kolejny uchyliła we wtorek decyzję rządu dotyczącą obostrzeń przeciwepidemicznych i zezwoliła na otwarcie restauracji mimo wprowadzenia nowych restrykcji, mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.


Jedna z najsławniejszych modelek wszech czasów usłyszała wyrok przed sądem w Izraelu! Bar Refaeli (35 l.) została skazana na dziewięć miesięcy prac społecznych za nieprawidłowości podatkowe. Z kolei jej matka odbędzie 16 miesięcy bezwzględnego więzienia. Panie musza też oddać państwu 11,5 miliona dolarów! 10 milionów z tej kwoty to właśnie suma, jaką nieskutecznie ukrywały przed fiskusem, zaś pozostałe półtora miliona to grzywna za popełnione przestępstwo. Nie wiadomo jeszcze, jakimi dokładnie pracami społecznymi będzie musiała zająć sie żyjąca w luksusie modelka. Jej lekki wyrok to efekt ugody z wymiarem sprawiedliwości. Refaeli dobrowolnie poddała się karze.


koncern zbrojeniowy Rafael Advanced Defense Systems poinformował, że otrzymał zamówienia na rakiety przeciwpancerne Spike z dziewięciu państw Unii Europejskiej. Do tej pory sprzedano 34 tys. tych rakiet do ponad trzydziestu krajów, z czego 6 tys. z tych pocisków zostało wystrzelonych, czy to podczas ćwiczeń, czy w rzeczywistych sytuacjach na polu bitwy. Cena jednego pocisku to około 100 tys. dolarów.


szef zespołu ekspertów Uniwersytetu Ben-Guriona prof. Dov Schwartz, wezwał rząd do wprowadzenia niemalże całkowitego zamknięcia kraju, aby zapobiec rozszerzeniu się epidemii i konieczności ponownego całkowitego zamknięcia gospodarki. “Wzywam premiera i wicepremiera: Obudźcie się, jesteśmy o krok od katastrofy. Najnowsze wiadomości i wyniki wskazują, że nadal galopujemy w stronę przepaści, gdzie nie będziemy mogli uniknąć sytuacji przeciążenia oddziałów szpitalnych, a lekarze będą musieli decydować, kogo podłączyć pod respirator, a kto umrze. Mamy około trzech tygodni czasu do momentu, w którym będziemy musieli rozważać pełne zamknięcie. Przez ostatni czas spaliliśmy i prowadziliśmy niekończące się polityczne dyskusje na temat otwarcia restauracji, siłowni, basenów i mykw. Teraz wydaje się, że jedynym sposobem uniknięcia całkowitej blokady gospodarki jest wprowadzenie niemal całkowitego zamknięcia, z wyłączeniem firm istotnych dla gospodarki. Do tego trzeba wprowadzić rozwiązania, które sprawdziły się w pierwszej fali, to jest ograniczyć letnie szkoły i przedszkola do małych grup, narzucić domową izolację po pracy i w weekendy, a także dobrowolną izolację dla wszystkich seniorów i osób z grup ryzyka. Dlatego potrzebne jest zamknięcie basenów, restauracji, synagog, mykw i siłowni.”


Magnus Carlsen i reprezentant Izraela Borys Gelfand prowadzą po pierwszym dniu turnieju online Legends of Chess w szachach szybkich, czwartej edycji cyklu Magnus Carlsen Invitational, organizowanego przez norweskiego mistrza świata.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 53 559. W stanie ciężkim jest 256 osób (77 pod respiratorami). Zmarło 424 osób. Obecnie aktywnych jest 30 488 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 203 nowych infekcji.


wieczorem ponad 2 tys. lewicowych aktywistów przeszło w protestacyjnym marszu spod biura premiera w Jerozolimie pod Kneset. Demonstranci zażądali rezygnacji premiera Netanjahu z powodu postawionych mu zarzutów i sposobu radzenia sobie z kryzysem koronawirusa. Doszło do starć z policją, podczas których aresztowano 10 demonstrantów. Protestujący zostali aresztowani po tym, jak użyli urządzeń nagłośnieniowych by wyzywać policjantów od nazistów, a następnie wywiesili flagi Antify na pomniku Menory i odmówili rozejścia się.


premier Benjamin Netanjahu wezwał ministerstwo finansów do przeznaczenia 3,3 mld szekli na zwiększenie budżetu obronnego, w celu “finansowania rutynowych działań Sił Obronnych Izraela, budowy bariery granicznej wzdłuż Strefy Gazy i innych krytycznych kwestii, których nie można opóźnić”.


Efraim

 

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Sprzedawanie rakiet Spike “do UE”-czy to osiagniecie ? Rafael zdaje sie produkuje tez Spike w Polsce, olbrzymi blad,dawac technologie wojskowa przyczajonym wrogom.

  2. Dziękuje, Efraim ! Jak zawsze ciekawe i potrzebne !

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.