Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.7 – 29.7


28 lipca 2020 r.


Północne Dowództwo Sił Obronnych Izraela wzmocniło swoje siły rozmieszczone wzdłuż granicy z Libanem. Wiadomo, że w tym obszarze rozmieszczono siły specjalne, jednostki wywiadu oraz nieokreślone precyzyjne rodzaje broni.

W zeszły poniedziałek izraelskie siły powietrzne przeprowadziły nalot w pobliżu portu lotniczego w Damaszku (Syria). Zniszczono dostawę irańskiej broni i amunicji przeznaczonej dla sił Hezbollahu w Libanie. W tym ataku zginął wysoki dowódca Hezbollahu, który pomagał w organizacji transportu broni do Libanu. W odpowiedzi Hezbollah zspowiedział odwet na Izraelu, co jest zgodne z ogłoszoną w 2015 r. doktryną wzywającą do pomszczenia każdej ofiary. W ten sposób Hezbollah usiłuje w ten sposób prowadzić swoją politykę odstraszania wobec Izraela, a jednocześnie usiłuje udowadnić Iranowi, że jest najskuteczniejszym i najpotężniejszym sojusznikiem Republiki Islamskiej na Bliskim Wschodzie. Przeprowadzony wczoraj atak wyraźnie nie zamierzał w poważny sposób naruszyć suwerenności Izraela, gdyż zmusiłoby to Izraelczyków do militarnej reakcji w głębi Libanu. Celem Hezbollahu było przeprowadzenie ograniczonego w rozmiarach ataku, wymierzonego w militarny cel Sił Obronnych Izraela w spornym obszarze Shebaa Farms na zboczach góry Har Dov. Zakładano, że trafienie w pojazd wojskowy lub posterunek wojskowy, przy uniknięciu zaszkodzeniu ludności cywilnej, pozwoliłoby odnieść sukces propagandowy bez ponoszenia bolesnych następstw.

Siły Obronne Izraela były przygotowane na taką ewentualność i umieściły swoje czołgi pod maskowaniem w postaci roślinności. Prawdopodobnie, wysłanie grupy terrorystów miało na celu ściągnąć izraelskie jednostki w rejon domniemanej infiltracji granicy, aby wówczas trafić przeciwpancerną rakietą taki cel, jak np. czołg. Terroryści zostali wykryci jeszcze po stronie libańskiej, jednak izraelscy żołnierze czekali, aż intruzi wejdą kilka metrów na terytorium Izraela. Wówczas rejon infiltracji dosłownie „zasypano” ogniem broni maszynowej, a także pociskami moździerzy, lekkiej artylerii i czołgów. Najwyraźniej strzelano w taki sposób, aby uniknąć ofiar śmiertelnych, a jednocześnie zmusić agresorów do ucieczki. W ten sposób uniknięto kolejnej sytuacji, prowokującej Hezbollah do odwetu. Izraelscy żołnierze rozpalili również okolicy pożary, aby w ten sposób stworzyć zasłonę dymną, która dodatkowo przysłoniła izraelskie pozycje, utrudniając terrorystom celne wystrzelenie przeciwpancernej rakiety. Dzięki temu rakieta Kornet nie trafiła w cel.

Nie wiadomo jednak co dalej. Hezbollah może uznać, że nie osiągnął zamierzonego celu i może nadal próbować zaszkodzić Siłom Obronnym Izraela. Dlatego nadchodzące dni pozostaną pełne napięcia, a izraelskie siły zachowają wysoką czujność wzdłuż granicy. Izrael nie jest zainteresowany eskalacją napięć.


rano Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy wiązkę balonów z podwieszoną głowicą bojową rakiety przeciwpancernej RPG. Balony wylądowały na terenach rolniczych na Negewie. Saperzy rozbroili ładunek.


szef Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym gen. Amos Yadlin odniósł się do wczorajszego incydentu na północnej granicy z Hezbollahem. „Incydent w Har Dov zakończył się w sposób rozsądny dla Izraela: wczesne wykrycie i udaremnienie infiltracji oddziału terrorystów z Hezbollahu na terytorium Izraela, bez własnych strat. Jest jednak za wcześnie, aby orzec że incydent jest już za nami. Musimy mieć pewność, że Hezbollah jest zadowolony z osiągniętych rezultatów propagandowych i przywróci rutynę.”


libański premier Hassan Diab potępił „niebezpieczną eskalację militarną na granicy z Izraelem. Izrael po raz kolejny naruszył suwerenność Libanu. Apeluję o ostrożność w najbliższych dniach, ponieważ obawiam się, że w świetle dużego napięcia na granicy sytuacja może się pogorszyć.” Hezbollah zaprzeczył próbie infiltracji na terytorium Izraela, oskarżając izraelską armię o wystrzelenie dziesiątek pocisków na Liban.


przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley złożył niezapowiedzianą wizytę w Izraelu, spotykając się z ministrem obrony Bennym Gantzem. Omówiono kwestie regionalnych zagrożeń bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Libanie, Syrii, Iraku i Iranie.


 Irańska Gwardia Rewolucyjna rozpoczęła we wtorek ćwiczenia wojskowe w Zatoce Perskiej, podała półoficjalna agencja informacyjna Tasnim, w czasie wysokiego napięcia między Teheranem a Waszyngtonem.
Teheran, który sprzeciwia się obecności marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i krajów zachodnich w Zatoce, organizuje coroczne cwiczenia wojenne na strategicznych drogach wodnych, które są kanałem dla około 30% całej ropy naftowej i innych płynów naftowych będących przedmiotem handlu morskiego.

ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 66 293. W stanie ciężkim jest 316 osób (97 pod respiratorami). Zmarło 486 osób. Obecnie aktywnych jest 33 625 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 2 308 nowych infekcji. Przeprowadzono 15 936 testów. Zgodnie z nowym planem działania, miasta oznaczone jako „zielone” (niska zachorowalność), otrzymałyby zezwolenie na otwieranie restauracji, teatrów i innych miejsc. Miasta oznaczone jako „żółte” (zagrożone poważną epidemią), otrzymywałyby więcej pieniędzy na pomoc w rozwiązaniu problemu. Miasta „czerwone” (potwierdzone ogniska epidemii), byłyby zarządzane na poziomie krajowym. W miastach tych pomoc udzielałoby wojsko.


 niezidentyfikowany człowiek usiłował wtargnąć z siekierą do synagogi w Mariupolu na Ukrainie. Strażnik powstrzymał napastnika, zmuszając go do ucieczki. Policja poszukuje sprawcę. W chwili ataku w synagodze przebywał rabin Menachem Mendel Cohen i dwie osoby. Była to pora porannej modlitwy w synagodze.


29 lipca 2020 r.


Siły Obronne Izraela ujawniły nowe szczegóły dotyczące ostatniej infiltracji Hezbollahu w rejonie Har Dov. Izraelscy żołnierze obserwowali oddział terrorystów przez pół dnia jak przemieszczał się wzdłuż granicy. Po wejściu na 50 metrów w głąb Izraela, wojsko otworzyło do ​​nich ogień. Były to ostrzegawcze strzały. Żołnierze otrzymali wcześniej rozkaz, aby nie zabijać napastników, by nie podnosić napięcia Hezbollahu. W wyniku ostrzału czterej terroryści porzucili swój sprzęt i uciekli z powrotem przez granicę, gdzie czekał pojazd, który miał ich zawieźć dalej na północ. Pojazd był śledzony przez bezzałogowy dron. Komórka, która usiłowała infiltrować, nie należy do regularnych sił Hezbollahu. Działała ona bez osłony innych sił. Podkreślono, że gdyby wystrzelona rakieta Komet trafiła w obiekt wojskowy lub cywilny, powodując ofiary w ludziach, Siły Obronne Izraela nie miałyby wyjścia i odpowiedziałyby siłowo. Cały incydent został udokumentowany, ale jeszcze nie udostępniło nagrań mediom.


Zachowując świadomość wzdłuż granicy, wojsko unika zabijania agentów w nieudanej ofensywie grupy terrorystycznej, wstrzymuje się z wydaniem z niej materiału filmowego


KAIR- czołowa grupa separatystów w Jemenie porzuci swoje aspiracje do samorządności, aby wdrożyć opóźniony układ pokojowy, w którym pośredniczyła Arabia Saudyjska, ogłosiła w środę , aby zamknąć niebezpieczną przepaść między nominalnymi sojusznikami w wojnie pięcioletniej.


Ocaleni z Holokaustu na całym świecie udzielają głosu w sprawie rozpoczętej w środę kampanii skierowanej do szefa Facebooka Marka Zuckerberga, wzywając go do podjęcia działań w celu usunięcia z portalu społecznościowego zaprzeczenia ludobójstwa nazistów.


Jak poinformował w ubiegłą niedzielę portal „Jerusalem Post”, pierwszy z dronów klasy MALE, Heron TP, produkowanych przez izraelski koncern Israel Aerospace Industries (IAI) dla Niemiec, pomyślnie przeszedł pierwsze próby powietrzne przeprowadzone w Izraelu. Według strony izraelskiej, mimo kłopotów związanych z pandemią koronawirusa, prace idą zgodnie z planem.


Aleksanderer Bez Zvi, który od jesieni ub. roku jest ambasadorem Izraela w Polsce, zostanie nowym izraelskim ambasadorem w Rosji.


Izrael odnotowuje najwyższą dzienną liczbę przypadków wirusów od początku pandemii

Spośród 33 377 pacjentów 315 jest w ciężkim stanie, a 96 jest podłączonych do respiratorów; liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do 490; koronawirus car ujawnia nowy krajowy zarys walki z nowym wirusem


Wysoki urzędnik Ministerstwa Zdrowia powiedział w środę Komitetowi Kontroli Państwowej Knesetu, że nie będzie już wymaganego okresu kwarantanny dla osób przybywających do Izraela z krajów sklasyfikowanych jako „zielone kraje” – tych z niskim wskaźnikiem zakażeń koronawirusem.


Efraim

 

 

 

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Stalin tez uwazal zeby nie prowokowac Niemcow przed 22 Czerwca 1941 ba, nawet w pierwszych godzinach najazdu niemieckiego, Armia Czerwna miala rozkaz ”nie odpowiadac na prowokacje niemieckie!!”.
    Szmendryki izraelskie mysla ze sa madrzejsi I zuzywanie ogromnych srodkow na strzelanie bez trafienia ,zamykanie drug ,zakaz wychodzenia z domow dla izraelczykow zapewni zwyciestwo na Hezbollahem

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.