Ciekawe artykuly

Zemsta: „Dzisiaj wszyscy podążają za strategią Szwecji”

Artykul z drugiej najwiekszej gazety w Szwecji ” Svenska Dagbladet “

Artykul zostal przetlumaczony prz pomocy googla

Przyslal Janusz G

Organ zdrowia publicznego i epidemiolog stanowy Anders Tegnell był mocno przesłuchiwany podczas pandemii koronacyjnej, kiedy zginęło wielu Szwedów. Szwecja była wyśmiewana, nazywana karykaturą i zbesztana za jej wyjątkową strategię koronacyjną. Teraz wszystkie kraje w Europie podążają za modelem szwedzkim – ale nikt nie odważyłby się tego przyznać, mówią czołowi eksperci od wirusów, z którymi rozmawiał SvD.


Gunilla von Hall

GENEWA w Wielki Piątek w tym roku Donald Trump zorganizował jedną ze swoich wielu konferencji prasowych na temat wirusa koronowego.

– Gdybyśmy postępowali zgodnie ze szwedzką strategią, zginęlibyśmy dwa miliony. Szwecja ma wielkie trudności. Szwecja ogromnie cierpi. To znaczy, Szwecja bardzo cierpi – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Nie jest jedynym, który skrytykował to, co stało się znane jako „szwedzka strategia” w walce z koronawirusem. Chór krytyków był duży i głośny. Decyzja, by nie zamykać społeczeństwa, ale polegać na trosce obywateli o dystans i higienę, została nazwana „nieodpowiedzialną” i „bezwzględną”. Z niezliczonych źródeł słyszano suche komentarze, że „Szwecja stawia gospodarkę na pierwszym miejscu i pozwala starym umrzeć, aby ratować miejsca pracy”.

Ale teraz wydaje się, że wiatr się zawraca.

Od obwinianych do chwalonych

Szwecja przeszła od obrażania do szacunku za strategię korony, która różni się od reszty świata. Rodzaj zemsty, według wybitnych epidemiologów i międzynarodowych ekspertów od wirusów, z którymi rozmawiał SvD.

Jeden z nich idzie jeszcze dalej. Antoine Flahault jest profesorem epidemiologii na Uniwersytecie Genewskim i dyrektorem Instytutu Globalnego Zdrowia.

– Dziś wszystkie kraje w Europie mniej więcej kierują się metodą z modelu szwedzkiego – ale nikt by się do tego nie przyznał. To nie jest poprawne politycznie. Niemal każdy skrytykował szwedzką strategię i nazwał ją nieludzką i porażką. Nie możesz się teraz zawrócić, mówi Flahault.

– Metoda szwedzka była postrzegana jako karykatura. Zostało to opisane jako strategia priorytetyzacji gospodarki i uzyskania odporności grupowej, przy jednoczesnym zaniedbaniu śmierci.

Jednak w obliczu nowych fal wirusów większość krajów europejskich decyduje się teraz na szwedzką drogę, według Flahault. Próbują uniknąć ponownego zamykania społeczności – tak zwanej blokady. Szkoły, restauracje i sklepy są otwarte. Transport publiczny jest w ruchu. Obywatele są zachęcani do słuchania porad dotyczących odległości i higieny. Mantra „izolatu ścieżki testowej” jest powtarzana bez przerwy.

– Nowe wyłączenia byłyby katastrofalne dla gospodarek. Teraz próbują szwedzkiej metody. Tam udało im się sprawić, by obywatele zrozumieli i wzięli udział w walce z wirusem bez obowiązkowych praw i przepisów.

– Szwedzki model jest dziś postrzegany jako rozsądny lub wyjątkowa alternatywa dla lockdownu.

Flahault uważa, że ​​chociaż droga Szwecji tak naprawdę nie różni się zbytnio od innych krajów, w praktyce.

– Miałeś własną blokadę. Bary i restauracje były otwarte, ale pozostawały dość puste. Krajowe linie lotnicze ograniczyły ruch nie z powodu przymusu, ale z powodu braku pasażerów. Ludzie zaczęli pracować z domu i unikali transportu publicznego.

Obecnie kilka krajów testuje podobne podejście.

– Kraje chcą spróbować czegoś bardziej dojrzałego, bardziej odpowiedzialnego i włączającego. Jednak mogą nie być tak dojrzałe, jeśli chodzi o zdrowie publiczne. Okaże się, czy model szwedzki sprawdza się w innych krajach.

W tej chwili dane wyglądają dobrze dla Szwecji, z niskim rozprzestrzenianiem się infekcji i niewielką liczbą zgonów – czy to jest powód, dla którego inne kraje szukają tutaj?

David Nabarro – zdjęcie: Christine Olsson / TT

Zaufanie i równość

Szwecja ma obecnie tendencję spadkową z około 150 nowymi przypadkami dziennie i niskim rozprzestrzenianiem się infekcji. Według Johns Hopkins University we Francji, która miała ciężką blokadę przez dwa miesiące, obecnie przeżywa dramatyczny wzrost o około 7 000 nowych przypadków. Podobnie jak w przypadku katastrof z końca marca.

W Hiszpanii liczba nowych przypadków wzrosła od połowy lipca, ponad 8500 nowych przypadków w środę.

Trend dotyczący nowych przypadków wirusów wynika częściowo z większej liczby testów. Jednak David Nabarro, specjalny wysłannik ds. Covid-19 w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i szef Instytutu Globalnych Innowacji Zdrowotnych w Imperial College w Londynie, uważa, że ​​w Europie faktycznie obserwuje się teraz więcej epidemii.

Nabarro uważa również, że część szwedzkiego zarządzania koronami zasługuje na pochwałę. W excl

W ekskluzywnym wywiadzie dla SvD mówi, że metoda „zrozumienia i zaufania” między władzami a obywatelami jest wzorem dla innych krajów.

– Władze Szwecji uznały, że mają wystarczająco dobre stosunki z obywatelami, aby osiągnąć pożądane zmiany. Nie musieli używać reguł i przymusu. To niezwykłe.

– Opowiadam się za tym, aby ten rodzaj zaufania między władzami a ludźmi był szerzej stosowany na świecie.

W Hiszpanii liczba nowych przypadków rośnie od połowy lipca.

W Hiszpanii liczba nowych przypadków rośnie od połowy lipca. Zdjęcie: Joaquin Corchero / TT

Ale w Szwecji jest jeszcze jedna zaleta, według Davida Nabarro: kobiety na stanowiskach kierowniczych.

– Szwecja ma jeden z najbardziej feministycznych rządów na świecie. Kobiety są bardziej nastawione na współpracę i właśnie tego teraz potrzeba. Mężczyźni w szwedzkim rządzie również koncentrują się na konsensusie.

To jest coś, od czego świat musi się nauczyć, podkreśla Nabarro.

– Należy bardziej skupić się na tego typu mniejszej konkurencji w zarządach krajów, jeśli chodzi o egzystencjalne zagrożenia zewnętrzne.

Inni eksperci nie są aż tak przytłaczający, jeśli chodzi o szwedzką strategię. Marc Van Ranst, profesor uniwersytetu i wirusolog oraz dyrektor Belgijskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, uważa, że ​​obraz Szwecji jest obecnie na rollercoasterze.

„Szwecja ma to całkiem proste dla siebie”

– Szwecja jest oczerniana, gloryfikowana, oczerniana i ponownie gloryfikowana. Mówi, że jest za wcześnie, aby powiedzieć, która metoda jest najlepsza.

Uważa, że ​​świat został rzucony na absurdalną konkurencję.

– Stało się międzynarodowym konkursem ze zwycięzcami i przegranymi, złotymi i srebrnymi medalami. Ludzie są jak szaleni. To nie są igrzyska olimpijskie, mówi Marc Van Ranst.

– To kryzys zdrowotny i pod wieloma względami kryzys gospodarczy, w którym kraje robią wszystko, co w ich mocy, w oparciu o swoje warunki. Tutaj Szwecja ma to dla siebie całkiem proste.

Szwecja to kraj o małej gęstości zaludnienia na obrzeżach Europy, dobrze poinformowanych obywateli i dobrej opieki zdrowotnej. Nie można go porównać z małym, gęsto zaludnionym krajem w środku Europy.

– Jeśli rząd w Szwecji coś mówi, zazwyczaj większość społeczeństwa się z tym zgadza. Jeśli zrobisz to samo tutaj, w Belgii, ludzie powiedzą „zapomnij, zróbmy dokładnie odwrotnie”.

– Te różnice kulturowe utrudniają eksport szwedzkiego modelu wirusa.

Imponujące jest to, jak decyzje podejmuje się w oparciu o naukowe interpretacje faktów, a nie polityczne interpretacje faktów.

Kraje powinny mieć strategię, która jest zarówno uzasadniona naukowo, jak i akceptowalna kulturowo, podkreśla epidemiolog Dorit Nitzan, szefowa ds. Gotowości na wypadek katastrof w WHO w Europie.

– Szwecja jest przykładem tego, jak należy dostosować strategię do zachowań ludzi. Ale Szwecja jest uprzywilejowana. Nie potrzebujesz blokady, aby poradzić sobie z przypadkami infekcji. Mówi, że w innych krajach upadła służba zdrowia, a blokada stała się jedynym wyjściem.

Dlatego WHO nie chce bezpośrednio zalecać krajom przestrzegania zasad zarządzania wirusami w innych krajach, ale dostosowanie się do kontekstów krajowych.

– Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Ale nazwanie szwedzkiej strategii nieodpowiedzialną jest naprawdę przesadzone, mówi kierownik ds. Katastrof.

Innym zawodnikiem wagi ciężkiej w WHO jest Mark Ryan, Head of Disaster Preparedness. Jako wzór podkreślił Szwecję.

– Kiedy mamy osiągnąć „nową normalność”, Szwecja może być w przyszłości krajem modelowym – jeśli chcemy uniknąć całkowitej blokady – mówi.

Zaznacza, że ​​istnieje partnerstwo z ludnością w Szwecji.

– Imponujące jest również to, jak podejmuje się decyzje w oparciu o naukowe interpretacje faktów, a nie polityczne interpretacje faktów.

Powrot – iliczba ofiar smiertelnych

Jednak wszyscy eksperci od wirusów zajmują się słabym ogniwem Szwecji: domami opieki.

Ponad 5800 osób zmarło w apartamentach z powodu wirusa, w porównaniu z 265 zgonami w Norwegii lub 336 w Finlandii.

– Wiele zgonów w domach opieki jest bardzo niefortunnych. Wielu błędnie uznało to za argument, że szwedzka metoda nie zadziałała, mówi epidemiolog Antoine Flahault.

– Ale to niesprawiedliwe. Wysokie wskaźniki śmiertelności nie są związane z faktem, że Szwecja nie została zamknięta. Jest to związane z brakiem ochrony w domach.

Mogli zainwestować w więcej sprzętu ochronnego, ale tego nie zrobili, ponieważ nie skończyło się to na pieniądzach w kieszeniach właścicieli

Szef Belgijskiego Instytutu Zdrowia Publicznego uważa, że ​​chodzi o pieniądze.

– Domy spokojnej starości stały się modelem biznesowym. Można zarabiać na domach opieki, a społeczeństwo o dziwo pozwoliło na to. Mogli zainwestować w więcej sprzętu ochronnego, ale nie zrobili tego, ponieważ nie skończyło się to pieniędzmi w kieszeniach właścicieli – mówi Marc Van Ranst.

– Życie ludzi starszych nie jest wiele warte – i umierają.

Gdy szczepionka zostanie wdrożona, a wyniki przekraczają międzynarodowe wskaźniki śmiertelności, nie ma pewności, że liczba zgonów w Szwecji będzie tak silna, jak ma to miejsce obecnie. Na przykład w piątek dotarła informacja, że ​​liczba ofiar śmiertelnych w USA na 100 000 mieszkańców przekroczyła obecnie Szwecję – którą Trump miał jako kraj koszmaru.

Podkreśla to również wysłannik WHO David Nabarro.

  • Nie należy być zbyt krytycznym ani wyciągać pochopnych wniosków. Rozumiem, że zadawane są pytania i zgłaszane są komentarze. Ale nie mamy jeszcze pełnego obrazu, aby móc dokonywać międzynarodowych porównań. Książki historyczne dostarczą nam odpowiedzi.
  • Wtedy szwedzką strategię można porównać z innymi.

https://www.svd.se/revanschen–idag-foljer-alla-sveriges-strategi

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.