Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 8.10 – 9.10


Literacka Nagroda Nobla 2020 została przyznana. Louise Glüc zdobyła najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie. Louise Glück, jest pochodzenia węgiersko-żydowskiego

W ciszy mojego sumienia pytam siebie:
Dlaczego przeklinam swe życie? I odpowiadam
Die Erde überwältigt mich:
Świat mnie zwycięża.


8 października 2020 r


COVID-19 niszczy nasienie pacjentów nawet kilka tygodni po wyzdrowieniu, stwierdzili izraelscy lekarze, budząc obawy, że choroba może zmniejszyć płodność. „Mężczyźni, którzy mieli łagodną chorobę, mieli zasadniczo normalną jakość nasienia” – powiedział w wywiadzie dla The Times of Israel w tym tygodniu prof. Dan Aderka z Sheba Medical Center. „Ale ci, którzy cierpieli na chorobę w umiarkowanej lub ciężkiej postaci, często nie, nawet po wyzdrowieniu.


Prezydent USA Donald Trump w środę przyznał, że eksperymentalne leczenie farmakologiczne pomogło mu w wyzdrowieniu z COVID-19 i zasugerował, że jego diagnoza może być „ukrytym błogosławieństwem” dla walki narodu z pandemią – mimo że nie ma sposobu aby prezydent lub jego lekarze wiedzieli, że lek ma jakikolwiek efekt. Donald Trump obiecał szybko, że leki zostaną dopuszczone do użytku – i to za darmo – nawet jeśli nie ma uprawnień do samodzielnego ich zamawiania.


Minister finansów Israel Katz ostro skrytykował w środę rządową politykę blokowania koronawirusa, mówiąc, że masowe zamknięcie niepotrzebnie doprowadzi miliony Izraelczyków do głodu i rozpaczy.


Katar podobno zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o zakup zaawansowanych myśliwców F-35 stealth, co jest kolejnym sprawdzianem zaangażowania Ameryki w utrzymanie przewagi militarnej Izraela w regionie w obliczu bogatych państw Zatoki Perskiej poszukujących zaawansowanego sprzętu wojskowego.Zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych Kongres ma za zadanie zweryfikować sprzedaż broni do krajów Bliskiego Wschodu i porównać ją ze zobowiązaniami Ameryki do izraelskiej przewagi wojskowej, przy czym decyzja ta jest zwykle podejmowana po konsultacjach między Pentagonem i izraelskim ministerstwem obrony. 


IDF utworzy dodatkowy oddział koronawirusa w Centrum Medycznym Rambam w Hajfie w celu przygotowania scenariusza zwiększonej zachorowalności. IDF ma obecnie dwa oddziały koronawirusa w Rambam i rozpoczął szkolenie zespołu medycznego do prowadzenia trzeciego planowanego oddziału.W przeciwieństwie do dwóch pozostałych, trzeci oddział będzie używany tylko w nagłych wypadkach.


Ministerstwo Edukacji podało w czwartek, że ponad 50% dzieci zarażonych koronawirusem to uczniowie charedimskich instytucji edukacyjnych, zgodnie z ustaleniami ministerstwa, które zostały przedstawione Ministerstwu Zdrowia.W instytucjach charedimskich uczy się 448298 uczniów, co stanowi 19,39% izraelskiej społeczności studenckiej, przy czym 1,75% z nich chorowało już na COVID-19.


Libański blok parlamentarny Hezbollahu powiedział w czwartek, że negocjacje z Izraelem w sprawie granic morskich „nie są związane z„ zawarciem pokoju z Izraelem ”. Bejrut nie jest zainteresowany rozszerzaniem rozmów poza spór morski.


Administracja Trumpa jest gotowa ogłosić, że umieści na czarnej liście cały irański sektor finansowy, zadając kolejny cios gospodarce, która już toczy się pod sankcjami USA. Posunięcie to może pogłębić napięcia z krajami europejskimi w sprawie Iranu.


Allergan Aesthetics , oddział amerykańskiej firmy AbbVie, podpisał umowę przejęcia izraelskiej firmy Luminera, prywatnej firmy zajmującej się estetyką, która opracowuje produkty do wypełniania skóry.Wypełniacze na bazie hydroksyapatytu wapnia firmy Lod stymulują wytwarzanie przez organizm naturalnych włókien kolagenowych, pomagając zwiększyć objętość starzejącej się skóry


Izrael i Jordania w czwartek podpisały porozumienie zezwalające na loty komercyjne w przestrzeni powietrznej obu krajów.Umowa lotnicza między dwoma krajami została przyjęta po podpisaniu przez Izrael umów pokojowych ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. Arabia Saudyjska zgodziła się również zezwolić na loty między Abu Zabi a Tel Awiwem w celu wykorzystania swojej przestrzeni powiet


Giełda w Tel Awiwie podała w czwartek, że rozpoczęła wstępne rozmowy z giełdą w Abu Zabi na temat możliwości przyszłej współpracy.Stwierdził, że obie giełdy prowadzą dyskusje na temat możliwości podpisania protokołu ustaleń w celu zaprojektowania ram współpracy regionalnej w różnych dziedzinach, ale rozmowy te są nadal w początkowej fazie i nie osiągnięto żadnych konkretnych porozumień.9 października 2020 r


Izrael odpadł z rozgrywek Euro w pilce noznej po przegranej serii rzutów karnych ze Szkocją


Libańscy negocjatorzy nie zamierzają rozmawiać bezpośrednio ze swoimi izraelskimi odpowiednikami, kiedy obie strony spotkają się w przyszłym tygodniu w celu rzadkich rozmów na temat wytyczenia granicy morskiej między Izraelem a Libanem, według wiadomości Walla i reportera Axios Baraka Ravida. Ravid napisał na Twitterze w czwartek, że chociaż strony będą siedzieć w tym samym pokoju, libańscy urzędnicy planują poprosić mediatorów z USA i ONZ o przekazanie wiadomości stronie izraelskiej.


Opublikowane w piątek dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące koronawirusa pokazały, że Izrael jest na najniższym poziomie pozytywności testu od miesiąca


Pokojowa Nagroda Nobla 2020 została przyznana Światowemu Programowi Żywnościowemu ONZ


Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał w piątek telefonicznie z premierem Etiopii Abijem Ahmedem i omówił kwestie regionalne. Ahmed pogratulował Netanjahu historycznych porozumień osiągniętych między Izraelem, ZEA i Bahrajnem i powiedział, że Netanjahu był pionierem historycznego kroku, który zostanie naprawdę doceniony tylko przez przyszłe pokolenia. Netanjahu rozmawiał z Ahmedem o swoim zamiarze sprowadzenia około 2000 żydowskich mieszkańców Addis Abeby i Gondaru w ramach zobowiązania Izraela do pomocy etiopskim Żydom w aliji.


Przełomowa technologia szybkiego testowania COVID-19, opracowywana wspólnie przez Indie i Izrael, powinna być gotowa do wdrożenia w w ciagu najblizszych dni i będzie w stanie podać wyniki w czasie krótszym niż jedna minuta.


Walla donosiła , że późnym czwartkowym wieczorem w Modi’in Illit doszło do starć między policją a dziesiątkami ultraortodoksów . Aresztowano kilku ultraortodoksów, a młodzież z krzykiem podpaliła drzewa i roślinność w całym mieście.


rano wybuchł groźny pożar pomiędzy społecznościami Modi’in Illit a Kfar HaOranim w zachodniej Samarii. Mieszkańcy Kfar HaOranim zostali ewakuowani, gdyż pożar zniszczył kilka domów. W akcję gaśniczą zaangażowano 40 drużyn strażackich oraz 6 samolotów gaśniczych. W rejonie Wadi Ara odnotowano drugi pożar, gdzie policja ewakuowała mieszkańców arabskiej wioski Umm al-Qutuf.


Obrona podejrzewa, że ​​niektóre z pożarów, które wybuchły w piątek w Judei i Samarii, były wynikiem podpaleń dokonanych przez palestyńskich Arabów.


Zaledwie 5,5 procenta mieszkańców Izraela ma przeciwciała przeciw koronawirusowi, co jest dalekie od odporności stadnej – wynika z opublikowanego w czwartek ogólnokrajowego badania serologicznego. W społecznościach ultraortodoksyjnych wskaźnik ten jest pięć razy wyższy.


Efraim i inni


To byly piekne dni …

Skomponowana przez słynną izraelską piosenkarkę, pisarkę i kompozytorkę Svikę Pick , „Diva” była zwycięską piosenką na Konkursie Piosenki Eurowizji 1998. Wykonanie tej piosenki przez Dana International , która jest w istocie odą do potężnych kobiet w historii, zostało skrytykowane przez konserwatywne grupy, ponieważ piosenkarz urodził się jako mężczyzna i był transseksualny od 1993 roku. Po konkursie piosenka stała się hitem, osiągając numer 11 na brytyjskich listach przebojów i 10 w Szwecji, Belgii, Finlandii, Irlandii i Holandii.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.