Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.12 – 2.12


1 grudnia 2020 r.


Dwadzieścia dziewięć organizacji zajmujących się kontrolą zbrojeń i prawami człowieka podpisało pismo sprzeciwiające się sprzedaży pocisków, myśliwców i dronów o wartości 23 miliardów dolarów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i prosząc Kongres Stanów Zjednoczonych o zablokowanie umowy.


Po raz pierwszy w historii w Dubaju zostanie otwarta szkoła żydowska, będąca wynikiem porozumienia między izraelskim Ministerstwem ds. Diaspory a społecznością żydowską w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).


Balon z przymocowanym urządzeniem zapalającym wylądował we wtorek na południu Izraela.Na miejsce zdarzenia wysłano policyjnych saperów.


Izraelski startup NewRocket ujawnił, jak twierdzi, „nową generację” silników rakietowych, które są napędzane żelem, tanie i przyjazne dla środowiska.


Pierwsza tego typu delegacja biznesowo-handlowa z Bahrajnu miała przybyć do Izraela we wtorek jako kolejny znak ocieplenia stosunków między dwoma krajami.


Pierwszy samolot komercyjny z Izraela do Zjednoczonych Emiratów Arabskich odleci z międzynarodowego lotniska Ben Gurion we wtorek rano.Samolot Israir 663 ma opuścić Tel Awiw o 10 rano po tym, jak Arabia Saudyjska ogłosiła późno w poniedziałek, że umożliwi przelot nad jego przestrzenią powietrzną.


Rząd Słowenii ogłosił w poniedziałek, że „przyjął decyzję o traktowaniu Grupy Hezbollah jako organizacji przestępczej i terrorystycznej stwarzającej zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa”.


Arabia Saudyjska ogłosiła w poniedziałek, że izraelskie samoloty mogą korzystać z jej przestrzeni powietrznej na trasie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu.


Ponad 180 policjantów wtargnęło do domów w trzech niemieckich landach we wtorek po tym, jak niemiecki rząd zdelegalizował skrajnie prawicową grupę, poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych.


izraelska delegacja złożona z 20 lekarzy i ekspertów z Centrum Medycznego Sheba w Ramat Gan poleciało rano do Włoch, aby pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa w Piemoncie w północnej części kraju


Po zabójstwie Fakhrizadeha brygady Hezbollahu, iracka szyicka milicja lojalna wobec Iranu, wydały oświadczenie,„ zdradziecki i tchórzliwy czyn ”syjonistyczno-amerykańsko-saudyjskiej„ osi zła ”.  Groza zemstą tym trzem krajom, mówiąc, że zapłacą „wysoką cenę”.


 Umowa o partnerstwie strategicznym między izraelską firmą Watergen a Emirati Al-Dahra została podpisana 25 listopada w Abu Zabi. Umowa ustanawia partnerstwo między firmami w celu dostarczenia rewolucyjnych rozwiązań wodnych Watergen do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innych krajów regionu.


Dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) zginął podczas nalotu na granicy iracko-syryjskiej, poinformowali w poniedziałek przedstawiciele irackich służb bezpieczeństwa i lokalnej milicji


Po międzynarodowej kampanii dyplomatycznej Odelia Fitoussi została wybrana w poniedziałek do reprezentowania Izraela w Komitecie ONZ ds. Praw Osób Niepełnosprawnych (CRPD).2 grudnia 2020 r.


Irael przekazał Autonomii Palestyńskiej równowartość ponad 1 miliarda dolarów, powiedział w środę palestyński minister, kilka tygodni po odnowieniu koordynacji między obiema stronami.


Prezydent Iranu Hassan Rouhani odrzucił w środę ustawę zatwierdzoną przez parlament, która zawiesiłaby inspekcje ONZ i zwiększyła wzbogacanie uranu, mówiąc, że jest ona „szkodliwa” dla wysiłków dyplomatycznych mających na celu przywrócenie porozumienia nuklearnego z 2015 roku i złagodzenie sankcji USA.Wielka Brytania ogłosiła w środę, że zatwierdziła szczepionkę Pfizer-BioNTech do użytku i że zostanie ona wprowadzona do użytku od przyszłego tygodnia


Premier Benjamin Netanjahu w środę pogratulował przywódcom i obywatelom Zjednoczonych Emiratów Arabskich 49. Dnia Narodowego, mówiąc, że niedawne porozumienie normalizacyjne wzmacnia oba państwa i może służyć jako przykład dla innych krajów w tych krajach.


Prezydent USA Donald Trump rozmawiał o udzieleniu prewencyjnego ułaskawienia swojemu prawnikowi Rudy Giuliani, jego trójce najstarszych dzieci i zięciowi Jaredowi Kushnerowi


Prezydent-elekt USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone przyłączą się ponownie do porozumienia nuklearnego z Iranem, jeśli Teheran wróci do ścisłego przestrzegania porozumienia i obiecał podjąć kroki w celu ograniczenia wpływów regionalnych pełnomocników Islamskiej Republiki.


 Republika Czeska planuje otworzyć biuro dyplomatyczne w Jerozolimie – poinformował w środę minister spraw zagranicznych Izraela Gabi Ashkenazi po rozmowie ze swoim odpowiednikiem Tomášem Petříčkiem.


Oczekuje się, że zięć prezydenta USA Donalda Trumpa i starszy doradca Jared Kushner zajmie się kryzysem w Zatoce Perskiej i będzie dążył do zakończenia sporu podczas środowej wizyty w Katarze.


Liban chce, aby rozmowy na temat granic morskich z Izraelem zakończyły się sukcesem, a trudności, które pojawiły się podczas ostatniej rundy sesji, mogą zostać przezwyciężone – powiedział w środę amerykański mediator Michel Aoun, po przełożeniu ostatniej rundy.


Tego dnia koronowano Napoleona, rewolucjonizując przyszłość Żydów w Europie Przez setki lat Żydzi byli marginalizowani ekonomicznie i politycznie oraz fizycznie zamykani w gettach w Europie, ale dzięki Napoleonowi mogli swobodnie wchodzić do europejskiego społeczeństwa.

Rycina francuska z 1806 r. Przedstawia wyzwolenie Żydów przez Napoleona Bonaparte
(zdjęcie: Wikimedia Commons)

Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) wybrała Tel Awiw na gospodarza jednego z kultowych turniejów Wielkiego Szlema w lutym 2021 roku, potwierdził izraelski urzędnik judo w tym tygodniu.


minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi spotkał się z ministrem przemysłu, handlu i turystyki Bahrajnu, Zajedem bin Raszid Alzajanim, który stoi na czele delegacji urzędników i biznesmenów z państw Zatoki Perskiej. Następnie z Alzajanim spotkał się premier Benjamin Netanjahu, który powiedział: „Dziś urzeczywistniamy pokój, który zawarliśmy dzięki odważnej decyzji podjętej przez króla Bahrajnu Hamada.


Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Miejmy nadzieje ze Izrael nie da sie zaszantazowac Lebanczykom, ktorzy nioczekiwanie wysuneli nowe zadania w prawie granicy, o wiele wieksze niz przy starcie rozmow. Rozzuchwaleni sa potulnoscia Izraela ktory zgodzil sie ze Lebanczycy ne mowia bezposrednio do nich, tylko do Amerykanow, ktorzy ida do innego pokoju I powtarzaja Izraelczykom.
    No i wypowiedzia sk.. Rabina ” Granice nie maja znaczenia” , wiec chca wydoic ta krowe izraelska jak sie da.
    Moze sie Izrael nareszcie opamietal, stad zaskoczenie Auna i jego zapewnienia

  2. Michel Aoun jest maronitą i prezydentem Libanu.
    Może istnieje amerykański mediator o tym samym nazwisku, ale wątpię. To chyba pomyłka w tekście.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.