Uncategorized

Krotko i zwiezle .Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.12 – 12.12


11 grudnia 2020 r.Trzymajcie się swoich miejsc! Według astronomów „Gwiazda Betlejemska” pojawi się na niebie tuż przed Bożym Narodzeniem. Nie, to nie jest jakiś pokaz bożonarodzeniowy z lotu ptaka ani powitanie sezonowe – to prawda! Po raz pierwszy od 800 lat koniunkcja Jowisza i Saturna – dwóch największych planet w Układzie Słonecznym – odtworzy zjawisko, które, jak się uważa, doprowadziło Mędrców do miejsca narodzin Chrystusa.


ministerstwo Zdrowia poinstruowało szpitale, aby przy szczepieniach przeciwko koronawirusowi unikać szczepienia kobiet w ciąży i alergików.


Wspierany przez ONZ Trybunał Libanu skazał w piątek członka Hezbollahu za spisek w celu zabicia byłego libańskiego premiera Rafika al-Haririego w zamachu bombowym w 2005 roku na pieciokrotna kare dożywotniego pozbawienia


Oman z zadowoleniem przyjął zapowiedź Maroka o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem i ma nadzieję, że posunięcie to wzmocni wysiłki na rzecz trwałego i sprawiedliwego pokoju na Bliskim Wschodzie – poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych.


Bahrajn – król Hamad bin Isa Al Khalifa pochwalił decyzję marokańskiego króla Mohammeda VI o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych i oficjalnych powiązaniach z Izraelem.


Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan pogratulował ambasadorowi Maroka przy ONZ Omarowi Hilldale’owi zbliżającego się porozumienia między Izraelem a Marokiem


Organizacja terrorystyczna Islamski Dżihad nazwała porozumienie o zbliżającym się porozumieniu Izrael-Maroko „zdradą Jerozolimy i Palestyny”


Doradca przewodniczącego parlamentu Iranu powiedział w piątek, że decyzja Maroka o normalizacji stosunków z Izraelem była „zdradą i ciosem w plecy” Palestyńczyków.


Po raz drugi w ciagu trzech tygodni Waszyngton wysłał parę ciężkich bombowców B-52 do Zatoki Perskiej w prowokacyjnej groźbie agresji militarnej na Iran.


Minister obrony Benny Gantz nominował bryg. Gen. (res.) Rachel Tevet-Wiesel na stanowisko rzecznika wojskowego po raz pierwszy obiela to stanowisko kobieta, poinformowało jego biuro.


Izrael wysłał oferte grupie terrorystycznej Hamasu w Gazie o zwiększonej pomocy w walce z pandemią COVID w zamian za uwolnienie izraelskich jeńców.


Arabia Saudyjska odegrała duza rolę w porozumieniu normalizacyjnym między Izraelem a Marokiem, w którym pośredniczył Trump.


Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił popierany przez prezydenta Donalda Trumpa o unieważnienie zwycięstwa wyborczego Joe Bidena, kończąc desperacką próbę odrzucenia kwestii prawnych przez sędziów stanowych i federalnych przed sądem najwyższym w kraju.


12 grudnia 2020 r.


 Stany Zjednoczone dalyziel one światło dla pierwszej w kraju szczepionki COVID-19, oznaczając początek końca epidemii, która zabiła prawie 300 000 Amerykanów.


Wśród pierwszych Kanadyjczyków, którzy otrzymają szczepionkę COVID-19, będą mieszkańcy i personel żydowskiego domu opieki, w którym dziesiątki mieszkańców zmarło na tę chorobę.


Biały Dom powiadomił Kongres w piątek o potencjalnej sprzedaży broni do Maroka o wartości 1 miliarda dolarów, dzień po ogłoszeniu podpisanego przez Trumpa porozumienia normalizacyjnego między Jerozolimą a Rabatem.’


Izraelski przemysł eksportu marihuany medycznej zaczyna nabierać kształtu. Wiodąca izraelska firma zajmująca się konopiami medycznymi Panaxia otrzymała w tym tygodniu zezwolenia na eksport swoich produktów do Niemiec i Francji.


minister bezpieczeństwa publicznego Amir Ohana ujawnił, że Izrael oficjalnie dołączył do Międzynarodowego Sojuszu Bezpieczeństwa, stając się jego dziesiątym członkiem i przystępując do takich krajów, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko Bahrajn Francja, Włochy, Senegal, Singapur, Hiszpania i Słowacja


Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział: „Fatah wystąpi z pełną siłą przeciwko każdemu, kto sprzeda swoje sumienie i porzuci swoje wartości, religię oraz wiarę, nielegalnie przekazując za pieniądze swoją własność stowarzyszeniom osadników działających w Jerozolimie.


Związek piłkarski ZEA poinformował w sobotę, że podpisze umowe o wspolpracy ze swoimi izraelskimi odpowiednikami w poniedziałek w Dubaju, w obecności prezesa FIFA Gianni Infantino. „Umowa o współpracy” z izraelskim FA obejmuje „ustanowienie meczów towarzyskich dla wszystkich drużyn narodowych i klubów” oraz „wspólne warsztaty dla technicznych i administracyjnych członków federacji


Izrael nawiązał stosunki dyplomatyczne z Bhutanem, sąsiadującym z Indiami krajem w większości buddyjskim.


 Nachman Ash w sobotę wezwał wszystkich Izraelczyków do zaszczepienia się przeciwko COVID-19, po tym, jak amerykańskie organy regulacyjne wydały awaryjną zgodę na szczepionkę Pfizera.


Islamskie grupy naukowców potępiły decyzję Maroka o normalizacji stosunków z Izraelem.


Marokańscy Żydzi i muzułmanie świętują porozumienie, które przewiduje pełne więzi, w tym biura łącznikowe i bezpośrednie loty miedzy Izraelem i Marokiem


Rada Europejska potępiła w piątek antysemityzm i z zadowoleniem przyjęła przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej deklaracji, w której walka z antysemityzmem we wszystkich obszarach polityki jest głównym nurtem.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.