Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.1 – 25.1

Ministerstwo spraw diaspory opublikowało doroczny raport o stanie antysemityzmu na świecie. Raport mówi, że w związku z pandemią koronawirusa spodziewany jest wzrost antysemityzmu. W minionym 2020 r. zaobserwowano wielką falę antysemityzmu w Internecie, co wydawało się być irańską kampanią mającą na celu obwinienie Izraela za pandemię. Jednak ze względu na działania podjęte przez główne firmy, odnotowano spadek liczby antysemickich postów w mediach społecznościowych. Dostrzeżono przy tym migrację antysemickich użytkowników na inne platformy o mniejszym nadzorze. Dokument odnotował wzrost antysemityzmu w Stanach Zjednoczonych, co miało związek z polaryzacją polityczną wokół wyborów prezydenckich, rozpowszechnieniem różnych teorii spiskowych oraz protestami przeciwko nierównościom rasowym. Zwrócono także uwagę na problemy skrajnie prawicowego antysemityzmu w Niemczech, gdzie władze podjęły 380 działań prawnych przeciwko skrajnie prawicowym funkcjonariuszom policji, którzy wkładali nazistowskie mundury i symbole. Zwrócono również uwagę na niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które podtrzymało zakaz uboju religijnego wydany przez władze Flandrii w Belgii, który uniemożliwia produkcję mięsa koszernego. Minister ds. diaspory Omer Jankelewicz powiedziała: “Orzeczenie Trybunału stanowi instytucjonalne zagrożenie dla wolności religijnej Żydów w Europie, po raz pierwszy od Holokaustu. Orzeczenie stanowi niebezpieczny precedens i budzi obawy dotyczące innych ograniczeń, takich jak obrzezanie chłopców. Przez tysiące lat Żydzi byli kozłem ofiarnym, obwinianym o choroby świata, i niestety antysemityzm nie pominął obecnej pandemii. Jeśli antysemityzm jest zjawiskiem globalnym, to wojna przeciwko niemu również musi mieć charakter globalny. Wzywam do zdeterminowanej i bezkompromisowej walki o pokonanie tej plagi.”


24 stycznia 2021 r.


popołudniem około 500 ultraortodoksyjnych demonstrantów w mieście Bnei Brak protestowało przeciwko egzekwowaniu przez policję ograniczeń w związku z ogólnokrajową blokadą. Demonstranci zaatakowali policjantów, twierdząc, że blokada przypomina najciemniejsze dni z historii Żydów.


wieczorem duże siły policyjne wkroczyły do miasta Bnei Brak, aby wymusić na społeczności heredi przestrzeganie przepisów blokady.rano policjanci wkroczyli na teren jesziwy w Aszdod, w której wbrew przepisom rozpoczęto nauczanie. Doszło do starć, podczas których kilkudziesięciu ortodoksyjnych Żydów zablokowało sąsiednią drogę. Rannych zostało 4 policjantów


około 1,5 tys. Izraelczyków wzięło udział w protestach wzywających premiera Netanjahu do ustąpienia z powodu zarzutów korupcyjnych. Protesty trwają od 31 tygodni.


duże siły policyjne wkroczyły do arabskiej miejscowości Touran w Galilei, w której od kilku dni trwały starcia między dwoma arabskimi klanami.


Dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Zdrowia Hezi Levi powiedział w niedzielę rano, że trzecia blokada COVID-19 w kraju nie zostanie przedłużona po 31 stycznia i miejmy nadzieję, że od tego dnia rozpocznie się stopniowe wyjście z blokady .


Ustawa, która podwyższy kary nakładane na Izraelczyków przyłapanych na łamaniu przepisów dotyczących zdrowia publicznego COVID-19 w tym kraju, ma zostać przedstawiona w Knesecie do pierwszego czytania w poniedziałek.


Rząd zatwierdził w niedzielę decyzję o zamknięciu lotniska Ben Gurion na miesiąc, począwszy od poniedziałku o północy, w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.


Administracja Bidena będzie ściśle współpracować z Izraelem w kwestiach bezpieczeństwa regionalnego i w oparciu o regionalne porozumienia normalizacyjne tego kraju, powiedział doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan swojemu izraelskiemu odpowiednikowi, zgodnie z oświadczeniem w niedzielę.


Zjednoczone Emiraty Arabskie zatwierdziły w niedzielę utworzenie ambasady w Tel Awiwie – podał rząd ZEA na swoim koncie na Twitterze, powołując się na decyzję rządu.


Izrael konsekwentnie plasuje się jako jeden z najlepiej wykształconych krajów na świecie. Według raportów rocznych tylko Kanada i Japonia mają wyższy procent dorosłych z dyplomem uniwersyteckim i wyższym niż naród żydowski. Zobacz 10 najlepiej wykształconych krajów w 2020 roku .


Ludność Izraela nadal rośnie Izrael jest krajem przyjaznym rodzinie, wskaźnik urodzeń jest wysoki, a ludzie generalnie optymistycznie patrzą w przyszłość


Obrazy Pro-Biden zaczynają pojawiać się w Tel Awiwie Izraelska kampania oddolna ma na celu pokazanie, że nie wszyscy tutaj popierają Trumpa


25 stycznia 2021 r.


 Kalifornijski prawnik znalazł się pod ostrzałem żydowskich grup za wysuwanie ludobójstwa przeciwko Żydom w mediach społecznościowych. We wcześniejszych postach na Twitterze prawnik Farhad Khorasani twierdził, że Izrael jest „głównym wrogiem rasy ludzkiej i świata”, mówiąc : „Żyd wszędzie stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Aryjczyków, muzułmanów i Irańczyków na całym świecie.  Hitler miał rację, potrzebujemy nowego Hitlera ”.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu i minister finansów Israel Katz przedstawili w niedzielę nowy plan stymulacyjny mający na celu walkę z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa.


W ruinach getta warszawskiego odkryto bunkier zawierający 100-letnie tefiliny ukryte przed nazistami podczas II wojny światowej.Izraelska Partia Pracy wybrana w niedzielę na nowego przywódcę członka Knesetu Merava Michaeli. Michaeli zdobył 77 procent z około 10 000 głosów w prawyborach partii, które odbyły się przed czwartymi w ciągu dwóch lat wyborami w Knesecie 23 marca.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła w 4 868. W stanie ciężkim jest 1 140 osób (358 pod respiratorami). Zmarło 4 419 osób. Obecnie aktywnych jest 67 493 przypadków. Przeprowadzono około 54 109 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 9,3%.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z liderami sektora arabskiego i obiecał stawić czoła fali przemocy w arabskich miastach i wioskach. Netanjahu powiedział: “Chcemy opracować kompleksowy plan walki z przestępczością i przemocą. To bardzo agresywna wojna, ale zwycięstwo jest w naszym zasięgu.


Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski samochód przy wiosce Deir Abu Masha’al w zachodniej części Samarii. Ranna została 15-letnia Izraelka.


Naczelny Rabin Izraela Icchak Josef Sefardii potępił zamieszki, które miały miejsce w Bnei Brak dzień wcześniej w związku z egzekwowaniem nakazów koronawirusa, nazywając uczestników zamieszek „marginalną młodzieżą”. „Ich droga nie jest drogą Tory” – powiedział. „Wszyscy jesteśmy synami Abrahama, Izaaka i Jakuba i wszystkim nam nakazuje się miłować bliźniego jak siebie samego ‘”.


UE, licząca około 500 milionów ludzi, jest już znaczącym partnerem handlowym z Izraelem, importując z Izraela około 40 miliardów euro i eksportując 20 miliardów euro rocznie. Jednak jego rola w izraelskim ekosystemie zaawansowanych technologii jest mało odczuwalna. 


Jeśli Izrael wkrótce nie zamówi samolotów do tankowania, będzie musiał czekać jeszcze dłużej Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zamówiły dodatkowe 15 samolotów KC-46A, tyle samo, ile Boeing planuje zbudować przez cały rok


Rząd Izraela zatwierdził w niedzielę porozumienie o zacieśnianiu stosunków z Marokiem, czwartym krajem arabskim, który zacieśnił stosunki z państwem żydowskim w ramach pożegnalnej polityki zagranicznej byłego prezydenta Donalda Trumpa,


Indonezja poinformowała, że ​​jej straż przybrzeżna przejęła w niedzielę statki MT Horse pod banderą irańską oraz statki MT Freya pod banderą Panamy w związku z podejrzeniem nielegalnego transferu ropy na wodach kraju.


Gospodarka Izraela prawdopodobnie wzrośnie w tym roku o 4,6%, podało Ministerstwo Finansów w prognozie opartej na kontynuacji szybkich szczepień COVID-19 i spadku wskaźnika zakażeń.


Time Magazine opublikował listę najlepszych wynalazków 2020 roku i zawiera sześć izraelskich wynalazków, które, miejmy nadzieję, pomogą uczynić świat lepszym


Jake Sullivan doradca  ds. Bezpieczeństwa Bidena mówi izraelskiemu odpowiednikowi, że ma nadzieję budować na porozumieniach Abrahama . Sullivan powiedział także Meirowi Ben-Shabbatowi, że „Stany Zjednoczone będą ściśle konsultować się z Izraelem we wszystkich sprawach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego”.


popołudniem doszło do próby linczu przy arabskiej wiosce Irak Burin w środkowej części Samarii, gdy 4 Palestyńczyków napadło na biegającego Izraelczyka. Zdołał on się uwolnić i ranny schronił się w pobliskim osiedlu żydowskim.


Fundusz zdrowia Maccabi podał w poniedziałek, że spośród 128 000 ubezpieczonych w HMO, które otrzymały drugą dawkę szczepionki, tylko 20 zostało zarażonych koronawirusem. Jak donosi Maccabi, żaden z nich nie wymagał hospitalizacji, ponieważ doświadczali jedynie łagodnych objawów, takich jak bóle głowy, kaszel i osłabienie.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Samoloty Boeinga KC 46A maja zastapic w IAF Boeingi wyprodukowane 50 lat temu
    ,IAF chce zamowic 4 takie, za 300 milionow dolarow sztuka, ale Ministerstwo Finansow nie moze sie zdecydowac, co wazniejsze, zakup nowych F15 czy te Boeingi do tankowania.
    Zamowienia nie mozna zredukowac ponizej tych 4; IDF chcialo 8, 4 to chyba absolutne minimum zeby 8 F35 moglo doleciec do Iranu i z powrotem( Kc46 moze tankowac 2 samoloty rownoczesnie)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.