Uncategorized

Krótko i zwięźle .Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 5.3 – 6.3


5 marca 2021 r.


izraelskie linie lotnicze Israir ogłosiły, że otrzymały zgodę na wykonanie kilku lotów awaryjnych do Frankfurtu, Paryża i Londynu. Bilety można rezerwować bez zgody specjalnej komisji rządowej. Israir zaoferuje od niedzieli cztery połączenia do Frankfurtu i po jednym do Paryża i Londynu. Ich celem jest ewakuacja Izraelczyków, którzy z powodu zamknięcia granic zostali zmuszeni do pozostania w Europie.


w nocy część kraju dotknęły gwałtowne burze. Rano w Aszkelonie wystąpiło gradobicie, blokując dla ruchu niektóre ulice. Na Wzgórzach Golan i górze Hermon spadł śnieg. W Hajfie temperatura spadła od 13 stopni Celsjusza, w Tel Awiwie 16 stopni, w Jerozolimie 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 5 stopni w nocy. Przez cały dzień spodziewane są opady deszczu.


serwis internetowy TankerTrackers.com, który śledzi transport ropy naftowej, podał szczegółowe informacje dotyczące libijskiego statku “Emerald”, który został oskarżony o spowodowanie skażenie izraelskich plaży. Statek ten był 17 stycznia zakotwiczony u wybrzeży Iranu, gdzie załadowano na niego około 112 000 ton ropy naftowej. Z wyłączonym systemem automatycznej identyfikacji (AIS), który przekazuje informacje o jego lokalizacji do innych statków w okolicy, opuścił Zatokę Perską. Jest to normalna praktyka przy przemycie ropy. System AIS został włączony na wodach terytorialnych Egiptu, podczas przepływania przez Kanał Sueski, po czym ponownie go wyłączono. W dniach 1 i 2 lutego znajdował się na wysokości Izraela. Zrobiono mu zdjęcie lotnicze w pobliżu Hajfy, a potem dwa zdjęcia plamy ropy naftowej na morzu. Zanieczyszczenia zaczęły docierać na izraelskie wybrzeża 17 lutego. Następnie statek zatrzymał się u wybrzeży Syrii, gdzie spotkał się z innym statkiem. Głębokość jego zanurzenia zmniejszyła się wtedy z 14,3 metra do 8,5 metra, co wskazuje, że nastąpiło przeładowanie ropy na otwartym morzu. Kolejne zdjęcie pokazuje, jak statek “Emerald” rozładowuje 750 000 baryłek irańskiej ropy na tankowiec o nazwie “Lotus”. Statek następnie powrócił do Iranu.


doszło do napaści na izraelskiego żołnierza i kradzieży jego broni. Izraelski żołnierz samotnie szedł w pobliżu arabskiego miasta Shfar’am w Galilei. Około godz. 3 w nocy zatrzymał się przy nim samochód, a 2 Arabów go pobiło. Żołnierz zdołał wyrzucić w krzaki magazynki, utracił jednak broń. Armia wszczęła dochodzenie.


w Izraelu wylądowała grupa 137 nowych żydowskich imigrantów z Brazylii i Argentyny. Ich przylot był opóźniony o 40 dni z powodu zamknięcia lotniska Ben Guriona.


Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał w czwartek z wiceprezydentem USA Kamalą Harris, podczas gdy rozmowa dotyczyła pandemii, irańskiego programu nuklearnego oraz decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego o wszczęciu śledztwa w sprawie Izraela w sprawie domniemanych zbrodni wojennych – podało jego biuro


minister obrony Benny Gantz powiedział dziennikarzowi Fox News, że Siły Obronne Izraela aktualizują plany uderzenia w irańskie obiekty jądrowe i są gotowe działać niezależnie. “Jeśli świat powstrzyma ich wcześniej, to bardzo dobrze. Ale jeśli nie, musimy stać niezależnie i musimy sami się bronić.”


 Organizacja Syjonistyczna w Ameryce wezwała prezydenta USA Joe Bidena, aby nie ulegał naciskom organizacji antyizraelskich, które chcą, aby odwołał nową politykę USA dotyczącą oznaczania towarów z Judei i Samarii jako „wyprodukowano w Izraelu”


Szef sztabu IDF generał broni. Aviv Kochavi spotkał się w piątek ze swoim francuskim odpowiednikiem François Lecointre w sprawie wojskowego lotniskowca Charles de Gaulle, poinformowała IDF. 


Izrael postanowił zainwestować 1,25 mld szekli w budowę swojego pierwszego komputera kwantowego.


Abbott Laboratories poinformowało w piątek, że amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków udzieliła zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach swojego testu molekularnego w celu wykrycia i rozróżnienia koronawirusa i dwóch typów wirusów grypy w jednym teście6 marca 2021 r.


Wstępne dane z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Oksfordzkim wskazują, że szczepionka COVID-19 opracowana przez AstraZeneca PLC jest skuteczna przeciwko wariantowi P1 lub brazylijskiemu, poinformowało w piątek Reuters źródło posiadające wiedzę o badaniu.

Abbott Laboratories poinformowało w piątek, że amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków udzieliła zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach swojego testu molekularnego w celu wykrycia i rozróżnienia koronawirusa i dwóch typów wirusów grypy w jednym teście.


Izrael rozszerzył listę miast, do których będą mogły być realizowane loty od niedzieli. Rozszerzona lista obejmuje: Londyn, Nowy Jork, Frankfurt, Paryż, Kijów, Genewa, Rzym, Warszawę, Ateny, Wiedeń, Maltę i Amman. Aby wejść na pokład tych lotów, izraelscy pasażerowie będą musieli okazać dowód zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.


Izraelska firma CardiacSense otrzymała europejski znak CE za zegarek na rękę klasy medycznej, który nieustannie mierzy tętno i zaburzenia rytmu serca. To pierwszy raz, kiedy zatwierdzono takie urządzenie. CardiacSense ma umowy dystrybucyjne o wartości około 100 milionów dolarów.


Ponad 50% wszystkich obywateli Izraela otrzymało obecnie co najmniej jedną szczepionkę przeciwko Covid-19, z czego 3 miliony (prawie jedna trzecia) otrzymały obie. Wykazano, że szczepionka Pfizer jest skuteczna w 95,8% w zapobieganiu nowym zakażeniom Covid-19 i prawie 99% w zapobieganiu poważnym chorobom.Policja przeprowadziła nalot na nielegalną imprezę rave w rezerwacie przyrody na pustyni Negew, w której uczestniczyło prawie 600 osób. Funkcjonariusze zatrzymali trzech didżejów, zostali ukarani co najmniej 80 mandatami za naruszenie ograniczeń zdrowotnych związanych z koronawirusem i skonfiskowali sprzęt.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu i minister obrony Benny Gantz, którzy mogą zostać oskarżeni przez MTK, próbowali od dluzszego czasu zmobilizować kraje sojusznicze do zmuszenia MTK i jego kolejnego prokuratora, brytyjskiego prokuratora Karima Khana, do zaprzestania śledztwa.


Prezydent USA Joe Biden był bardzo faworyzowany przez pracowników Twittera w kampanii prezydenckiej poprzedzającej krajowe głosowanie w listopadzie, poinformował Fox News w niedzielę.


Minister spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo przyjedzie w niedzielę do Izraela z wizytą dyplomatyczną. W oficjalnej delegacji weźmie udział dwóch brazylijskich członków Kongresu, w tym Eduardo Bolsonaro, który jest przewodniczącym Komitetu Zagranicznego Kongresu i syn prezydenta kraju


Papież Franciszek wysłał wiadomość do prezydenta Reuvena Rivlina, gdy przejeżdżał przez Izrael w drodze do Bagdadu z Rzymu podczas swojej czterodniowej historycznej wizyty w tym kraju – pierwszej wizyty papieża w Iraku .Lot Papieża został dopuszczony do przelotu przez izraelską przestrzeń powietrzną, aby dotrzeć do celu w Iraku.


wieczorem uzbrojeni Palestyńczycy otworzyli ogień do palestyńskich sił bezpieczeństwa w Nablusie. Izraelskie siły w tym rejonie zostały postawione w najwyższy stan gotowości z obawy, że incydent może przekroczyć zasięg Nablusu i rozszerzyć się na okoliczne wioski.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.