Uncategorized

SZCZECIN – „NAJMŁODSZE ŻYDOWSKIE OSIEDLE W POWOJENNEJ POLSCE”.

MIEJSCA ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ ŻYDÓW W LATACH 1945–1950

Magdalena Semczyszyn


Historycy uogólniając pewne tendencje wskazują, że powojenne losy Żydów w Polsce toczyły się etapami. Najbardziej czytelny znak stanowi rok 1968. Pewnym odniesieniem jest także rok 1948, w którym powstało państwo Izrael, czy też październikowy przełom 1956 r. W perspektywie szczecińskiej również możemy wyróżnić umowne cezury, związane z obecnością ludności żydowskiej w przestrzeni miasta .

Pierwszą z nich stanowią lata 1945–1950: czas przyjazdów, osiedlania się, ale także dalszej emigracji. Przyglądając się losom Żydów, którzy zdecydowali się wówczas − być może na chwilę − pozostać w Szczecinie, trudno nie zauważyć, że okres ten wyróżniał się niezwykłą dynamiką, a także działalnością wielu żydowskich organizacji, partii i instytucji kulturalnych. Nie bez powodu „Tygodnik Informacyjny” (organ prasowy Wojewódzkiego Komitetu Żydów Polskich w Szczecinie) określił miasto mianem „najmłodszego żydowskiego osiedla w powojennej Polsce”.

Cytat ten – choć zbyt entuzjastyczny i utrzymany w tonie ówczesnej propagandy – w pewnym sensie oddaje ducha tego okresu i specyficznych nadziei, które polityczni działacze żydowscy wiązali ze Szczecinem, niezależnie od tego, czy myśleli o nim w kategoriach tymczasowych, czy też dłuższej perspektywy. Z punktu widzenia edukacji historycznej, pierwsze lata powojenne stwarzają także pretekst do opowiedzenia o relacjach polsko-żydowskich, które na tzw. Ziemiach Odzyskanych wyróżniały się pewną specyfiką.

Calosc w ponizszym linku

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Przeczytalem to dopiero teraz, potym jak gdzies indziej tutaj twierdzilem ze nic w Polsce sie ie zmienilo.Sorry, mea culpa.
    MEF powinien tez przeprosic, obowiazkowo.

    ” W grudniu 1946 r. WKŻP interweniował w sprawie członka ORMO, Kazimierza B., który miał rozpowiadać, że „Żydzi zabijają polskie dzieci i robią z nich kiełbasę, którą wysyłają zagranicę, jak również biorą krew polskich dzieci na macę”.

    Teraz ksiezule-profesorowie z KULu mowia tylko macy, porzucili kielbase , wiec antysemityzm w Polsce spadl o cale 50% !

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.