Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.4 – 7.4


6 kwietnia 2021 r.


Książę Jordanii Hamza bin Hussein w areszcie domowym za domniemany udział w buncie przeciwko jego przyrodniemu bratu, królowi Abdullahowi II, podpisał w poniedziałek list lojalnościowy wobec tronu.


Były przywódca izraelskiej partii Ra’am wziął udział w poniedziałkowych uroczystościach powrotu do domu arabsko izraelskiego terrorysty Rushdi Hamdan w Abu Mukh w Baka al-Gharbiya zwolnionego z więzienia po odbyciu 35 lat więzienia za zabójstwo izraelskiego żołnierza.


Cmentarz żydowski w mieście Aalborg w północnej Danii został zdewastowany podczas święta Paschy. Na ścianę rzucono czerwoną farbę, a na jej terenie znaleziono lalki z czerwoną farbą oraz ulotki, które nazywają to świętem rzezi.


Rabin Peter Hyman został ogłoszony laureatem Brązowej Nagrody Wilka, najwyższej nagrody harcerskiej na świecie i jedynej przyznanej przez Światowy Komitet Skautowy


W ostatnich miesiącach więzi amerykańsko-saudyjskie stawały się coraz bardziej napięte – co prawdopodobnie spowoduje, że potęga sunnicka jeszcze bardziej zbliży się do Jerozolimy


Grecja przejęła na rok rotacyjną prezydencję w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście, przejmując stanowisko od Niemiec.


Yom HaShoa 5781: Tradycja zapalania świec przez organizację Our 6 Million non-profit rozpoczęła się w 2013 roku i od tego czasu zapalono ponad cztery i pół miliona świeczek . 


Zbliżając się do Dnia Pamięci Holokaustu w Izraelu (Jom HaShoah), Światowe Centrum B’nai B’rith w Jerozolimie i Keren Kayemeth LeIsrael ( KKL-JNF ) ogłosiły, że odbędą wspólną ceremonię upamiętniającą Holokaust.


Izraelskie siły bezpieczeństwa udaremniły próbę ataku terrorystycznego na zachód od Jerozolimy we wtorek rano. Do incydentu doszło podczas operacji IDF w kontrolowanym przez Autonomię Palestyńską mieście Bir Nabala, na zachód od północnej Jerozolimy.


Sudan oficjalnie zniósł swoje przepisy bojkotujące państwo Izrael, które przyjął w 1958 r. Zabraniały one Sudańczykom prowadzenie jakichkolwiek interesów z mieszkańcami lub firmami z Izraela. Zakazywały także importu izraelskich produktów do Sudanu, oraz eksportu sudańskich produktów do Izraela. Sudan jest trzecim arabskim państwem, które znormalizowało więzi z Izraelem w ramach Porozumień Abrahama.


prezydent Reuven Rivlin zainaugurował uroczystość zaprzysiężenia nowego Knesetu. Posłowie złożyli przysięgę w trzyosobowych grupach z zachowaniem dystansu społecznego. Rivlin opuścił Kneset bez zrobienia tradycyjnego zdjęcia z kandydatem na premiera i liderami partii politycznych


Izrael złagodził ograniczenia dotyczące przyjazdu obcokrajowców. Przyjazd będzie możliwy dla członków rodzin mieszkających w Izraelu (pokrewieństwo pierwszego stopnia). Osoby te będą musiały przedstawić certyfikat szczepienia lub zaświadczenie o wyzdrowieniu z choroby COVID-19.


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba Żydów na całym świecie wynosi 14,8 mln. Liczba ta odpowiada liczbie ludności żydowskiej na świecie w 1925 r. W przededniu wybuchu II wojny światowej w 1939 r., światowa populacja Żydów liczyła 16,6 mln, z czego 449 tys. (ok. 3%) mieszkała w Brytyjskim Mandacie Palestyny. Obecnie około 6,8 mln Żydów żyje w Izraelu, co stanowi 46% całego światowego żydostwa. W Stanach Zjednoczonych żyje 5,7 mln Żydów, we Francji 448 tys., w Kanadzie 393 tys., w Wielkiej Brytanii 292 tys., w Argentynie 180 tys., w Rosji 155 tys., w Niemczech i w Australii po 118 tys. Żydów


popołudniem na lotnisku Ben Guriona odbyła się uroczystość przywitania samolotu linii lotniczych Etihad Airways, z Abu Dabi (Flight EY598). Samolotem Boeing 787-9 Dreamliner przyleciał ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammad Al-Hajah i dyrektor generalny linii lotniczej Tony Douglas. Wszyscy pasażerowie byli zaszczepieni i posiadają ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 ważne do 30 września.


prezydent Reuven Rivlin udzielił premierowi Benjaminowi Netanjahu mandat do utworzenia koalicji rządowej.


Lider Yaminy, Naftali Bennett, życzył premierowi Benjaminowi Netanjahu powodzenia po decyzji prezydenta Reuvena Rivlina o udzieleniu mu mandatu do utworzenia rządu i zobowiązał się negocjować przystąpienie do kierowanej przez niego koalicji.


komisja rządowa zatwierdziła plan budowy dodatkowego szpitala w Be’er Szewie. Nowe centrum medyczne będzie obejmować ogólny szpital z centrum ratownictwa medycznego i oddziałami stacjonarnymi, a także szpital pediatryczny, rehabilitacyjny, geriatryczny i psychiatryczny.


7 kwietnia 2021 r


Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł swoje prognozy wzrostu gospodarczego Izraela w 2021 r. do 5% PKB (prognoza ze stycznia mówiła o wzroście o 4,1%). Oczekuje się, że w 2022 r. izraelska gospodarka wzrośnie o 4,3%. Wzrost światowej gospodarki szacowany jest na 6% w 2021 r. i 4,4% w 2022 r. Ekonomiści ustalili również, że stopa bezrobocia w Izraelu spadnie do 5% w 2021 r. i 4,6% w 2022 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że szybkie testy serologiczne mogą stać się kluczowym narzędziem do ponownego otwarcia Izraela na turystykę międzynarodową. Izrael jest od marca 2020 r. zamknięty dla obcokrajowców, z bardzo nielicznymi wyjątkami. Obecnie ministerstwa zdrowia, transportu i turystyki opracowują plan, który pozwoli na uruchomienie branży turystycznej w Izraelu. Testy serologiczne nie wymagają badania krwi i dają wyniki w około 15 minut.


Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przyjedzie do Izraela w przyszłym tygodniu z dwudniową wizytą jako gość ministra obrony Benny’ego Gantza. Będzie to pierwsza wizyta wysokiego rangą urzędnika administracji USA od czasu wejścia do Białego Domu prezydenta Joe Bidena.


amerykańska agencja informacyjna United States Naval Institute poinformowała, że Izrael przeprowadził atak na irański statek “Saviz”, zarejestrowany jako statek handlowy i podejrzany jako tajny statek szpiegowski operujący u wybrzeży Jemenu. Według zdjęć satelitarnych, statek od trzech lat prawie się nie poruszał, zajmując strategiczną pozycję na szlaku naftowym w sąsiedztwie Kanału Sueskiego i Cieśniny Bab el-Mandeb. Ta pozycja umożliwia pełen nadzór radarowy głównego korytarza żeglugowego, aby stworzyć szczegółowy obraz działalności statków na Morzu Czerwonym.


islamski terrorysta usiłował zaatakować nożem Żydów w pobliżu synagogi w Sarcelles, na przedmieściach Paryża we Francji. Żydzi obezwładnili napastnika i przekazali go policji. Okazało się, że był to 35-letni nielegalny imigrant z Pakistanu. Nikt nie został ranny.


 Żydzi w Zatoce będą obchodzić w tym tygodniu Dzień Pamięci o Holokauście wraz z muzułmanami, w ramach programu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Społeczności Żydowskich Zatoki Perskiej (AGJC), ogłosiła we wtorek grupa.


 Duolingo, najpopularniejsza na świecie platforma do nauki języków, uruchomiła we wtorek kurs jidysz.


 GearBubble, platforma handlu elektronicznego kontynuowała sprzedaż towarów promujących rasizm, antysemityzm i supremację białych po poproszeniu o usunięcie produktów ze swojej strony internetowej.


 Izraelskie Siły Obronne Dowództwo Północne GOC Generał dywizji Amir Baram nakazał w poniedziałek nagłą próbę gotowości do wojny dla żołnierzy Brygady Golani rozmieszczonych wzdłuż północnej granicy.


W środę Chiny wysłały więcej myśliwców do strefy obrony powietrznej Tajwanu w ramach wzmożonego pokazu siły wokół wyspy, jak twierdzi Pekin, a minister spraw zagranicznych Tajwanu zapowiedział, że będą walczyć do końca, jeśli Chiny zaatakują.


Minister ds. Budownictwa Jakow Litzman (Zjednoczony Judaizm Tory (UTJ)) powiedział w środę rano, że wierzy, że zacięcie polityczne doprowadzi do piątych wyborów, ale jego partia będzie współpracować tylko z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.


MK Bezalel Smotrich, który kieruje skrajnie prawicową partią religijnego syjonizmu, ostrzegł w środę, że „zapewni”, że prominentny arabski prawodawca i inni muzułmanie nie pozostaną w Izraelu, jeśli nie uznają, że ziemia należy do Żydów.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.