Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 8.4 -9.4


8 kwietnia 2021 r.


Izrael uderzył w szereg celów w rejonie Damaszku wcześnie w czwartek rano.


ministerstwo spraw zagranicznych zareagowało na zamiar prezydenta Joe Bidena wznowienia amerykańskiej pomocy dla UNRWA. “Izrael prowadzi intensywny dialog ze Stanami Zjednoczonymi w wielu kwestiach. W tym kontekście Stany Zjednoczone podniosły kwestię wznowienia amerykańskiej pomocy dla Palestyńczyków i rozmawialiśmy o jej wpływie na wspólne interesy Izraela i USA.


w Jad Vashem odbyła się uroczystość otwarcia Dnia Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaust


pierwsza żydowska rodzina wprowadziła się do nowo budowanej osady Trump Heights na Wzgórzach Golan. Oczekuje się, że wkrótce do swoich domów wprowadzą się kolejne cztery rodziny.


 Dwuminutowa syrena zawyła w Izraelu w czwartek, gdy kraj stał nieruchomo, aby upamiętnić 6 milionów Żydów, którzy zginęli w Holokauście.


Społeczność żydowska w Bahrajnie po raz pierwszy obchodziła Dzień Pamięci o Holokauście podczas wirtualnej ceremonii zainicjowanej przez Dom Dziesięciu Przykazań, podała lokalna organizacja żydowska.


Zdobywczyni Oscara brytyjska aktorka Helen Mirren zagra kultową izraelską premier Goldę Meir w nadchodzącym filmie biograficznym Golda.


Po niedawnych starciach między Izraelem a Iranem, w tym niedawnym ataku na irański statek na Morzu Czerwonym, Izrael obawia się, że Iran spróbuje zaatakować Izrael – z własnego terytorium,


Stef Wertheimer jest najbogatszym Izraelczykiem, z majątkiem netto 6,2 miliarda dolarów, według corocznego rankingu najbogatszych miliarderów na świecie magazynu Forbes Magazine .


Prezes firmy Pfizer odmówił udziału w ceremonii Święta Niepodległości, prześle wideo z pozdrowieniami


Izrael zatwierdził w środę wieczorem dalsze złagodzenie ograniczeń dotyczących koronawirusa, które obejmują spotkania na świeżym powietrzu nawet dla 100 osób.


Dwóch mieszkańców Ramli zostało aresztowanych w czwartek i są podejrzani o próbę przemycenia dwóch karabinów Carlo z Autonomii Palestyńskiej na terytorium Izraela w ich samochodzie.


Rząd Izraela nadal nie sformułował odpowiedzi na zamiar Międzynarodowego Trybunału Karnego zbadania domniemanych zbrodni wojennych popełnionych w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Zalecenia przedłożone przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministerstwa obrony i spraw zagranicznych oraz wojsko są nadal przedmiotem debaty, ale nie jest jasne, czy Jerozolima odpowie MTK, który wyznaczył termin ich przedstawienia na piątek, 9 kwietnia.


9 kwietnia 2021 r


. premier Benjamin Netanjahu przeprowadził konsultacje z ministrem obrony Bennym Gantzem i prokuratorem generalnym Avichai Mandelblitem, a także kilkoma innymi urzędnikami przed piątkowym terminem udzielenia odpowiedzi na pismo powiadamiające Międzynarodowego Trybunału Karnego. Uznano, że Izrael nie jest stroną Statutu Rzymskiego, który ustanowił Międzynarodowy Trybunał Karny, a zatem z definicji nie jest stroną postępowania tego organu. Oznacza to, że Izrael nie uznaje autorytetu Międzynarodowego Trybunału Karnego i nie będzie współpracował z prokuratorami tego sądu.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z przewodniczącym partii Jamina, Naftalim Bennettem, aby omówić wysiłki mające na celu utworzenie prawicowej koalicji rządowej. Bennett powiedział, że “od czasu wyborów niezliczona liczba Izraelczyków apelowała do mnie, błagając, abym wyciągnął państwo Izrael z tego ciągłego chaosu.


Nowojorski kongresman Lee Zeldin, republikanin z Long Island w stanie Nowy Jork, ogłosił w czwartek, że planuje kandydować na gubernatora Nowego Jorku w 2022 roku.

Święto Jom Hashoah – Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w kalendarzu żydowskim – Babyn Yar Holocaust Memorial Center odsłoniło w czwartek pierwsze żydowskie miejsce modlitwy.


Podczas gdy światowe mocarstwa wzmagają wysiłki, aby powrócić do porozumienia nuklearnego z Iranem, Republika Islamska testuje rakiety balistyczne zdolne do użycia broni jądrowej z naruszeniem porozumienia, ujawnił Izrael w tym tygodniu.


Kilka organizacji proizraelskich i żydowskich wzywa amerykańskich ustawodawców do wywarcia nacisku na ONZ, aby zaprzestała nienawistnych treści antysemickich znajdujących się w programie nauczania szkół prowadzonych przez Agencję ONZ ds. Pomocy i Pracy (UNRWA).


Były libański minister sprawiedliwości generał dywizji (w stanie spoczynku) Ashraf Rifi powiedział w poniedziałek, że Hezbollah jest wrogiem państwa libańskiego.


dowództwo Sił Obronnych Izraela zdecydowało, że podczas Dnia Pamięci Żołnierzy Poległych w Wojnach Izraela i Ofiar Terroryzmu (w tym roku 14 kwietnia) obok każdego nagrobka poległego żołnierza stanie na honorowej warcie żołnierz. W ten sposób Siły Obronne Izraela powrócą do obchodów tego święta w formacie, który obowiązywał przed wybuchem pandemii.


Szef Religijnej Partii Syjonistycznej, Bezalel Smotrich, pracuje nad podważeniem negocjacji między premierem Benjaminem Netanjahu a przewodniczącym Yaminy Naftali Bennettem, jak twierdzą przedstawiciele Likudu


Była ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley, w czwartek potępiła Agencję ONZ ds. Pomocy i Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) jako jedną z najbardziej „skorumpowanych” i „przynoszących skutki odwrotne do zamierzonych” agencji na arenie międzynarodowej.


Wojsko Iranu podejrzewa, że ​​Stany Zjednoczone i Izrael stoją za niedawnym atakiem na irański statek na Morzu Czerwonym, powiedział w czwartek rzecznik armii Islamskiej Republiki.


Izrael wyjaśni Prokuratorowi Głównemu MTK Fatou Bensouda, że ​​nie ma uprawnień do wszczęcia śledztwa przeciwko Izraelowi, który odmówi współpracy w tej sprawie.

prezydent Reuven Rivlin powiedział: “Moje najgłębsze kondolencje i szczere wyrazy współczucia dla Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II, Jego Królewskiej Mości Księcia Walii, Rodziny Królewskiej i ludu Wielkiej Brytanii w związku ze śmiercią Jego Królewskiej Mości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Niech jego pamięć będzie błogosławiona.” Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Składam najgłębsze kondolencje Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiecie, księciu Karolowi, rodzinie królewskiej i mieszkańcom Wielkiej Brytanii z powodu śmierci księcia Edynburga. Książę Filip był wytrawnym urzędnikiem publicznym i będzie go bardzo brakować w Izraelu i na całym świecie.”Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.