Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 27.5 – 28.5


Przewodniczący izraelskiej partii United Arab List Party (Ra’am) bronił w czwartek prawa arabskich Izraelczyków do protestu przeciwko państwowym „prowokacjom” na Wzgórzu Świątynnym iw dzielnicy Szejka Jarrah w Jerozolimie .


Na specjalnej sesji jordańskiego parlamentu w celu omówienia niedawnych walk między Izraelem a Hamasem jordańscy prawodawcy wezwali do unieważnienia wszystkich umów z państwem żydowskim.


 Ostatnie starcia między żydowskimi i arabskimi Izraelczykami w mieszanych miastach były gorsze, niż sądziła opinia publiczna i graniczą z anarchią, powiedział w środę komisarz policji granicznej generał dywizji Amir Cohen.


Minister spraw zagranicznych Kataru, szejk Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, ogłosił w środę, że państwo Zatoki Perskiej przekaże 500 milionów dolarów na pomoc w odbudowie Strefy Gazy po 11-dniowym konflikcie z Izraelem.


Aż 40000 osób wzięło udział w wiecu online, wraz z przywódcami z Francji i Kanady, domagając się sprawiedliwości dla Sarah Halimi, 65-letniej francuskiej Żydówki zamordowanej przez jej muzułmańskiego sąsiada w 2017 roku.


Dostawca poczty e-mail Proton Technologies AG, który koncentruje się na prywatności, poinformował w czwartek, że zagrożenie bombowe przytoczone przez białoruskie władze jako powód przekierowania samolotu Ryanair przewożącego dziennikarza i blogera zostało wysłane dopiero po zmianie kierunku lotu.


Ukraina i Rosja oświadczyły w czwartek, że ewakuowały dziesiątki swoich obywateli ze Strefy Gazy w następstwie działań wojennych między Izraelem a tamtejszymi uzbrojonymi grupami palestyńskimi.


Izrael uzależnił odbudowę Strefy Gazy od promowania kwestii sprowadzenia z powrotem swoich obywateli przetrzymywanych przez grupę terrorystyczną Hamasu, donosi libańska gazeta Al-Akhbar w czwartek rano


Minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi ma lecieć do stolicy Egiptu w przyszłym tygodniu na pośrednie rozmowy z Hamasem, które mają wzmocnić zawieszenie broni osiągnięte po 11 dniach walk.


Około 70 podejrzanych zostało aresztowanych w czwartek i piątek, ponieważ policja nadal rozprawia się z zamieszkami, nielegalnym posiadaniem broni palnej i atakami na funkcjonariuszy policji.


Rząd podał , że podpisał umowę z Amazon Web Services (AWS) i Google na ponad 1 miliard dolarów projektu świadczenia usług w chmurze dla krajowego sektora publicznego i wojska. Miesiąc temu AWS i Google wygrały przetarg, pokonując Microsoft, Oracle i IBM w czterofazowym projekcie znanym jako „Nimbus”.


Republikanie przeforsowali w środę w Kansas House rezolucję wyrażającą solidarność państwa z Izraelem i potępiającą bojowników Hamasu jako „terrorystów” po 11-dniowej wojnie w Strefie Gazy w tym miesiącu.


Na krótko przed wejściem w życie zawieszenia broni szef operacji IDF, generał dywizji Aharon Haliva, powiedział, że konflikt zostanie uznany za sukces Izraela, jeśli przyniesie około pięciu lat spokoju w Gazie.


Po raz drugi od dwóch lat Rada Miejska Cambridge w stanie Massachusetts odrzuciła próbę formalnego zniechęcania do zawierania umów między gminami a Hewlett-Packard i innymi firmami prowadzącymi interesy z Izraelem.


Po raz pierwszy od ponad roku zagraniczni turyści przyjechali do Izraela w czwartek po tym, jak kraj zaszczepił większość swoich obywateli i drastycznie obniżył wskaźniki zakazenia COVID-19 w kraju.


W następstwie ostatniej wojny rakietowej Hamasu przeciwko państwu żydowskiemu, Międzynarodowa Ambasada Chrześcijańska w Jerozolimie za pośrednictwem swoich oddziałów krajowych i zwolenników na całym świecie organizuje liczne wiece proizraelskie .Wiece wyraziły solidarność z Izraelem i jego prawem do samoobrony, a także wezwały ich rządy do przeciwstawienia się fali antysemityzmu, która teraz ogarnia świat.


Izraelsko arabski dyplomata w przesłaniu do przywódców Hamasu: „Nie wygracie”


Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder skrytykował w czwartek przyjęcie dwóch ostatnich rezolucji antyizraelskich  przez Zgromadzenia Światowej Organizacji Zdrowia i Rade Praw Człowieka ONZ. Lauder określił rezolucje jako „bezwstydne” i oświadczył, że szkodzą one reputacji ONZ i organów, które działają pod jej auspicjami.


Włochy – Nagroda pieniężna z piątkowego 19 etapu wyścigu rowerowego Giro d’Italia zostanie przekazana ofiarom wypadku kolejki linowej na górze Mottarone, w którym zginęło 14 osób, ogłosiło stowarzyszenie zawodowych rowerzystów (CPA).


Drużyna koszykarska Maccabi Tel Aviv w czwartkowy wieczór wygrała Basketball State Cup, pokonując Maccabi Rishon Lezion wynikiem 86-69. Prezydent Rivlin po raz ostatni w swojej kadencji wręczył puchar Maccabi Tel Aviv na arenie Toto Arena w Holonie.

Koktajle Mołotowa w miescie Lod rzucono do mieszkania w którym mieszkala żydowska rodzina


Szef sztabu IDF generał broni Aviv Kohavi powiedział , że niedawne walki między wojskiem a Hamasem zakończyły się zdecydowanie na korzyść Izraela, a grupa terrorystyczna stała się „niszczycielem Gazy”.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu i minister obrony Benny Gantz uzgodnili przedłużenie kadencji szefa sztabu sił zbrojnych Izraela generała broni Aviv Kochavi o jeden rok.


Indie były jednym z 14 krajów, które wstrzymały się od głosowania nad rezolucją Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie wszczęcia śledztwa w sprawie domniemanych naruszeń i zbrodni podczas 11-dniowego konfliktu między Izraelem a Hamasem w Gazie. Rezolucja została przyjęta, ponieważ 24 kraje głosowały za nią, podczas gdy dziewięć sprzeciwiło się jej na zakończenie całodniowej specjalnej sesji 47-osobowego organu ONZ w jego siedzibie w Genewie w czwartek.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.