Uncategorized

HEBRAJSKIE TANGO: Z ADRII DO TEL AWIWU

Przyslal Jacek Kobosko


Zapraszamy dziś w muzyczną podróż: opowiemy o fenomenie tang hebrajskich tworzonych w Warszawie w latach 30. i przeznaczonych na eksport do Palestyny. O tym, jak wraz z polskimi Żydami do Tel Awiwu przybyło zamiłowanie do kultury, kawiarni i dansingów, opowiada Olga Avigail Mieleszczuk – wokalistka, badaczka muzyki polsko-żydowskiej. Posłuchamy też tang – przedwojennych, lecz we współczesnych aranżacjach. Zaprasza Karolina Przewrocka-Aderet.

Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela

Posłuchaj

Niezwykła popularność tang w Polsce zbiegła się w czasie z rozwojem ruchu syjonistycznego. Fakt, że autorami polskich tang w większości byli twórcy pochodzenia żydowskiego, również przyczynił się do tego, że zarówno w warszawskiej Adrii jak i w telawiwskim nadmorskim Casino Galei Aviv tańczono do tych samych utworów, czasem nieznacznie tylko adaptowanych do specyfiki miejsca i kultury. W latach 20. i 30. do Palestyny przybywało wielu polskich Żydów, którzy przywieźli ze sobą zamiłowanie do kultury, kawiarni i dansingów. Wśród nich przybyli także twórcy – na przykład Bronisław Huberman, urodzony w Częstochowie wirtuoz skrzypiec, twórca Palestyńskiej Orkiestry Symfonicznej, przekształconej później w Filharmonię Izraela, czy Stanisław Ferszko – kompozytor, pianista Wiery Gran.

O historii tang hebrajskich opowiada Olga Avigail Mieleszczuk – wokalistka, badaczka muzyki polsko-żydowskiej. Posłuchamy też tang – przedwojennych, lecz we współczesnych aranżacjach, w wykonaniu wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk i zespołu Tango Attack, czyli Hadriana Tabęckiego Grzegorza Bożewicza i Piotra Malickiego.

Zaprasza Karolina Przewrocka-Aderet.


HEBRAJSKIE TANGO: Z ADRII DO TEL AWIWU

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. O ile mi wiadomo to w okresie miedzywojennym Zydzi w Polsce uzywali jezyka jidisch, a nie hebrajski. Dlatego tez tanga byly pisane w jezyku jidisch czego przykladem jest zalaczony link:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.