Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


SETKI TYSIĘCY LUDZI W PIERWSZYM RZUCIE. CYWILNE DESANTOWCE DO PODBOJU TAJWANU

W naszych analizach dotyczących ewentualnej zdolności Chińskiej Armii Ludowo Wyzwoleńczej do podboju Tajwanu zwracaliśmy uwagę, że piętą achillesową ewentualnego agresora jest jego niewielka zdolność do przerzucania sił drogą morską i powietrzną. Pomimo olbrzymich inwestycji w siły zbrojne zarówno lotnictwo transportowe ChRL jak i marynarka wojenna tego państwa są zdolne do jednorazowego przerzutu stosunkowo niewielkich sił na tajwańskie plaże. Sił prawdopodobnie zbyt szczupłych aby wywalczyły zadowalające przyczółki i przetrwały do czasu przybycia posiłków, w czasie kolejnego przerzutu dokonanego przez okręty i samoloty wojskowe.

Wiecej TUTAJ


Z 4 tys. izbickich Żydów wojnę przeżyły 23 osoby. “Sąsiedzi widzieli Zagładę przez firanki”

  • “Nieżydzi byli bezpośrednimi świadkami tych sytuacji, czasem mogli zareagować pomocą i to się działo, ale bywało i tak, że w łapankach uczestniczyli polscy strażacy albo chrześcijanie, którzy pomagali wyłapywać Żydów lub wskazywać ich kryjówki” – mówi Rafał Hetman

Wiecej TUTAJ


Prof. Barbara Engelking jedną z najbardziej wpływowych światowych historyczek i historyków

Prof. Barbara Engelking znalazła się na 12. miejscu listy najbardziej wpływowych historyków i historyczek przygotowanej przez Academic Influence. Na szczycie listy uplasował się David Christian, amerykański historyk i badacz historii Rosji, a tuż za nim Yuval Noah Harari, izraelski historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz autor bestsellerów „Sapiens: od zwierząt do bogów” oraz „Homo deus: krótka historia jutra”.

Wiecej TUTAJ


Czy Europa Zachodnia zmierza na prawo

Zakrojone na szeroką skalę i szeroko komentowane badanie “The Conversion of Europeans to the Values of the Right” (z ang. przestawienie się Europejczyków na wartości prawicowe) sugeruje, że Europa Zachodnia ma tendencje konserwatywne. Jednak po bliższym przyjrzeniu się danym z sondażu okazuje się, że tak nie jest

Wiecej TUTAJ


1 sierpnia czyli pedagogika głupoty i kłamstwa

Uwierzcie mi, że nie chce mi się pisać tego tekstu. Ale muszę. Bo nie wolno oddawać tego dnia mistyfikatorom, kłamcom, mistrzom pedagogiki głupoty, sztukatorom i falsyfikatorom. Zatem do roboty. Powstanie Warszawskie nie trwało 63 dni. Trwało trzy doby. Potem było już tylko systematyczne niszczenie miasta, rzeź jego mieszkańców, zamienianie w ruiny poszczególnych jego dzielnic.

Wiecej TUTAJ


Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu

Tak zwana “kwestia nuklearna” zawsze była odwracaniem uwagi od najważniejszej sprawy i kierowaniem jej na fantom, podczas gdy żywy potwór, trzymający w ręce ociekający krwią nóż, krąży mordując i siejąc chaos.

Wiecej TUTAJ


Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”

Prezentowanie izraelskich reakcji na palestyńskie i libańskie ataki jako “izraelskiej agresji” stało się tak powszechne, że nikt już nawet nie kłopocze się prostowaniem tego oszczerstwa. Właściwie, taka narracja o “izraelskiej agresji” jest teraz traktowana – szczególnie na Zachodzie – jako coś oczywistego. 

Wiecej TUTAJRadość – to kompas w drodze

Radość jest bardzo ważnym wskaźnikiem tego, czy znajdujemy się na właściwej drodze. Cieszę się z tego, że jestem w grupie i traktuję przyjaciół z otwartym sercem i miłością, czuję naszą spójność i jedność, cały czas przybliżam się do Stwórcy, czasem w prawej, a czasem w lewej linii. To radość pochodząca z dobrych uczynków, w których uczestniczę, radość z wypełniania przykazań,…

Wiecej TUTAJ


Biblia, kobiety i Bóg?

Kontynuacja cyklu opartego na artykułach publikowanych w jednym z poradników dla kobiet, pod wspólnym tytułem „Czytamy Pismo Święte”. Tym razem jego autor/autorka spróbowali odpowiedzieć na pytanie: „Kto właściwie jest autorem Pisma Świętego, a kto je zapisał?”.

Wiecej TUTAJ


Yuval Harari. Ostatni autorytet na Ziemi

“Dzięki postępom w informatyce, budowie cyborgów i biotechnologii, szybko zbliżamy się do całkowicie nowej sytuacji, gdy wszystkie pojęcia, które nadają sens naszemu światu – ja, ty, mężczyzna, kobieta, miłość i nienawiść – staną się nieistotne.” Trudno o bardziej fundamentalną tezę. Potrzeba wielkiej odwagi, by ją postawić. Gdy Yuval Harari postawił taką tezę, słuchali go politycy, naukowcy, dziennikarze i miliony na całym świecie.

Wiecej TUTAJ


“Nie ma białoruskiej rodziny, która nie doświadczyłaby represji”. Oto codzienność w państwie Łukaszenki

“Nie wracaj do Białorusi. Nie wolno ci!” – usłyszała od babci białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska, która otrzymała polską wizę humanitarną. Młoda olimpijka nie mogła wrócić do kraju, ponieważ skrytykowała publicznie decyzje przedstawicieli białoruskiego związku sportowego. Jednak represje polityczne nie dotykają wyłącznie osób, które sprzeciwiły się reżimowi Łukaszenki, ale także obywateli, którzy się “nie wychylają”.

Wiecej TUTAJ


Zapomniane ofiary

W czasie powstania warszawskiego zginęło ok. 180 tys. osób cywilnych. Tylko w egzekucjach na Woli, Ochocie, Mokotowie i w Śródmieściu zamordowano 85 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.