Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.10 – 19.10


 W niedzielę rząd izraelski zatwierdził ustawę, która rozszerzy uprawnienia izraelskiej policji, zezwalając na przeszukania mieszkań bez nakazu. Posunięcie to jest częścią wysiłków rządu mających na celu powstrzymanie gwałtownego wzrostu brutalnej przestępczości  w izraelskiej społeczności arabskiej, która w poniedziałek rano pochłonęła setną ofiarę.


Prawie 90 procent filmów palestyńskich w kolekcji uruchomionej w zeszłym tygodniu przez Netflix jest wyreżyserowanych przez zwolenników BDS, poinformowała w poniedziałek izraelska organizacja pozarządowa Im Tirtzu.


Jeśli istnieje dowód na to, że nie można udać się nigdzie w Izraelu bez natknięcia się na jakiś starożytny artefakt. Wiadomość dziś rano, że płetwonurek odkrył starożytny miecz krzyżowców na morzu u wybrzeży Karmelu na północy kraju.


Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde odwiedziła w poniedziałek miejsce pamięci ofiar Holokaustu Yad Vashem


Premier Naftali Bennett powiedział że Izrael „stracił kontrolę” nad szalejącą falą przestępczości nękającą sektor arabski.


Pompeo ujawnia warunki saudyjskie, aby znormalizować więzi z Izraelem Były sekretarz stanu USA Mike Pompeo ujawnił w sobotę, że Arabia Saudyjska chce, aby Stany Zjednoczone przyjęły ostrzejsze stanowisko wobec Iranu w celu normalizacji stosunków z Izraelem. „Jestem przekonany, że do Porozumień Abrahamowych dołączy wiele innych krajów, a pewnego dnia Królestwo Arabii Saudyjskiej również” – powiedział Pompeo 


Izraelski startup Helios ogłosił w poniedziałek, że podpisał nową umowę z europejską międzynarodową korporacją technologiczną OHB SE na dostarczenie technologii Helios do produkcji tlenu  na pokładzie systemu lądowania na Księżycu LSAS (Lunar Surface Access Service).


Izrael zacznie oferować opcję otrzymania szczepionki koronawirusowej AstraZeneca od czwartku, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.Szczepionka będzie dostępna z konkretnym skierowaniem lekarskim, które zostanie wydane osobom, które nie mogą otrzymać szczepionki mRNA z powodów medycznych lub u których wystąpiły znaczące działania niepożądane po zastosowaniu produktu Pfizer lub w innych szczególnych okolicznościach.


minister współpracy regionalnej Issawi Frej powiedział, że do Porozumień Abrahama mogą wkrótce dołączyć Komory, a następnie Katar, Tunezja, Oman i Malezja. “Każdy arabski kraj Bliskiego Wschodu, nawet kraje wrogie, mogą zawrzeć z nami bezpośrednie i pośrednie stosunki. Na dalekim horyzoncie widzę, że wszystkie kraje Bliskiego Wschodu będą zjednoczone w unii.”


rząd zatwierdził budżet w wysokości 5 mld szekli na osiągnięcie zdolności umożliwiających zaatakowanie irańskiego programu nuklearnego. Projekt obejmuje wykorzystanie różnych typów samolotów i satelitów, pozyskiwanie informacji wywiadowczych, oraz specjalistyczne szkolenia z dedykowanym uzbrojeniem.


 Izrael i Indie planują rozpoczęcie rozmów o wolnym handlu w listopadzie, aby osiągnąć porozumienie do 2022 roku, poinformowały oba kraje


Israel Aerospace Industries bedzie reprezentowal Izrael podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, który odbędzie się w Dubaju od 25 do 29 października. W poniedziałkowym oświadczeniu IAI powiedział ze izraelski pawilon zaprezentuje „szereg najnowocześniejszych rozwiązań kosmicznych”, w tym dwa rodzaje satelitów szpiegowskich; nowa koncepcja minisatelity komunikacyjnego; i „Beersheet”, izraelski lądownik księżycowy.


Izraelski minister obrony Benny Gantz wyraził w poniedziałek smutek z powodu śmierci Colina Powella, stwierdzając: „Świat stracił wielkiego amerykańskiego męża stanu i przywódcę wojskowego, Colina Powella. Był nie tylko patriotą i profesjonalistą, ale także pionierem – pierwszym Afroamerykaninem, który pełnił funkcję przewodniczącego Połączonych Szefów Sztabów i sekretarza stanu.


 Samoloty izraelskich i niemieckich sił powietrznych wykonaly w niedzielę wspólny przelot nad izraelem w ramach demonstracji międzynarodowej solidarności.


Minister spraw zagranicznych Yair Lapid rozmawiał w poniedziałek z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem, ministrem spraw zagranicznych Emiratu Szejkiem Abdullahem bin Zayedem i ministrem spraw zagranicznych Indii Subrahmanyamem Jaishankarem..Blinken ponownie wyraził poparcie dla Porozumień Abrahamowych i porozumień normalizacyjnych oraz omówił przyszłe możliwości współpracy.


Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas przewodniczył w poniedziałek posiedzeniu Komitetu Wykonawczego OWP w swojej siedzibie w Ramallah. W oświadczeniu wydanym na zakończenie spotkania Komitet Wykonawczy OWP wyraził rozczarowanie powolnym działaniem USA w sprawie palestyńskiej za administracji Bidena.


Ponad 150 izraelskich rodzin, które straciły bliskich w wyniku terroryzmu palestyńskiego, zwraca się do sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena z żądaniem zaprzestania planowanego ponownego otwarcia konsulatu USA w Jerozolimie w celu świadczenia usług dla Palestyńczycy.


Minister ds. Diaspory izraelskiej Nachman Shai dołączył do rosnącej listy kandydatów ubiegających się o przewodnictwo w Agencji Żydowskiej dla Izraela.


Trzęsienie ziemi na Morzu Śródziemnym we wtorek rano było odczuwalne w całym Izraelu, chociaż nie zgłoszono żadnych uszkodzeń ani obrażeń.


Rząd Izraela promuje plan zwiększenia ilosci pracowników zatrudnionych w sektorze technologicznym. Bedzie rowniez proponowal wizy zagranicznym studentom i ekspertom w celu obsadzenia wolnych miejsc pracy.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.