Uncategorized

Nowa broń do walki radiotelekomunikacyjnej. Izraelski Scorpius zniszczy kilka celów naraz


BARTOSZ WITOSZKA 

Israel Aerospace Industries, izraelska firma będąca jednym z większych dostawców uzbrojenia na świecie, zaprezentowała właśnie nowy system pozwalający na walkę radiotelekomunikacyjną. Scorpius, bo tak będzie nazywała się ów broń, pozwoli na unieszkodliwienie kilku celów jednocześnie.

Izraelska spółka chwali się w informacji prasowej, że to pierwszy tego typu system na świecie, a obszar jego działania obejmować ma przede wszystkim zakłócanie wszelkiej maści dronów, mniejszych, załogowych statków powietrznych oraz pocisków czy systemów nawigacji. Obszar zastosowań Scorpiusa zależeć ma od jego wersji, a tych – według ogłoszenia IAI – ma być przynajmniej cztery. Mowa o wariancie:

  • treningowym (Scorpius-T);
  • morskim (Scorpius-N);
  • powietrznym (Scorpius SP przystosowany do obrony statku powietrznego oraz Scorpius SJ pozwalający na zakłócanie czy tzw. miękką walkę);
  • naziemnym (Scorpius-G).

Firma skupiła się na podkreśleniu zalet systemu morskiego, który pełnić mają rolę ogromnych „barier” zabezpieczających jednostkę przed pociskami balistycznymi czy możliwymi atakami dronów. Podobną funkcję pełnić ma również wariant lądowy, z tym że obszar jego działania ma być znacznie większy. Inżynierowie odpowiedzialni za Scorpiusa nie mają jak na razie zbyt wiele szczegółów do przekazania, ale zdradzili kilka ciekawych informacji dotyczących używanych technologii.

Scorpius-N

Foto: Israel Aerospace IndustriesScorpius-N

Możliwość identyfikacji i zwalczania kilku celów jednocześnie możliwe ma być dzięki wykorzystaniu AESA (Active Electronically Scanned Array), czyli specjalnych radiolokatorów z antenami aktywnymi cechujących się niezwykle wysoką czułością. Wykorzystuje się je m.in. w nowej wersji myśliwca F-16, o której pisaliśmy niedawno na naszych łamach. Dzięki temu Scorpisu ma mieć wyjątkowo wysoki zasięg, co pozwoli na szybsze wykrywanie zagrożeń oraz sprawniejsze podjęcie stosownych działań. Israel Aerospace Industries dodaje również, że system będzie można dopasować do potrzeb konkretnej misji, a całość będzie współgrać z obecnie używanymi pojazdami czy konstrukcjami.

Scorpius SJ (wersja pozwalająca na tzw. miękką walkę)

Foto: Israel Aerospace IndustriesScorpius SJ (wersja pozwalająca na tzw. miękką walkę)

Na razie nie wiadomo, kiedy Scorpisu miałby wejść do użytku i które kraje zdecydują się na jego zakup w pierwszej kolejności. Wiadomo jednak, że treningowa wersja systemu przeszła już pierwsze, pomyślne testy w trakcie międzynarodowych ćwiczeń sił powietrznych Blue Flag 2021, które odbyły się między 17 a 28 października w izraelskiej bazie lotniczej Ovda.

Nowa broń do walki radiotelekomunikacyjnej.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.