Uncategorized

Czy Żydzi wymyślili pizzę? Spojrzenie na historię pizzy?

PrzyslalaRimma Kaul

Historia pizzy jest zaskakująco bogata i może mieć po prostu pochodzenie, które może cię zaskoczyć: Żydzi.

Nowojorska pizza rodzinna (zdjęcie: dzięki uprzejmości)

Nowojorska pizza rodzinna?(źródło zdjęcia: dzięki uprzejmości)Reklama

9 lutego obchodzimy Narodowy Dzień Pizzy, dzień celebrowania słynnego na całym świecie włoskiego dania, które stało się jednym z najbardziej kultowych posiłków na świecie.

Ale może „włoski” nie jest odpowiednim słowem, aby to opisać.

Rzeczywiście, historia pizzy jest zaskakująco bogata i sięga znacznie dalej niż wprowadzenie pomidorów do Europy. I w rzeczywistości może mieć po prostu pochodzenie, które może cię zaskoczyć: Żydzi.

Kto wynalazł pizzę?

Kluczowym składnikiem pizzy nie są sery ani pomidory, choć są one ważne i niezbędne do dania w jego nowoczesnej formie, ale chleb, na którym wszystko się piecze.

Pizza Margherita jest przygotowywana w piecu opalanym drewnem w L'Antica Pizzeria da Michele w Neapolu, Włochy 6 grudnia 2017 r. (kredyt: REUTERS / CIRO DE LUCA)Pizza Margherita jest przygotowywana w piecu opalanym drewnem w L’Antica Pizzeria da Michele w Neapolu, Włochy 6 grudnia 2017 r. (kredyt: REUTERS / CIRO DE LUCA)

Sam pieczony chleb ma bardzo długą historię. Archeolodzy znaleźli dowody na to, że wypiekano go na Sardynii ponad 7000 lat temu, ale inne dania ze spłaszczonego chleba istnieją na całym świecie, m.in. w Chinach, Indiach, Finlandii i Azji Południowej.

Do dziś na całym świecie można znaleźć wiele dań z podpłomyków, takich jak focaccia, naan, pita, bing i paratha.

Starożytne wzmianki wskazują również, że ludzie nakładali składniki na chleb. Starożytni Persowie z Imperium Achmediańskiego mieli ser i daktyle wypiekane na płaskich chlebach, a coś podobnego zrobiono w starożytnej Grecji. Danie takie jak pizza zostało nawet opisane w Eneidzie.

Ale jest kilku uczonych, którzy wskazują na Żydów jako prawdziwe źródło nowoczesnej idei pizzy.

Czy Żydzi są odpowiedzialni za nowoczesną pizzę?

Jedną z najciekawszych teorii przedstawiła w 1983 roku włosko-izraelska prof. Sandra Debenedetti Stow.

W swoim artykule zacytowała XIV-wiecznego włoskiego uczonego , Yehudę Romano , który użył hebrajskiej pisowni pizzy do przetłumaczenia słowa hararah, które jest rodzajem płaskiego chleba, podczas tłumaczenia dzieła Majmonidesa. 

Inni wskazywali, że tak nie może być, ponieważ słowo pizza istnieje od X wieku w kodzie łacińskim w języku Gaeta. 

Ale nadal istnieją inne dowody, takie jak istnienie pizzarelle, wersji pizzy wielkości ciastka, chętnie spożywanej przez żydowskie dzieci w starożytnym Rzymie.

Inni, jak Abba Eban, słynny izraelski polityk i dyplomata, powoływali się na tradycję, że rzymscy żołnierze dodawali ser i oliwę z oliwek do macy, przaśnego chleba, który Żydzi jedzą w Paschę.

Ale niezależnie od tych szczegółów, jedno jest jasne: Żydzi są przynajmniej częściowo odpowiedzialni za współczesną pizzę. 

Wynika to całkowicie z innego składnika, który naprawdę sprawia, że ​​pizza jest tym, czym jest: pomidorem.

Pomidory nie pochodzą z Europy i zostały przywiezione z Nowego Świata we wczesnej epoce nowożytnej.

Ale pomidory nie cieszyły się zaufaniem wielu Europejczyków. To dlatego, że powszechnie uważano, że są trujące.

Strach nie był całkowicie bezzasadny. Pomidory są technicznie częścią rodziny kwiatów Solanaceae, znanej również jako psiankowate. Wiele roślin psiankowatych jest trujących. 

Wiele osób w końcu zaczęło je jeść, ale zajęło to trochę czasu, aby naprawdę wszędzie się przyjęło.

Ale później zmienił to sefardyjsko-żydowski lekarz.

Fabuła (i sos do pizzy) gęstnieje

Pomidory zostały sprowadzone do Ameryki Północnej podczas handlu niewolnikami. W tym czasie zjadali je niewolnicy, ponieważ nauczyli się rozpoznawać, czy jest trujący, czy nie. 

Ale według niektórych nie została zaakceptowana jako jadalna żywność, dopóki praca żydowskiego lekarza, dr Johna de Sequeyra, znanego również jako dr Siccary, nie zmieniła tego. Jego rodzina mieszkała w Anglii, ale kiedyś była nadwornymi lekarzami monarchów hiszpańskich i portugalskich.

Sequeyra wierzyła, że ​​pomidory rzeczywiście są zdrowe i mogą pomóc przedłużyć życie, i powiedziała to amerykańskiemu ojcu założycielowi Thomasowi Jeffersonowi, gdy opiekował się ojcem Jeffersona.

Relacja w American Jewish Archives opisuje, jak Jefferson, zgodnie z naukami Sequeyry, zjadł publicznie pomidora przed tłumem i przeżył, by o tym opowiedzieć.

W swojej książce My People: Abba Eban’s History of the Jews, tom 2 , Eban również przypisuje temu lekarzowi udowodnienie, że pomidory są bezpieczne do spożycia.

„Możesz być wdzięczny doktorowi Siccary… który w 1773 roku udowodnił, że pomidory są bezpieczne do jedzenia” – napisał Eban.

W końcu pomidory stały się bardziej popularne i akceptowane. Kulminacją tego wszystkiego było stworzenie pizzy w Neapolu, a konkretnie szefa kuchni Raffaele Esposito w czerwcu 1889 roku, który przygotował danie na cześć włoskiej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej dla zjednoczenia Włoch. Nazwał ją Pizza Margherita i nadal jest popularna na całym świecie.

Czy Żydzi naprawdę wymyślili nowoczesną pizzę? Nie. Ale czy oni to zainspirowali? Być może. Czy przynajmniej częściowo przyczynili się do jej powstania w jej nowoczesnej formie? Absolutnie.

Więc kiedy jesz pizzę w Narodowy Dzień Pizzy, pamiętaj o bogatej historii tego jedzenia i zaskakującym żydowskim pochodzeniu, jakie może mieć.

Aarona Reicha

Czy Żydzi wymyślili pizzę? Spojrzenie na historię pizzy?

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.