Uncategorized

Otwarcie nowej stałej wystawy w Muzeum w Tykocinie


Przyslala Rimma Kaul

Rynek w Tykocinie z pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego, w tle barokowy kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy. Fot. PAP/J. Ochoński

Rynek w Tykocinie z pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego, w tle barokowy kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy. Fot. PAP/J. Ochoński

Nową wystawę stałą poświęconą dziejom miasta otwarto w piątek w Muzeum w Tykocinie (Podlaskie). To ekspozycja prezentująca historię tej miejscowości od średniowiecza aż po drugą połowę XX wieku.

Muzeum w Tykocinie, jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Synagoga, w której mieści się tykocińskie muzeum została wzniesiona w 1642 r. Obecnie jest jednym z nielicznych w Polsce zachowanych tego typu obiektów. Słynie z murowanej kazalnicy (bimy) z późnorenesansową sztukaterią i malowidłami. W zbiorach muzeum znajduje się kilkaset pamiątek po Żydach z całego kraju.

Do muzeum należy też znajdujący się obok synagogi budynek dawnego Domu Talmudycznego.

Dzięki modernizacji tego budynku i odpowiedniemu wyposażeniu powstała przestrzeń do prezentacji nowej wystawy stałej “Tykocin w nurcie historii”.

“Zdecydowaliśmy się, że na parterze budynku zrobimy muzeum tematyczne związane z samym Tykocinem. Takiego muzeum w Tykocinie nie ma, a Tykocin znany z potopu szwedzkiego, Czarnieckiego, Branickich, wcześniej miasto królewskie, posiadał ogromną historię staropolską, ale też XIX- i XX-wieczną” – powiedział PAP kierownik Muzeum w Tykocinie dr Janusz Sękowski.

Mówił, że wystawa o historii Tykocina kompletuje prezentowaną przez muzeum historię Żydów tykocińskich i polskich. “Dokompletowaliśmy tę historię o historię staropolską i późniejszą samego Tykocina” – mówił i dodał, że chodziło o to, aby odwiedzający mieli cały obraz historii miasta.

Ekspozycja prezentowana jest w kilku salach. Najstarsze obiekty pochodzą z wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego, kolekcji Zygmunta Glogera przechowywanej w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Prezentowane są też eksponaty, które znajdowały się w różnych oddziałach Muzeum Podlaskiego.

Centralną częścią wystawy jest salon szlachecki, gdzie prezentowana jest staropolska historia Tykocina związana z dziejami rodu Branickich herbu Gryf i zmianami, jakie za ich sprawą dokonały się w Tykocinie. “W okresie staropolskim to było miasto bardzo znane, ono podupadło dopiero w XIX wieku po zaborach” – mówił. Dodał, że miasto zachowało swój urbanistyczny układ właśnie z czasów Branickich, którzy miasto przebudowali.

Jednym z eksponatów, który – jak ocenił Sękowski – przyciąga uwagę zwiedzających jest makieta dawnego Tykocina. “Jest ona motywem przewodnim całej wystawy” – dodał.

Wystawa składa się też z nowej odsłony gabinetu urodzonego w okolicach Tykocina etnografa, folklorysty i historyka Zygmunta Glogera (1845 – 1910) i salonu malarskiego tykocińskiego artysty Zygmunta Bujnowskiego (1895 – 1927). Zwieńczeniem wystawy jest sala poświęcona – jak informuje muzeum – “burzliwym dziejom miasta w okresie II wojny światowej”.

Jak informuje Muzeum w Tykocinie, nad nową stałą wystawą pracowano blisko rok. Zakup wyposażenia na wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu województwa podlaskiego.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

Otwarcie nowej stałej wystawy w Muzeum w Tykocinie

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.