Uncategorized

Owoc Granatu


Owoc Granatu – Symbolika

Wizerunki granatów są głównym motywem kart świątecznych na żydowski Nowy Rok, Rosz Haszana, na żydowskiej biżuterii i szeregu żydowskich przedmiotów rytualnych, a sam owoc często pojawia się w kuchni żydowskiej.
Ozdobne ornamenty na wielu pokrowcach aszkenazyjskich zwojów Tory często przypominają owoce granatu i nazywane są rimonim.


Słowo granat, “rimon” w języku hebrajskim, pochodzi od łacińskich słów “pomum” (jabłko) i “granatus” (z nasionami).
Granaty są uprawiane w Izraelu (i na całym Bliskim Wschodzie) od tysięcy lat i nadal rosną tam obficie.
Chociaż granat jest starożytnym, przesiąkniętym żydowską tradycją, symbolem, to pojawił się on ponownie we współczesnej kulturze, nie tylko ze względu na swoje piękno i bogatą historię, ale także dlatego, że granat jest bardzo pożądany ze względu na swoje zdrowe, przeciwutleniające właściwości.


Ten niezwykły owoc jest bogaty w symbolikę, a w żydowskiej Biblii znajdują się konkretne odniesienia do granatu.
Granat jest jednym z siedmiu gatunków uprawnych Izraela (wraz z pszenicą, jęczmieniem, winogronami, figami, oliwkami i daktylami) wymienionymi Księdze Powtórzonego Prawa 7:12-11:25.
Księga Wyjścia, 28: 33-34, podaje, że wizerunki granatów są wplecione w rąbek me’il (“szaty efodu”), szaty noszonej przez hebrajskiego arcykapłana.


Granaty można znaleźć również w Księdze Królów, 7: 13-22, gdzie owoce są przedstawione na kapitelach dwóch filarów, które stały przed świątynią zbudowaną przez króla Salomona w Jerozolimie. Podobno król Salomon zaprojektował swoją koronę, bazując na “koronie” granatu.


Znaczenie granatu dla Żydów jest dodatkowo zilustrowane poprzez jego pojawienie się na starożytnych monetach Judei, jednym z niewielu wizerunków, gdzie pojawia się on jako święty symbol.
W tradycji żydowskiej granaty są symbolem płodności i miłości, dzięki czemu są często wymieniane m.in. w Pieśni nad Pieśniami 4: 3 : ·”Twoje policzki są jak pasmo karmazynu; cudowne są twoje usta. Twoje czoło pod welonem [błyszczy] jak otwarty owoc granatu”.


Tradycja żydowska naucza również, że granat jest symbolem prawości, wiedzy, nauki i mądrości ponieważ jest powiedziane, że ma 613 nasion, które odpowiadają 613 micwot, czyli przykazaniom Tory.
Ogólnie owoce granatu wspomniane są w siedemnastu wersetach biblijnych.
Ciekawe jest również, że wielu żydowskich badaczy uważa, że to granat, a nie jabłko, był “zabronionym owocem” Ogrodu Eden.


Ponieważ granat jest tak bogaty w historię i symbolikę, jest on reprezentowany we współczesnej kulturze we wszystkim, od biżuterii z granatów po wszelkiego rodzaju prezenty z granatów, które są odpowiednie na wiele okazji.
Judaika z granatu jest dziś dość popularna ze względu na ciągłe zainteresowanie tym starożytnym, zdrowym i tajemniczym owocem.


W rzeczywistości piękno tego historycznego owocu tak dobrze przekłada się na współczesną biżuterię i sztukę, że można je zobaczyć na wszystkim, od naszyjników z granatów, bransoletek i kolczyków po granatową mezuzę. Bogata czerwień i symbolika granatu sprawiają, że jest to idealny temat zarówno dla twórców biżuterii, jak i artystów.

Redakcja i polskie tłumaczenie Alex Wieseltier 

Owoc Granatu

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.