Uncategorized

Po wyborach do Riksdagu   

                       .Bronek


Riksdag

Znajdziesz nieścisłości niżej, wydaj głos blogowy „Szwedzie"

Pomińmy w tym miejscu wybory do gmin (kommunalval) i władz regionów (slużba zdrowia).
Ordynacja wyborcza (vallagen) krytykowana, małe partie nie przedostają się do jednoizbowego parlamentu.
Stałe i wyrównawcze okręgi wyborcze (valkretsar). Mandaty w Riksdagu rozdzielane między partie proporcjonalnie, (inaczej niż np.we Francji, tam większościowo) na podstawie stosunku liczby glosujących w okręgach do liczby glosujących w całym kraju.

Nobel ekscytuje. Szwedzki Szwedów z laureatami włącznie niekoniecznie.
Wybory do Riksdagu co innego. Zachwiała sie na dobre wieloletnia dominacja Socialdemokratów.

Nie naburmuszajcie się, czytacie na wlasną odpowiedzialność.
Demokracja demokracji nierówna. Znana niektórym z was z autopsji przypomina dom wariatów, politycy grzmią jak pijane jelenie na rykowiskach.
Były prezydent zdrajca, agent bezpieki!
Samiście zdrajcy i złodzieje, agenci Putina! Wszyscy pójdziecie do pierdla!
Raus z naszego kraju niemiecki sprzedawczyku z Wermachtu rodem!
Zatruwacze rzek!
Zwalczające się obozy straszą wyborców Stalinem:
„nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy”.
itd.itp.

Istnieją parlamenty, w których posłowie tluką się fizycznie. W brytyjskim skandują. W szwedzkim siedzą cicho w fotelach, porządek musi być. Jedna trzecia wyborców, twierdzą komentatorzy, czekała z decyzją do ostatniej transmitowanej przez telewizję debaty przedwyborczej. Pedagogiczni, kąśliwi, retorycznie na granicy perfekcji liderzy partyjni jak w każdym innym kraju mrugali do wyborcow końcowym przesłaniem: -Teraz nareszcie wiesz, jak rzeczy naprawdę się mają. Wybierz optymalną opcję, głosuj na mnie. Wianuszek tematów też jak w innych krajach: Ceny energii,slużba zdrowia,szkoła.
Plus Sweden on the rocks: przestępczość i segregacja. Pytania w końcowej debacie formułowala telewizja. Być może z uwagi na ograniczony czas emisji nie zainteresowała się strategią bezpieczeństwa czyt. NATO. Szkoda, wiadomo że partyjnie kraj nie wniósł podania o przystąpienie do Sojuszu jednomyślnie i wciąż, zdaje się, dyskutuje warunki z Turcją. Obserwatorzy z Finlandii zaskoczeni. Nie pojawił się, jako centralny, problem polityki mieszkaniowej, zabrakło dyskusji o rosnącym w siłę narkobiznesie.

Lokal wyborczy esencją szwedzkiej uprzejmości. Organizacja głosowania zwykle znakomita, tegoroczna mniej. Do tego stopnia, że do kierowanego przez niezależnego sędziego podległego parlamentowi Komitetu Weryfikacji Wyborów (valprövningsnämnd) , powołanego do rozpatrywania zaskarżeń, wpłynęło żądanie powtórzenia wyborów od byłego, symptomatyczne, szefa Valmyndigheten, odpowiednika polskiej Państwowej Komisji Wyborczej. Szwedzki fenomen: "Obsługę " (polska lingwistyka urzędowa) Valmydigheten zapewnia Urząd Podatkowy.

Zaskakujące, że nie przewidziano kolejek- efektu dodatkowego utajnienia trybu głosowania w lokalach wyborczych. Zdarzało się, że potencjalni wyborcy rezygnowali. W Szwecji nie obowiązuje cisza wyborcza, public service komentował nieprzerwanie i wyborcy mogli wykorzystywać kolejki by na bieżąco śledzić w komórkach i dostosować własny głos do aktualnych sondaży. Każdy glos był na wagę złota, jak się później okazało.

Przepotwarzeni po wyborach w poslów liderzy uspokajają się w parlamencie.
Nie dowcipkują jak brytyjscy, nie wpadają w ekstazę jak francuscy. To nie Polska. Też są chrześcijanie ale nad mównicą nie zawiesili krzyża. Pchali się i nie dopchali do parlamentu nowi religijni, tym razem na muzulmańską modłę. Trzęsienie ziemi. Znaczący wzrost poparcia dla partii o zdecydowanie antyimigracyjnym profilu. Przez lata etykietowani jako populiści, przez samych siebie jako nacjonalistyczni konserwatyści. Zapachniało „make America great again", „Nastał czas na postawienie Szwecji na pierwszym miejscu", napisał na Facebooku przywódca. Była opozycja ( z prawa) dostaje 3 fotele więcej niz zrodzona wyborami aktualna (na lewo) i pora na łamigłówkę pod tytułem „Rząd". Ile czasu zabierze rozwiązanie, pożywiosz uwidisz. Czy nowy parlament zradykalizuje prawo? Ograniczy stronniczość w public service?

Putin się nadął i zamożni zbiednieli.
Czy nowy rząd będzie władny utemperować ceny?

I last but not least przemyt narkotyków i broni do Szwecji czyt. gangi i strzelanina: kto i jak obniży najwyższy w Europie rosnący od 2000 r. wskaźnik ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców?

Bronek
Wszystkie wpisy Bronka
TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.